Zawór bezpieczeństwa w bojlerze - co musisz wiedzieć?

Zawór bezpieczeństwa jest bardzo ważnym elementem instalacji bojlera, ponieważ chroni system przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W sytuacji, gdy ciśnienie w bojlerze przekroczy dopuszczalny poziom, zawór bezpieczeństwa automatycznie się otwiera, uwalniając nadmiar ciśnienia i zapobiegając uszkodzeniom urządzenia oraz potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom.

Zawór bezpieczeństwa w bojlerze - co musisz wiedzieć?
AFRISO Armatura zabezpieczająca i regulacyjna oraz przyrządy sterujące, sygnalizujące i pomiarowe
afriso.pl
AFRISO Armatura zabezpieczająca i regulacyjna oraz przyrządy sterujące, sygnalizujące i pomiarowe
Dane kontaktowe:
(32) 330-33-55
Szałsza, ul. Kościelna 7, 42-677 Czekanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy bojler musi mieć zawór bezpieczeństwa?

Tak, bojler musi mieć zawór bezpieczeństwa. Przykładem zaworów bezpieczeństwa stosowanych w bojlerach, są zawory AF4 (1/2”) oraz AF8 (3/4”). Zawory te składają się ze zintegrowanych ze sobą zaworów bezpieczeństwa, zwrotnego i upustowego. Zawór bezpieczeństwa otwiera wypływ wody na zewnątrz przy wzroście ciśnienia ponad ciśnienie otwarcia.

Zawór zwrotny ogranicza wypływ wody z podgrzewacza do instalacji wodnej przy zaniku ciśnienia w sieci zasilającej. Natomiast zaworu upustowy otwiera wypływ wody z podgrzewacza do instalacji wodnej, kiedy ciśnienie w podgrzewaczu przekracza ciśnienie na zasilaniu zimnej wody.

Konstrukcja tych zaworów obejmuje korpus wykonany z mosiądzu oraz sprężynę ze stali nierdzewnej, co gwarantuje trwałość i odporność na korozję. Zawory te otwierają się przy ciśnienia od 6.7 barów. Maksymalna temperatura w jakiej przewidziana jest ich praca wynosi 95 stopni.

Prawidłowy montaż zaworu bezpieczeństwa

Zawór należy zamontować na instalacji wodnej zasilającej podgrzewacz, zwracając uwagę na kierunek przepływu oznaczony na korpusie. Ważne jest, aby długość złączki po stronie gwintu wewnętrznego zaworu nie przekraczała 10 mm, aby uniknąć uszkodzenia zaworu. Do uszczelnienia producent zaleca użycie materiału przeznaczonego do instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Rurociąg doprowadzający wodę, znajdujący się co najmniej 5 m od zaworu, powinien być odporny na temperatury do +95°C, ze względu na możliwość wypływu gorącej wody z podgrzewacza. Przed montażem zaworu należy dokładnie przepłukać instalację, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby uszkodzić zawór.

Na wylocie zaworu bezpieczeństwa należy zamontować przewód elastyczny, który umożliwi bezpieczne odprowadzanie wody podczas otwierania zaworu. Przewód powinien być odporny na temperatury do +95°C, mieć średnicę wewnętrzną 7 mm (AF4) lub 9 mm (AF8) i maksymalną długość 1,2 m.

Przewód musi być nachylony pod stałym kątem w kierunku wylotu, bez zwężeń i zagięć, a jego końcówka powinna być widoczna, aby można było kontrolować poprawność działania zaworu. Po zamontowaniu zaworu, należy przetestować system upewniając się, że zawór działa prawidłowo i otwiera się przy odpowiednim ciśnieniu.

Koszt zawór bezpieczeństwa do bojlera

Ceny zaworów bezpieczeństwa do bojlerów mogą się różnić w zależności od producenta, modelu oraz specyfikacji technicznych. Zwykle jednak zamykają się w cenie kilkudziesięciu złotych. Konkretne ceny można znaleźć w katalogu produktowym AFRISO.

Wybierając zawór bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak ciśnienie otwarcia, materiał wykonania oraz zgodność z normami, aby zapewnić bezpieczeństwo i długotrwałe działanie bojlera.

autor: Damian Żabicki

opracowanie: Anna Chrystyna

źródło i zdjęcie: Afriso

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.