Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jaki sposób na wyrzut spalin z kotła jest lepszy - boczny czy pionowy?
Każdy dom musi być wyposażony w odpowiednią instalację grzewczą, dzięki której możliwe będzie zapewnienie jego mieszkańcom właściwego komfortu termicznego podczas jesiennych chłodów, a nawet najsroższych zimowych mrozów. Nieodzownym elementem takiej instalacji oprócz pieca jest komin, w którym umieszczone są przewody spalinowe.

Własne ujęcie wody z niezawodną pompą głębinową Wilo-Sub TWU 4
Wyobraź sobie dom - na skraju lasu, z dala od miejskiego zgiełku, z pięknym widokiem z tarasu, z którego jak okiem sięgnąć nie widać bloków, fabryk czy samochodów stojących w korkach i dymiących spalinami. Piękne marzenie!

Czym różni się kocioł pulsacyjny od tradycyjnych kotłów?
Ostatnie lata przyspieszyły rozwój kotłów gazowych. Obecnie oferta rynkowa zdominowana jest przez kotły kondensacyjne a regulacje prawne ograniczają sprzedaż kotłów, które są nieefektywne energetycznie. Warto zwrócić uwagę, że mimo rozwoju technologii kondensacyjnej dostępne są stosunkowo tanie kotły oferowane jako kondensacyjne, mimo że stopień wykorzystania zjawiska kondensacji w tych urządzeniach jest bardzo ograniczony, a jakość ich wykonania nie jest najwyższa. Na takie kotły z reguły decydują się deweloperzy, ponieważ jest to wybór pozwalający na ograniczenie kosztów i spełnienie podstawowych wymogów.

Dlaczego warto ogrzewać pompą ciepła?
Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność. Wykorzystują odnawialne źródła energii, są przyjazne dla środowiska i nie zanieczyszczają powietrza. Jednak atutem ich działania jest nie tylko aspekt ekologiczny - pompy ciepła całkowicie zastępują inne formy ogrzewania, takie jak kotły na pellet czy kotły węglowe. Dzięki wykorzystywaniu energii pozyskanej z powietrza, nie potrzebują dodatkowych pomieszczeń na opał. Zapewniają wysoką temperaturę w domu i ciepłą wodę przez cały rok bez konieczności składowania węgla, bez kurzu i sadzy, i bez zanieczyszczeń spowodowanych przez spalanie.

Ekologicznie i energooszczędnie - rozwiązania dla Twojego domu
Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność w nowym budownictwie. Podczas swojej pracy nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, gazów ani pyłów. W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych są też zdecydowanie bardziej wydajne oraz ekologiczne, a także nie wymagają wielkich nakładów w zakresie konserwacji. Ponadto, na tle innych rozwiązań grzewczych oferują wyjątkową żywotność i funkcjonalność - poza ogrzewaniem, mogą zostać wykorzystane do wydajnego chłodzenia domu w ciepłe letnie dni.

Grzejnik nie musi wisieć na ścianie
Przywykliśmy myśleć o grzejnikach jako o funkcjonalnym, ale nie ozdobnym elemencie naszych wnętrz. Owszem, coraz częściej w ofertach producentów pojawiają się ciekawe pod względem wzornictwa modele, jednak nadal głównie do zawieszania na ścianie. Inżynierowie z firmy DIAMOND postanowili grzejnikom dać wolność i zaprojektować rozwiązanie, pozwalające na ustawienie grzejnika w dowolnym miejscu pomieszczenia. Oczywiście, zadbali przy tym o to, żeby nie tylko emitował ciepło, ale mógł jednocześnie pełnić rolę dekoracyjną.

Czy warto montować rekuperację?
Osoby, które są na etapie wyboru projektu domu bądź we wczesnej fazie budowy, często zastanawiają się, czy montaż systemu rekuperacji ma sens. O ile zostanie spełnione kilka istotnych kryteriów, rekuperacja przyniesie zauważalne korzyści.

Co powinien uwzględniać projekt rekuperacji?
Aby system rekuperacji pracował najwydajniej, niezbędne będzie dopasowanie go do budynku oraz potrzeb mieszkańców. Ważnym elementem jest uprzednie przygotowanie planu rekuperacji, co pozwoli wybrać odpowiednią jednostkę i oszacować koszt instalacji.

Do czego służą wentylatory kanałowe?
Wentylatory kanałowe najczęściej służą do usuwania powietrza wraz z wilgocią oraz nieprzyjemnymi zapachami. Gdzie jeszcze sprawdzi się ten typ wentylatorów?

Jak można podwyższyć moc grzejników?
Podwyższenie mocy grzejników można uzyskać na dwa sposoby - przez podwyższenie temperatury zasilania lub/i przez wymuszenie cyrkulacji powietrza. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Kotły elektryczne do domów energooszczędnych
Kotły elektryczne znakomicie sprawdzają się w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych, a ich popularność wynika m.in. z niskiego kosztu zakupu i wysokiej efektywności. Niewielka wysokość nakładów powoduje także, że wybierane bywają jako dodatkowe lub awaryjne źródło ciepła. Dowiedzmy się o tych możliwościach nieco więcej.

Przewody elastyczne - rodzaje i zastosowanie
Do budowy systemów wentylacyjnych w budynkach często wykorzystuje się elastyczne przewody wentylacyjne wraz ze sztywnymi kanałami. Kiedy warto je zastosować i jak wybrać odpowiedni rodzaj.

Anemostat - zalety i zastosowanie
Anemostat nie tylko pełni funkcję nawiewno-wywiewną, ale również dekoruje pomieszczenie. Można je montować w suficie, na ścianie lub w podłodze. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zależy od ich dobrego umiejscowienia.

Jaki wąż błyskawiczny wybrać do odkurzacza centralnego?
Wydajny odkurzacz centralny o odpowiedniej mocy to nie wszystko. Ważne są także odpowiednie akcesoria, dzięki którym sprzątanie będzie łatwe i szybkie. Vroom to producent jednych z najbardziej innowacyjnych rozwiązań do odkurzania centralnego - węży do błyskawicznego sprzątania.

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?
Prąd drożeje, co składania wiele osób do szukania oszczędności. Energooszczędne żarówki to dopiero pierwszy krok, bowiem prawdziwą ulgę dla portfela zapewnią bardziej zaawansowane rozwiązania. Przedstawiamy możliwości systemu Kanlux SMART do zarządzania domowym oświetlenem.