PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

freshAIR+ rekuperatory nowej generacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podróż budownictwa w kierunku zero emisyjności bardzo przyspieszyła. Czasu na zatrzymanie zmian klimatycznych właściwie już nie ma, więc technologie, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię lub korzystają z jej odnawialnych źródeł, stały się codziennością. Wciąż jednak trwa ich rozwój, udoskonalanie i ewolucja w stronę narzędzi jeszcze lepiej spełniających swoje zadanie. Nie inaczej jest w przypadku rekuperatorów, a dobrym tego przykładem są rekuperatory freshAIR+ produkowane przez firmę Verano.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego rekuperacja jest tak ważna?
  • Dlaczego warto zainwestować w rekuperatory freshAIR+?
  • W jaki sposób pracują rekuperatory freshAIR+?

Ciepło z odzysku

Przypomnijmy, że rekuperatory to najważniejsza część systemów wentylacji z odzyskiem ciepła. To centralna wentylacyjna, która wymusza wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem. Wiadomo, że powietrze usuwane z pomieszczeń jest ogrzane.

W przypadku tradycyjnej wentylacji jego ciepło zostaje bezpowrotnie utracone. Rekuperacja pozwala je wykorzystać do podgrzania powietrza pozyskiwanego z zewnątrz. Oczywiście, oba nurty nie mieszają się ze sobą, ale ten z wyższą temperaturą przekazuje energię nawiewanemu do pomieszczeń powietrzu z zewnątrz.

System dystrybucji świeżego powietrza
System dystrybucji świeżego powietrza

Właściwie zaprojektowany system wentylacji pozwala na znaczne zmniejszenie straty ciepła wynikające z koniecznej przecież wentylacji. Co więcej, zapewnia wysoką jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń, bowiem usunięte z niego zostają roztocza, bakterie, wirusy i grzyby, które niekorzystnie wpływają na zdrowie domowników. Warto również zauważyć, że dzięki rekuperacji ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń jest jednaka i niezmienna.

Dwa modele nowej generacji

Niedawno firma Verano zaproponowała dwa modele rekuperatorów freshAIR+, które powstały  w ramach programu badawczego "Rekuperatory nowej generacji – opracowanie grupy innowacyjnych produktów", zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Pierwszy z nich, model freshAIR+ serii VW, to idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla poddaszy budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Z kolei rekuperatory freshAIR+ serii VS doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zaprojektowano pionowe doprowadzenie przewodów do centrali wentylacyjnej, a także w kotłowniach i pomieszczeniach gospodarczych o ograniczonej kubaturze.

Rekuperator freshAIR+ serii VS
Rekuperator freshAIR+ serii VS

W obu przypadkach uwagę zwraca ich obudowa, która wykonana została z ekstrudowanego polipropylenu (EPP) o grubości 40 mm, uzyskując możliwość zapewnienia optymalnej izolacji termicznej i akustycznej. Centrala wentylacyjna ma kompaktowe rozmiary i wyposażona jest w system dwustopniowej filtracji. Jako opcję, można do niej dobrać nagrzewnicę lub chłodnicę oraz wymiennik temperaturowy, hybrydowy lub entalpiczny.

Rekuperator freshAIR+ serii VW
Rekuperator freshAIR+ serii VW

W standardowej wersji znajduje się m.in. system stałego wydatku CF (z ang. Constant Flow), który ułatwia regulację instalacji oraz gwarantuje stały przepływ powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych lub stopnia zabrudzenia filtrów.

freshAIR na plus!

W tradycyjnych rekuperatorach, wymiana powietrza w budynku przeprowadzana jest przy użyciu nawiewu świeżego powietrza i wywiewu zużytego poprzez sufitowe anemostaty (zwane też czerpniami lub wyrzutniami). W niektórych pomieszczeniach zamiast anemostatów nawiewnych można zastosować grzejniki VKN5P lub klimakonwektory CVKP z dolotem świeżego powietrza.

Wtedy  strumień uzdatnionego powietrza z rekuperatora przesyłany jest wprost na wymiennik ciepła. Powoduje to możliwość dostosowania temperatury powietrza w określonym miejscu, do realnych potrzeb użytkowników.  

Grzejniki kanałowe VKN5P oraz klimakonwektory CVKP, które są elementem systemu freshAIR+, mają konstrukcję, dzięki której uzdatnione powietrze doprowadzane jest z centrali wentylacyjnej, po przeprowadzeniu wstępnej filtracji. By dokładniej wyregulować powietrze, wspomniane grzejniki i klimakonwektory wyposażone zostały w fabrycznie wbudowany regulator stałego wydatku CAV (Constant Air Volume).

Jego zadaniem jest umożliwienie szybkiego i łatwego nastawienia oczekiwanego poziomu strumienia powietrza. Przy czym grzejniki służą do utrzymania zadanej temperatury zimą, a klimakonwektory kanałowe są w stanie dostosować temperaturę do oczekiwań użytkowników oraz zapewnić im zdrowy mikroklimat, i zimą i latem.

Dostosowanie pracy urządzenia do aktualnego zapotrzebowania na moc cieplną lub chłodniczą, ułatwia płynna regulacja pracy wentylatora z sygnałem 0-10V. Warto również wiedzieć, że grzejniki VKN5P oraz klimakonwektory CVKP posiadają automatyczne zawory równoważące, które odpowiadają za dokładną regulację przepływu czynnika i ciśnienia w instalacji.

źródło i zdjęcia: Verano