Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Czym jest wartość Kvs dla zaworów mieszających?
Współczynnik Kvs, inaczej zwany współczynnikiem przepływu to parametr określający wydajnościowe możliwości zaworu mieszającego. Załóżmy, że zawór pracuje przez 1 godzinę przy ciśnieniu równym 1 bar. Łączny przepływ przez zawór w m3 równa się wartość Kvs. Pomiar ten następuje przy pełnym otwarciu zaworu.

Jak zabezpieczyć obiegi c.o. w instalacji grzewczej w układzie otwartym i zamkniętym?
Nowoczesne instalacje grzewcze pracują w układzie zamkniętym. Część starych budynków ma jednak obiegi grzewcze otwarte, w których pracują kotły na paliwo stałe. Problem zaczyna się w momencie, gdy chcemy w układzie otwartym chcemy dodatkowo zainstalować nowoczesny piec gazowy. Taki system grzewczy wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Jak podłączyć kocioł c.o. na paliwo stałe w układzie zamkniętym?
Kotły na paliwo stałe w instalacji grzewczej otwartej to rozwiązanie stosowane od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Często jednak kotły na węgiel lub pellet trzeba zamontować w instalacji typu zamkniętego. Jakich zasad należy przestrzegać i do jakich przepisów się stosować by oszczędność szła w parze z bezpieczeństwem?

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro - ekologia w branży armatury wodnej
W obecnych czasach coraz częściej mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne wydaje się coraz bardziej dominować debatę publiczną. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu wodnego ogrzewania podłogowego?
Kluczową sprawą przy montażu ogrzewania podłogowego jest przestrzeganie wymagań i rozwiązań wskazanych w projekcie. Projektant dokonując obliczenia zapotrzebowania na ciepło oraz instalacji ogrzewania podłogowego uwzględnia straty ciepła dla pomieszczenia poprzez przenikanie oraz straty na wentylacji.

Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej?
Instalacja pneumatyczna to system wykorzystujący sprężone powietrze do przenoszenia i kontrolowania energii. Jest ona powszechnie stosowana w różnych dziedzinach przemysłu i techniki ze względu na swoją efektywność, czystość i bezpieczeństwo. Jednym z czołowych producentów elementów instalacji pneumatycznej jest firma John Guest (JG), która w swoich systemach wykorzystuje technologię złączy push-fit.

Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne?
Sprzęgło hydrauliczne SHT znajduje zastosowanie w kotłowniach wyposażonych w jeden lub kilka kotłów, przeznaczonych do zasilania układów grzewczych o kilku obiegach (np. grzejnikowym, ogrzewania podłogowego lub płaszczyznowego ściennego). Urządzenia tego typu montowane są zarówno w budynkach mieszkalnych jak i komercyjnych. Warunkiem jest, aby ich zapotrzebowanie na moc grzewczą była nie większa, niż 65 kW.

Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć?
Budujesz dom? Pewnie szukasz informacji jak mają wyglądać instalacje sanitarne – jedna z kluczowych rzeczy w Twoim domu. Chciałbyś wiedzieć jak je zaprojektować, na co zwrócić uwagę, w ogóle – jak się za to zabrać. Problem poszukiwań to nadmiar wiedzy rozrzuconej w różnych miejscach. Ciężko wszystko zebrać w całość. Przedstawiamy kompletną porcję wiedzy w jednym miejscu. Wiedzy w najbardziej przyjaznej formie – filmów pokazujących krok po kroku każde rozwiązanie.

Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji?
Reduktor ciśnienia wody, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem instalacji stosowanym do zmniejszenia ciśnienia wody płynącej przez system wodociągowy do pożądanego poziomu. Jest on stosowany, aby zmniejszyć wysokie ciśnienie wody z głównego źródła do bardziej bezpiecznego poziomu, odpowiedniego dla różnych urządzeń i systemów.

W jaki sposób ograniczyć hałas w instalacjach kanalizacyjnych?
Z brakiem komfortu dźwiękowego podczas korzystania z pomieszczeń sanitarnych oraz tych z nimi sąsiadujących spotkał się chyba każdy. W takich miejscach chcemy się odprężyć, wykonać to, czego oczekuje od nas fizjologia, itd. Tymczasem dźwięki związane z transportem ścieków przez instalację potrafią być uciążliwe. Jak temu zaradzić?

Zmiękczacz wody - dlaczego warto w niego zainwestować?
Mniej kamienia, które ogranicza konieczność sprzątania, miękka woda, która pozytywnie wpływa na naszą skórę i włosy, zmiękczone ubrania, które są przyjemne w dotyku - zmiękczacz wody to przydatne urządzenie, które znajdzie swoich zwolenników w każdym domu.

Niezawodność i wiele więcej. Jakie zawory do instalacji z pompami ciepła?
Nowoczesne instalacje z pompami ciepła wymagają stosowania rozwiązań, które cechują się wysoką jakością wykonania i niezawodną pracą. Co składa się na wysoką jakość zaworów ESBE rekomendowanych dla zrównoważonych instalacji? Czym się one cechują?

Zawory kulowe, zwrotne i do podłączenia kotłów. Uzbrajamy kotłownię
Zawory to elementy w instalacji, często niedoceniane przez odbiorców. Jednak to od ich niezawodności w dużej mierze zależy prawidłowe działanie instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników. Polecamy innowacyjną i sprawdzoną armaturę.

Środki przeciwzamrożeniowe w instalacji c.o. - czy warto?
W przypadku montażu zewnętrznego urządzeń grzewczych należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji przed zamarznięciem. Większość urządzeń ma co prawda wbudowane funkcje antyzamarzaniowe, jednak w przypadku braku zasilania w energię elektryczną lub gaz, taka funkcja nie ochroni urządzenia.