Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Jak zabezpieczyć fundament przed przemarzaniem?
Sposób zabezpieczenia termicznego fundamentów różni się w zależności od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy też nie. W pierwszym przypadku, należy ocieplić całą ścianę fundamentową. Jeżeli natomiast piwnicy nie ma, wystarczy ocieplenie samej strefy cokołowej – ściany fundamentowej nad ziemią i kilkudziesięciu centymetrów (ok. 0,5 m) poniżej poziomu gruntu.
Jakie warunki powinna spełniać prawdziwa izolacja nakrokwiowa?
Odpowiedź eksperta: W natłoku spraw związanych z budową wielu inwestorów zapomina, że dach jest najważniejszym elementem każdego budynku. Jego trwałość, stabilność, szczelność oraz odpowiednie ocieplenie nie tylko polepszają komfort użytkowania, lecz przede wszystkim podwyższają żywotność całego obiektu.
URSA
Dlaczego do izolacji poddasza należy wybrać wełnę mineralną?
Odpowiedź eksperta: Wyroby z wełny mineralnej mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Stosuje się je przede wszystkim do ocieplania ścian, poddaszy, dachów skośnych i stropów. Służą również do wygłuszania sufitów podwieszanych, stropów między piętrami i ścian działowych.
Austrotherm
Jak wybrać płyty styropianowe do ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą?
Odpowiedź eksperta: Metoda lekka-mokra (ETICS) cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od dziesięcioleci. Oferty producentów styropianu - najpopularniejszego składnika systemów dociepleń - ciągle ewoluowały (obecnie na rynku mamy dwie główne grupy fasadowych płyt styropianowych: białą i szarą). Jednakże podstawowe kwestie dotyczące jego właściwego zastosowania nie uległy zmianie. Pierwszą z nich jest odpowiedni dobór grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego.
Termo Organika
Jakie cechy powinien mieć materiał do izolacji cieplnej fundamentów?
Odpowiedź eksperta: Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które przenika do gruntu.
climowool sp. z o.o.
Termomodernizacja domów pomocna w walce ze smogiem
Wiele domów w Polsce nie jest odpowiednio zaizolowanych. Energia cieplna ucieka przez nieszczelne okna oraz nieocieplony budynek. Wszystko to przekłada się na zwiększone zużycie energii oraz wyższe rachunki za ogrzewanie, a przede wszystkim na emisję zanieczyszczeń, czyli wszechobecny smog, który dokucza nam coraz bardziej.
Knauf Sp. z o.o.
Jak dobrze dopasować styropian?
Choć płyty ze styropianu EPS mogą na pozór wydawać się uniwersalnym materiałem, w rzeczywistości różnią się między sobą parametrami, związanymi m.in. z termoizolacyjnością, twardością i odpornością na obciążenia mechaniczne.
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Ochrona przed dźwiękami uderzeniowymi
Aby zachować zgodność z parametrami technicznymi i spełnić wymagania prawne dotyczące izolacji akustycznej w budynkach, należy zwrócić uwagę na wysoką jakość technologii, które przyczyniają się do tłumienia dźwięków uderzeniowych. Pojedyncze rozwiązania, które mogą się przyczyniać do poprawy izolacji akustycznej w budynku, często nie spełniają w pełni wymagań bezpieczeństwa i są źródłem błędów. Z pomocą przychodzi rozwiązanie systemowe Tronsole firmy Schöck. Jest ono nie tylko zoptymalizowane pod kątem bezpiecznego montażu, ale także posiada wysokiej jakości podpory elastomerowe.
Knauf Sp. z o.o.
Jak dobrać izolację termiczną ogrzewania podłogowego?
Jednym z warunków poprawnej realizacji instalacji ogrzewania podłogowego jest zastosowanie odpowiedniej warstwy termoizolacji, gdyż warunkuje ona efektywność działania systemu grzewczego. Czym się kierować dobierając jej rodzaj i grubość?
Knauf Sp. z o.o.
Jak odpowiednio przygotować się do termomodenizacji domu?
Wiosna jest uważana za idealny czas na ocieplanie budynków w technologii ETICS, ale warto zachować czujność, gdyż zmienna w tym okresie pogoda może wpłynąć na finalny rezultat prac. Realizacja ocieplenia to jednak tylko finalny etap całego procesu, co warto wiedzieć, by odpowiednio się do niej przygotować?
Phoenix Distribution
Niezawodne kleje Teais w systemach ociepleń
Niezawodność stosowania klejów w systemach dociepleń wymaga stosowania wysokiej jakości materiałów ponieważ na przykład w wyniku działania podmuchów powietrza znane są w ostatnim czasie sytuacje oderwanie się od podłoży wcześniej przyklejonej warstwy termoizolacyjnej (styropian/wełna, tynk, farba).
Knauf Sp. z o.o.
Ogrzewanie tradycyjne czy podłogowe?
To pytanie musi sobie postawić każdy inwestor, który planuje budowę energooszczędnego domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak warto rozważyć wszystkie z nich, bo raz podjęta decyzja jest niemożliwa do zmiany, a sposób ogrzewania ma bezpośredni wpływ na odczucie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Projektowanie szczelin dylatacyjnych z trzpieniem Schöck LD
Firma Schöck udostępnia szczegółowe informacje techniczne oraz program obliczeniowy, które umożliwiają precyzyjne zaprojektowanie szczelin dylatacyjnych z użyciem nowego trzpienia typu LD, a tym samym ułatwiają i przyspieszają prace projektowo-budowlane.
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
10 pytań i odpowiedzi na temat izolacji
Dobry projekt, poprawny montaż, a przede wszystkim właściwy wybór materiałów izolacyjnych ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowników. Na każdym z tych etapów pojawiają się jednak różne wątpliwości. Ewa Bryś inżynier z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER odpowiada na najczęstsze pytania o izolację.
URSA
Co to jest pochłanianie dźwięku?
Fala dźwiękowa padająca na materiał/powierzchnię zostaje częściowo przez nią odbita, częściowo pochłonięta. Współczynnik pochłaniania dźwięku αW przyjmuje wartość od 0,00 do 1,00 i charakteryzuje on dany materiał. 1,00 oznacza, że padający dźwięk w całości jest pochłaniany.