Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Jak zabezpieczyć obiegi c.o. w instalacji grzewczej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Nowoczesne instalacje grzewcze pracują w układzie zamkniętym. Część starych budynków ma jednak obiegi grzewcze otwarte, w których pracują kotły na paliwo stałe. Problem zaczyna się w momencie, gdy chcemy w układzie otwartym chcemy dodatkowo zainstalować nowoczesny piec gazowy. Taki system grzewczy wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Zabezpieczenia instalacji grzewczej w układzie otwartym

Trójdrogowy zawór do podłączenia kotla na paliwo stałe Aby prawidłowo zabezpieczyć układ otwarty należy zamontować przelewowe naczynie wzbiorcze łączące instalację z atmosferą. Instalacja będzie wówczas zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody przy wzroście temperatury. Należy jednak pamiętać, aby naczynie było zamontowane w najwyższym punkcie instalacji c.o.

Oprócz tego instalacje c.o. z pompami obiegowymi muszą posiadać zawór różnicowy, który otwiera się między innymi podczas braku energii elektrycznej lub awarii pompy, umożliwiając grawitacyjny przepływ czynnika roboczego. Na przykład zawory różnicowe firmy FERRO cechuje maksymalna chwilowa temperatura pracy wynosząca 110°C przy maks. ciśnieniu 0,7 MPa (7 barów). Kula znajdująca się we wnętrzu zaworu jest wykonana z gumy EPDM.

Ponadto musimy pamiętać, aby kocioł na paliwa stałe był połączony z instalacją poprzez zawór trój- lub czterodrogowy, gdyż w układzie otwartym ryzyko wystąpienia korozji jest większe, dlatego źródło ciepła musi być chronione przed zbyt niską temperaturą powrotu.

Zabezpieczenia instalacji grzewczej w układzie zamkniętym

Grupa bezpieczeństwa Ferro dla domowej instalacji grzewczej W układach zamkniętych jako zabezpieczenia obiegów c.o. wykorzystuje się przede wszystkim tzw. naczynia przeponowe.

Naczynia przeponowe FERRO są wyposażone w zawór wstępnego nabijania, komorę powietrzną pod ciśnieniem wstępnym oraz w membranę z kauczuku etylenowo-propylenowego. Oprócz tego na naczynie przeponowe składa się przyłącze wody i wytrzymały zbiornik ze stali głęboko tłoczonej, który dla zapewnienia trwałości jest pokryty powłoką epoksydową.

Ponadto dla prawidłowego zabezpieczenia instalacji ważne są zawory bezpieczeństwa. Zawory bezpieczeństwa c.o. z oferty firmy FERRO mają nastawy od 1,5 do 8 bar przy maks. temperaturze pracy 110°C.

Zaleca się, aby instalację chroniły dwa zawory bezpieczeństwa. Na zasilaniu montuje się grupę bezpieczeństwa z zaworem, odpowietrznikiem i manometrem, natomiast na przewodzie powrotnym instalowany jest tylko zawór bezpieczeństwa.

Wybierając odpowiednią grupę bezpieczeństwa, trzeba uwzględnić odpowiednie parametry jej pracy. Na przykład grupy bezpieczeństwa z oferty firmy FERRO mają temperaturę pracy 95°C, ciśnienie pracy do 6 barów oraz maksymalną chwilową temperaturę wody 110°C. Na kompletny zestaw składa się belka ze stali o grubości 2 mm, odpowietrznik automatyczny z zaworem stopowym, a także zawór bezpieczeństwa, manometr oraz szybkozłącze do naczynia przeponowego.

Nie można zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu kotłów na paliwa stałe przed przegrzaniem, co w przypadku układów zamkniętych może przybrać formę wężownicy schładzającej z zaworem jednofunkcyjnym lub zaworu dwufunkcyjnego, dzięki któremu zimna woda jest dopuszczana do powrotu kotła przy jednoczesnym wypuszczaniu wody gorącej. Warto podkreślić, że to drugie rozwiązanie zazwyczaj znajduje zastosowanie w kotłach o większych mocach, gdzie wężownice mogą nie zapewnić odpowiedniej wydajności.

Odpowiednie zabezpieczenia obiegów c.o. trzeba uwzględnić już na etapie projektowania instalacji. Dobór powinien przeprowadzić projektant z właściwymi uprawnieniami, natomiast instalator musi zadbać o wykonanie instalacji zgodnie z projektem i aktualną wiedzą techniczną.

źródło i zdjęcia: Ferro S.A.

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA