Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Projektowanie wydajnego, zrównoważonego i higienicznego zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie

W dobie rosnących kosztów energii i zaostrzających się przepisów dotyczących ochrony środowiska, wybór odpowiedniego systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę i ogrzewanie staje się kluczowy. W artykule porównujemy koncepcje zdecentralizowane i scentralizowane, wskazując na korzyści w zakresie higieny wody pitnej, efektywności energetycznej oraz optymalizacji kosztów. Zobacz, dlaczego zdecentralizowane systemy mogą być najlepszym wyborem dla Twojego domu lub budynku wielorodzinnego.

Projektowanie wydajnego, zrównoważonego i higienicznego zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie
Uponor Ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe Uponor
www.uponor.pl
Uponor Ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe Uponor
Dane kontaktowe:
+48 22 731 01 00
Kolejowa 5/7, 01-217 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Porównanie koncepcji zdecentralizowanych i scentralizowanych

Niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, dom jednorodzinny czy osiedle mieszkaniowe: mieszkańcy oczekują niezawodnych dostaw ogrzewania, a także ciepłej i zimnej wody o najwyższej jakości. Do czasu kryzysu energetycznego dla wielu użytkowników nie miało znaczenia, w jaki sposób wytwarzane jest ciepło lub jak podgrzewana jest woda.

Do 2022 roku energia była nieistotnym czynnikiem kosztowym. Średnia cena energii elektrycznej za kWh w Europie była o około 30% niższa w 2013 roku[1] w porównaniu z połową 2023 roku, a cena gazu gwałtownie wzrosła od 2021 roku.

Oprócz wyższych kosztów dostaw energii do nieruchomości i wynajmowanych mieszkań, dyskusje na temat zmian klimatu i ochrony zasobów skłoniły konsumentów końcowych do ponownego przemyślenia swojego podejścia do tego tematu.

Ponadto przepisy w ramach "Europejskiego Zielonego Ładu" zwiększają popyt na wydajne, a tym samym opłacalne rozwiązania w zakresie dostaw energii do budynków. Nie tylko deweloperzy nieruchomości komercyjnych, ale także prywatni właściciele budynków coraz częściej szukają odpowiednich opcji - zarówno od strony technicznej, jak i pod względem dotacji, które zostały wprowadzone w ramach przepisów dotyczących oszczędzania energii.

W rezultacie decyzja o wyborze odpowiedniego rozwiązania w zakresie energooszczędnego zaopatrzenia w ciepło, klimatyzowane powietrze i ciepłą wodę nie leży już wyłącznie w gestii projektanta lub instalatora. Nie łatwo jest odnaleźć się w gąszczu oferowanych energooszczędnych rozwiązań i znaleźć system odpowiedni dla nowego budynku lub projektu renowacji.

Jakość wody pitnej najwyższym priorytetem

W przypadku podgrzewania wody, nie tylko aspekty energooszczędności powinny mieć znaczenie. Nie mniej ważne są takie czynniki, jak krótki czas reakcji podczas dostarczania ciepłej wody i związana z tym wygoda, a także absolutna higiena wody.

W 2021 r. w UE/EOG zarejestrowano 2,4 przypadków legionelli na 100 000 gospodarstw domowych – 75% z nich wystąpiło w Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech. Tym ważniejsze jest dokładne przyjrzenie się zaletom i wadom rozwiązań technicznych dla poszczególnych zastosowań - dla bezpiecznego i zrównoważonego zaopatrzenia w ciepłą wodę.

Historia scentralizowanego systemu ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody

Historia scentralizowanego systemu ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody sięga starożytności, gdzie stosowano głównie ogrzewanie powietrzne. Główny rozwój wodnych systemów scentralizowanych przypada na XXw., a już w latach 70-tych, było to standardowe rozwiązanie w każdym mieszkaniu czy domu.

I tak system scentralizowany zdominował rynek instalacyjny, będąc do niedawna, jednym z najpopularniejszych systemów zaopatrzenia w wodę i ciepło budynków jedno- i wielorodzinnych.

Zalety scentralizowanego ogrzewania wody to przede wszystkim dostępność i różnorodność form energii, za pomocą których woda jest zwykle podgrzewana przez system grzewczy. Obejmują one olej, gaz, drewno i pelety, energię słoneczną, energię geotermalną, energię elektryczną i pompy ciepła. Praktycznie każde źródło ciepła da się połączyć z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Z drugiej strony, to powszechnie znane rozwiązanie ma wady, które można podzielić na dwa główne obszary: koszty i higiena. Straty związane z przechowywaniem c.w.u. w zasobniku i długimi rurami przesyłowymi oraz zwiększona eksploatacja pompy powodują wysokie zużycie energii.

Dodatkowo, że względu na znaczne odległości punktu poboru od zasobnika c.w.u.,zimna woda musi najpierw przepływać przez kran lub prysznic przez kilka minut, żeby użytkownik cieszył się ciepłą wodą.

To nie tylko zwiększa koszty zużycia, ale także stanowi niepotrzebne marnotrawstwo cennego zasobu, jakim jest świeża woda. Ponadto zbiornik wody w systemie grzewczym wymaga dużo miejsca - przy rosnących kosztach budowy, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, piwnica lub dodatkowa przestrzeń na zbiornik wody staje się dużym wydatkiem.

I wreszcie, istnieje większe ryzyko powstawania zarazków, ponieważ stagnacja ciepłej wody w centralnej sieci rur sprawia, że Legionella szczególnie łatwo się namnaża.

Koncepcja systemu zdecentralizowanego

Pierwsze zdecentralizowane systemy nazywane były podgrzewaczami przepływowymi. Na początku były podgrzewane płomieniem gazowym i nie były do końca bezpieczne. Ideą było przygotowywanie ciepłej wody na miejscu i w miarę potrzeb.

Z czasem niebezpieczne „piecyki gazowe” zostały zastąpione elektrycznymi podgrzewaczami, które były znacznie bezpieczniejsze, ale trzeba było je instalować na każdym kranie z ciepłą wodą. Następcą technologicznym o znacznym stopniu zaawansowania jest stacja mieszkaniowa. Łączy ona w sobie funkcje podgrzewania c.w.u. i zaopatrzenia w c.o. lub ogrzewanie podłogowe.

Zalety zdecentralizowanych stacji mieszkaniowych to przede wszystkim dostarczanie ciepłej wody na żądanie, które zapewnia minimalną ilość wody w systemie. Dzięki temu łatwo jest zapewnić pełną wymianę wody kilka razy dziennie podczas normalnego użytkowania.

To ważny warunek higienicznego zaopatrzenia w wodę i eliminacji pożywki dla bakterii. Niezwykle szybki czas reakcji systemu stacji mieszkaniowej to wygoda, która znacząco przyczynia się do poprawy jakości życia i samopoczucia.

Na końcu warto wspomnieć o niższych kosztach instalacji, ze względu na zmniejszone szachty instalacyjne oraz mniejszą ilość materiału (brak rur cyrkulacyjnych i ciepłej wody), i szybszy montaż (stacje są prefabrykowane i dostarczane bezpośrednio na budowę).

Zdecentralizowane stacje mieszkaniowe Uponor

Uponor oferuje energooszczędne, higieniczne i wydajne rozwiązania do zdecentralizowanego przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz - w zależności od modelu - do ogrzewania i chłodzenia. Gotowe do podłączenia stacje z serii Aqua Port (zasilanie w ciepłą wodę) i Combi Port (stacje mieszkaniowe) są dostarczane jako kompletne zestawy.

Aqua Port M-INS - w pełni izolowana, kompaktowa stacja mieszkaniowa do natychmiastowego, zdecentralizowanego wytwarzania ciepłej wody użytkowej. fot. Uponor
Aqua Port M-INS - w pełni izolowana, kompaktowa stacja mieszkaniowa do natychmiastowego, zdecentralizowanego wytwarzania ciepłej wody użytkowej. fot. Uponor

Ten wysoki stopień prefabrykacji przemysłowej i jakości zmniejsza źródła błędów w planowaniu, zamawianiu i instalacji. Oprócz źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, sieci niskotemperaturowe lub sieci wysokotemperaturowe, takie jak ogrzewanie miejskie, Combi Port i Aqua Port są również kompatybilne z różnymi źródłami energii odnawialnej, takimi jak systemy fotowoltaiczne lub słoneczne. Pozwala to projektantowi na wybór spośród szerokiej gamy źródeł ciepła, co dodatkowo zwiększa efektywność energetyczną systemu.

Ponadto, praktyczne doświadczenie pokazuje, że można zaoszczędzić do jednej trzeciej czasu instalacji i konfiguracji całego systemu. Dzięki skróceniu czasu instalacji nawet o 30% i oszczędności energii do 40% przy zachowaniu 100% jakości wody pitnej, rozwiązania Uponor do zdecentralizowanego przygotowania ciepłej wody użytkowej należą do systemów oferujących najwyższy poziom komfortu przy najniższym zużyciu energii.

[1]Źródło: Strompreise in Europa: Was Strom in der EU kostet (strom-report.com)

źródło i zdjęcia: Uponor