Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak wykończyć podłogę?
W przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, przy wyborze materiału posadzkowego trzeba zawsze sprawdzić, czy producent dopuszcza stosowanie go na podłogi ogrzewane. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze przewodzi on ciepło i czy nie będzie utrudniał jego przekazania do pomieszczenia.

Jak wykonać ogrzewanie wodne?
Ze względu na specjalną konstrukcję podłogi, to rozwiązanie należy zaplanować na etapie projektowania domu. Prace trzeba prowadzić w budynku zamkniętym, z osadzonymi oknami i drzwiami, zwykle po wykonaniu instalacji elektrycznej, wodnej i sanitarnej i po zakończeniu wewnętrznych robót tynkarskich.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe można wykonać w dwóch wariantach: wodnym i elektrycznym. W tym pierwszym źródłem ciepła w jest woda – ogrzana przez kocioł bądź pompę ciepła, a następnie doprowadzona do pomieszczenia rurami ułożonymi pod posadzką. W ogrzewaniu elektrycznym ukryte w podłodze przewody nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego.

Bardzo ważny projekt - system podłogowy
Aby system podłogowy funkcjonował prawidłowo, musi być właściwie zaprojektowany. Przy ogrzewaniu grzejnikowym, ewentualne zmiany na etapie eksploatacji można wprowadzić stosunkowo prosto.

Czym jest zasobnik biwalentny?
Instalacje ciepłej wody zasilane z kolektora słonecznego lub z pompy ciepła powinny być wyposażone w zasobniki biwalentne, czyli takie, które podłączone są również do innego źródła ciepła.

Jakie zasobniki c.w.u. współpracują z kotłem?
Zasobniki współpracujące z kotłami c.o. przejmują ciepło z obiegu kotłowego i przekazują je wodzie zmagazynowanej w zbiorniku.

Co jest ważne przy zakupie elektrycznego podgrzewacza pojemnościowego?
Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe należą do popularnych urządzeń grzewczych i są montowane zarówno w systemie centralnego przygotowania c.w.u. jak i instalowane przy pojedynczych bateriach.

Jak uzyskać ciepłą wodę w instalacji z kotła na paliwo stałe?
W czasie sezonu grzewczego instalacja centralnego ogrzewania zasilana z kotła na paliwo stałe może być wykorzystywana do przygotowania c.w.u.

Czym jest spalanie górne i dolne?
Kotły zasypowe dzielą się na urządzenia ze spalaniem górnym i dolnym. W naszym kraju bardziej rozpowszechnione są te pierwsze. To konstrukcje tańsze i prostsze.

Czym różnią się kotły zasypowe od tych z zasobnikiem i automatycznym podajnikiem?
Te pierwsze, stosowane od dekad, wymagają ręcznego załadunku paliwa. Najprostsze konstrukcje nie są wyposażone w żadne elementy elektroniczne – sterownik czy dmuchawę.

Jaki są zalety kotłów kondensacyjnych?
Kocioł kondensacyjny pozwala na odzyskanie ciepła „ukrytego” w mokrych spalinach, dzięki czemu jego sprawność energetyczna może być wyższa o 15–20% w porównaniu ze zwykłym kotłem.

Czy próba szczelności instalacji c.o. jest potrzebna?
Próbę szczelności instalacji c.o. przeprowadza się przed zakryciem bruzd instalacyjnych lub wylaniem przykrywającego rury jastrychu.