Europejskie wymagania dźwiękowe

Hałas, z którym zmagamy się w swoim najbliższym otoczeniu niepokoi wielu Europejczyków. Odpowiedzią na taki stan rzeczy są dopuszczalne normy hałasu oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania produktowe, pozwalające uniknąć rozprzestrzeniania się dźwięku.

Europejskie wymagania dźwiękowe
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa Rozwiązania do izolacji termicznej i akustycznej dla budownictwa wielorodzinnego
Dane kontaktowe:
22 533 19 33
Burakowska 14 01-066 Warszawa, kampus biurowy FOREST

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co przeszkadza najbardziej?

Nadmierny hałas wpływa negatywnie na organizm ludzki, a najczęstszymi objawami są zmęczenie, trudności w nauce i koncentracji, zaburzenia orientacji, rozdrażnienie, wzrost ciśnienia krwi, bóle i zawroty głowy lub - w najgorszym przypadku - trwałe uszkodzenia słuchu. Dr Andreas Strobl, lekarz z Linzu, uważa, że nadmierna ekspozycja na hałas przedostający się do mieszkań może być powodem stanów depresyjnych.

Zaprezentowane w 2017 roku przez Główny Urząd Statystyczny, badania „Jakości życia w Polsce” podają, że odsetek gospodarstw domowych, w których odczuwa się nadmierny hałas, wynosił aż 13,6%. Dźwięki, które były najbardziej uciążliwe pochodziły zarówno ze strony sąsiadów, jak i z zewnątrz danego budynku (np. ruch uliczny, zakłady przemysłowe).

Niemiecki portal Statista również w 2017 roku, opublikował raport dotyczący odbierania hałasu dobiegającego od sąsiadów, średnio co piąty Europejczyk narażony jest na ekspozycję na nadmierną ilość hałasu docierającego do wnętrza jego domu. Według szwajcarskiego portalu nieruchomości, co drugi mieszkaniec tego kraju nie czuje się komfortowo w swoim mieszkaniu.

Najbardziej irytuje ich hałas dobiegającym z mieszkań sąsiadów i klatek schodowych. Natomiast według austriackiego Radia Wien, co drugi mieszkaniec Wiednia czuje się zaniepokojony hałasem w mieście, a najbardziej przeszkadza mu hałas uliczny, pochodzący z obszarów przemysłowo-handlowych oraz generowany przez sąsiadów.

W Wielkiej Brytanii National Noise Attitude Survey, zajął się podobny tematem. W latach 1991, 2000 i 2012 przeprowadził ankietę dotyczącą stosunku mieszkańców do hałasu.

Badania obejmowały kwestie związane z hałasem drogowym, kolejowym, lotniczym, budowlanym, przemysłowym, a także dźwiękami docierającymi bezpośrednio do mieszkań, powstającymi na klatkach schodowych i w mieszkaniach sąsiadów. Wyniki badań wykazały silną tendencję do zwiększania się wrażliwości na hałas, zwłaszcza na ten dochodzący z ulic i mieszkań sąsiadów.

Wnioski nasuwają się same, istotnym elementem wpływającym na komfort mieszkania, zwłaszcza w wielopiętrowych budynkach wielorodzinnych jest natężenie hałasu. Izolacja akustyczna zasługuje na szczególną uwagę, bowiem nieodpowiednia ochrona przed hałasem lub jej całkowity brak może nie tylko wpłynąć na samopoczucie mieszkańców, ale także na konflikty między sąsiadami.

Ważne jest, aby ustalić limity dopuszczalne dźwięków. Na szczęście istnieją przepisy krajowe oraz europejskie, które mają na celu normowanie natężenia dźwięków oraz określające jasne wymagania co do zapewnienia izolacji akustycznej.

schoeck wyniki badan portalu statista Prawo a hałas

Wymogi wynikające z prawa prywatnego i publicznego to dwie różne kwestie. W przypadku właścicieli budynków prywatnych, wymagania mogą być wyższe, a parametry dotyczące akustyki mogą się różnić w zależności od rodzaju konstrukcji i lokalizacji.

Poza izolacją akustyczną mieszkań, coraz większego znaczenia nabiera izolacja akustyczna klatek schodowych. Europejskie prawo wyraźnie określa wymagania minimalne dla klatek schodowych w budynkach mieszkalnych, wynoszą one od 50 dB do 55 dB. W Niemczech wymagane są stałe wartości podawane w dB. W Austrii wymagania dotyczące komfortu akustycznego są o 5 dB wyższe niż założone wymagania minimalne.

Budownictwo mieszkalne w Polsce objęte jest obowiązkową normą PN-B-02151-3:2015-10, która opisuje, w jaki sposób należy projektować, wznosić i przebudowywać budynki mieszkalne pod względem akustyki. Minimalne wymagania akustyczne dla klatek schodowych w domach wielorodzinnych, hotelach czy pensjonatach wynoszą L‘ n,w ≤ 55 dB.

schoeck dopuszczalny poziom dźwięku w różnych krajach

Według prawa

Przestrzeganie prawa przez wykonawców i dostawców rozwiązań budowlanych, to jedna kwestia, ale decydujące znaczenie ma także respektowanie go przez samych mieszkańców. Jest ono subiektywne i nie może być opisane w sposób ogólny przez wyżej wymienione wymagania.

Istotne jest, aby podczas planowania inwestycji zwrócić uwagę, w jakim celu będzie wykorzystywana dana inwestycja i na tej podstawie, określić indywidualne wymagania względem izolacji akustycznej.

Różnice w określaniu izolacji akustycznej w Europie są duże np. w Wielkiej Brytanii dopuszczalne wartości dla dźwięków uderzeniowych pochodzących z klatek schodowych są bardzo wysokie. Mieszkania zlokalizowane w aglomeracjach takich jak Monachium czy Zurych, mają podwyższone wymagania względem klasy budownictwa mieszkaniowego.

W Niemczech zalecenie DEGA 103 zapewnia ochronę przeciwdźwiękową i wyróżnia aż 7 klas akustycznych. Natomiast w Austrii, norma ÖNORM B 8115-5, rozróżnia 6 klas izolacji akustycznej. Jest to pomocne w planowaniu inwestycji oraz uzyskania określonej jakości izolacji akustycznej mieszkań i budynków.

Ciekawie w stosunku do różnych krajowych norm, wypada ocena Scottish Building Standards Agency - międzynarodowego projektu uproszczonego ISO / DIS 19488, który opisuje kryteria klas i procedury klasyfikacji akustycznej mieszkań.

Ma ona na celu zoptymalizowanie poziomu ochrony akustycznej innego niż ten, określony w przepisach krajowych. Może być ona stosowana jako ogólne narzędzie do scharakteryzowania jakości istniejącego zasobu mieszkaniowego i zawiera przepisy dotyczące klasyfikacji izolacji akustycznej przed i po renowacji.

W Niemczech i Austrii, uproszczona ocena standardu i komfortu akustycznego, jest do siebie podobna, jednak znacznie odbiega od wartości zaproponowanych przez normy międzynarodowe. Proponuje się w nich wysoki poziom komfortu, który spełnia zaledwie minimalne wymagania w Niemczech i Austrii. Odchylenie klasyfikacji hałasu wynosi aż 10 dB.

Jak mówi Solitair Kluth, ekspert w dziedzinie fizyki budowlanej z firmy Schöck będącej producentem rozwiązań do izolacji termicznej oraz akustycznej: - Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucje publiczne powinni dobrze zaplanować swoje projekty, nie opierając się wyłącznie na minimalnych standardach. Powinny oni być świadomi aktualnych osiągnięć technicznych i wykorzystywać je w celu zapewnienia nowoczesnego środowiska życia codziennego.

porównanie dopuszczalnych norm Spełnianie wymogów

Gdy rozpoczynamy planowania oraz budowę inwestycji należy upewnić się, że wszystkie elementy dźwiękochłonne spełniają wymagania krajowe lub międzynarodowe dotyczące izolacji i nie tworzą niepotrzebnych mostków akustycznych. Niezbędne jest również dokładne przeprowadzenie montażu, podczas którego upewnimy się, że brud, kamyki czy inne drobinki nie dostały się pomiędzy materiały izolacyjne.

- Nawet pojedynczy kamyk zmniejsza izolację akustyczną o około 10 dB - mówi Pascal Maier, kierownik produktu Tronsole w firmie Schöck. Ucho ludzkie jest w stanie wychwycić różnice w efektywności izolacji akustycznej uzyskiwanej przy wykorzystaniu różnych materiałów izolacyjnych lub w przypadku złego jej montażu.

Przy optymalizacji wytłumienia dźwięków uderzeniowych, należy uwzględnić wszystkie połączenia na klatce schodowej. Poszczególne elementy izolacji muszą całkowicie otaczać klatkę schodową, bowiem tylko w kompletnym systemie można uzyskać bezpieczną izolację akustyczną. Firma Schöck opracowała w tym celu system do izolacji akustycznej Tronsole.

- Dobra izolacja akustyczna odgrywa coraz ważniejszą rolę - zwłaszcza w przypadku schodów, z których korzystają wszyscy mieszkańcy i skąd dochodzą dźwięki kroków. Niezbędne jest zatem planowanie i wykonywanie realizacji z wykorzystaniem elementów dźwiękochłonnych.

System Tronsole spełnia wymagania budowlane i oferuje optymalną izolację akustyczną na klatkach schodowych domów wielorodzinnych lub domów szeregowych. – mówi Pascal Maier i dodaje - Sercem systemu Tronsole jest Elodur, podopra elastomerowa o udoskonalonej formule i zoptymalizowanym kształcie, zapewniająca wysoką izolacyjność akustyczną przy małym odkształceniu.

Dzięki temu izolacja akustyczna dźwięków uderzeniowych, które powstają na klatce schodowej, została zauważalnie poprawiona. W porównaniu do standardowego wykonania, Elodur poprawia izolację akustyczną o około 10 dB, oferując jednocześnie bezpieczeństwo przetestowanego systemu.

system tronsole z niebieska linia

Skuteczna izolacja akustyczna

Gwarancją efektywnej ochrony przed uciążliwymi dźwiękami uderzeniowymi jest system Tronsole, występują w idealnie dopasowanych wariantach. Zarówno w przypadku schodów prostych, jak i zabiegowych.

Niebieska linia, która okala elementy narażone na generowanie problemów z niechcianymi dźwiękami, pozwala już etapie realizacji zauważyć te newralgiczne miejsca. Działają one zgodnie z normą DIN 7396. Jest to pierwsza i na razie jedyna europejska norma, która określa metodę badania elementów izolacji akustycznej. Ponadto, według ekspertyzy, zastosowanie systemu Tronsole w klatkach schodowych spełnia wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

źródło i zdjęcia: Schöck