Najpopularniejsza metoda zakłada zastosowanie wełny mineralnej. Materiał ten, poza bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi, charakteryzuje się dużą sprężystością włókien, dzięki czemu bardzo dokładnie wypełnia ocieplaną przestrzeń. Prace zaczyna się od przymocowania do krokwi uchwytów montażowych, które posłużą do przymocowania stelaża stanowiącego oparcie dla okładziny wykończeniowej. Następnie pomiędzy krokwiami umieszcza się maty wełny o grubości 15–20 cm grubości. Muszą być one 2–3 cm szersze od rozstawu krokwi. Dzięki temu, że zostaną umieszczone na ścisk, niepotrzebne będzie ich dodatkowe mocowanie.
Kolejnym krokiem jest montaż stalowego lub drewnianego stelaża i drugiej warstwy wełny. Aby uniknąć mostków termicznych, należy ją układać poprzecznie do pierwszej warstwy. Następnie do rusztu mocuje się – z odpowiednimi zakładami – folię paroszczelną, która będzie zapobiegać przenikaniu pary wodnej do warstwy ocieplającej i ochroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem. Ostatni etap to montaż okładziny wykończeniowej na ruszcie. Najczęściej wykorzystuje się do tego płyty g-k, boazerię lub panele ścienne.
Innym sposobem na ocieplenie połaci jest zastosowanie pianki poliuretanowej. Aplikuje się ją na spód dachu metodą natryskową. Pianka rozpręża się i dokładnie wypełnia całą przestrzeń. Prace przeprowadza się bardzo szybko przy użyciu specjalnego agregatu. Kolejny wariant to tzw. ocieplenie nakrokwiowe. Izolację w postaci płyt z pianki poliuretanowej lub twardej wełny mineralnej (o grubości do 30 cm) umieszcza się nie pomiędzy, a nad krokwiami – na pełnym deskowaniu pokrytym papą (przy gęsto rozstawionych krokwiach płyty mogą zastępować deskowanie). Kolejne elementy to folia dachowa, kontrłaty i łaty oraz pokrycie dachowe.
Niezbędne są też długie wkręty, które przechodzą przez kontrłaty, ocieplenie, deskowanie i są zakotwione w więźbie dachowej. W takiej metodzie nie ma problemu z mostkami termicznymi powodowanymi przez krokwie, ponieważ wełna układana jest na całej powierzchni dachu. Inne zalety to możliwość wyeksponowania drewnianej więźby dachowej, a także zwiększenie wysokości i kubatury pomieszczeń na poddaszu.
opracowanie: IRBJ
zdjęcie: Recticel