Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak zadbać o prawidłową wilgotność pomieszczeń po ociepleniu ścian od wewnątrz?
Dowiedz się, jak skutecznie ocieplać ściany od wewnątrz, minimalizując ryzyko wilgoci i pleśni. Sprawdź zalety wewnętrznego ocieplenia oraz krok po kroku instrukcję montażu płyt RenoTherm.

Jak montować elewacyjne okładziny ścienne i detale architektoniczne z Verolithu?
Okładziny ścienne można położyć na całej ścianie lub jej części, tworząc intrygujący wzór lub wydzielając określoną przestrzeń – kuchenną, miejsce do pracy czy domowy warsztat. Estetyka takiego rozwiązania w dużej mierze zależy jednak od tego, czy dekoracja zostanie prawidłowo zamontowana. Oto kilka zasad, których warto się trzymać.

Jakie pustaki wybrać, by dom był ciepły i tani?
Budowa domu to inwestycja na lata, dlatego wybór odpowiednich materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie. Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji są pustaki. Jakie wybrać, by dom był nie tylko ciepły, ale także tani w utrzymaniu?

Dom jak z klocków LEGO®: czy budowa z systemem Izodom jest naprawdę taka prosta?
Rodzinna firma Izodom ze Zduńskiej Woli specjalizuje się w budowie domów pasywnych i energooszczędnych. Co roku sprzedaje ponad 300 domów, z czego ponad połowa trafia na rynki zagraniczne. Dowodem na skalę i innowacyjność rozwiązań Izodom jest siedmiokondygnacyjny blok pasywny w Ostrowie Wielkopolskim, zbudowany w całości w tej technologii.

Chcesz uniknąć kosztownych błędów podczas budowy? Dlaczego projekt zagospodarowania działki jest tak ważny?
Jedną z integralnych części planu budowy jest projekt zagospodarowania terenu. To on określa, czy na danej działce może powstać dom jednorodzinny, bliźniak czy inny obiekt, jak duża część działki może być zabudowana i na co zwrócić uwagę podczas projektowania.

Ile metrów możesz zbudować bez pozwolenia w 2024?
Budowa domu bez konieczności załatwiania skomplikowanych formalności to marzenie wielu inwestorów. Dobra wiadomość jest taka, że polskie prawo budowlane coraz bardziej ułatwia realizację tego planu. Wyjaśniamy, jakie zmiany zaszły w przepisach i jakie są aktualne warunki budowy domu bez pozwolenia w 2024 roku.

Ocieplasz dom? Nie popełnij tego błędu! Dlaczego listwa startowa jest tak ważna?
Planując ocieplenie budynku, warto zadbać o każdy szczegół realizacji. Prawidłowe przygotowanie wszystkich etapów inwestycji i odpowiedni dobór materiałów są kluczowe dla trwałości i efektywności ocieplenia. Jednym z istotnych elementów jest montaż listwy cokołowej, często nazywanej listwą startową.

Ocieplenie domu latem: Praktyczny przewodnik
Przeprowadzenie termomodernizacji latem, podobnie jak planowanie rejsu, wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Chociaż coraz łagodniejsze zimy i dłuższe ciepłe miesiące sprawiają, że sezon budowlany może trwać cały rok, prace ociepleniowe nadal wymagają starannego przygotowania.

Ocieplenie ścian od wewnątrz - kiedy jest konieczne?
Ocieplenie ścian od wewnątrz często stanowi jedyną opcję w przypadku budynków, gdzie izolacja zewnętrzna jest niemożliwa. Dotyczy to m.in. obiektów zabytkowych lub posiadających zdobione elewacje. W takich sytuacjach nowoczesne, cienkie rozwiązania izolacyjne, takie jak Aluthermo® QUATTRO, stają się niezastąpione.

Jak skutecznie ocieplić dom bez utraty cennej przestrzeni? Aluthermo® ma odpowiedź!
Najbardziej skutecznym sposobem na zmniejszenie zużycia energii, jest izolowanie. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów izolacyjnych. W przypadku izolacji refleksyjnych, jakość i skuteczność ich materiału nie wynika bezpośrednio z jego grubości, ale przede wszystkim z rodzaju zastosowanych komponentów, sposobu ich łączenia ze sobą oraz jakości zewnętrznych warstw odbijających promieniowanie cieplne. Cienka izolacja Aluthermo® QUATTRO, pomaga efektywnie zaoszczędzić zużycie energii, poprzez oddziaływanie na wszystkie rodzaje transportu ciepła. To pierwszy, cienki wieloodbiciowy system izolacji wielowarstwowej, w całości zgrzany termicznie. Składa się łącznie z siedmiu różnych warstw, zamkniętych w produkcie o grubości zaledwie 1 cm.

Wełna mineralna szklana - jak bezpiecznie ją montować?
Wełna mineralna szklana to popularny materiał izolacyjny ceniony za swoje właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne. Jednak praca z nią wymaga ostrożności, aby chronić zdrowie i osiągnąć najlepsze rezultaty izolacyjne. W tym artykule przedstawiamy szczegółowe instrukcje montażu wełny mineralnej szklanej, dbając o bezpieczeństwo i efektywność.

Remont bez śmieci? Jak tanio pozbyć się wełny mineralnej?
Utylizacja wełny mineralnej to istotny element każdego remontu czy budowy, który wymaga odpowiedniego planowania i zabezpieczenia. Wełna mineralna jest powszechnie stosowanym materiałem izolacyjnym, który, aby zachować swoje właściwości, musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Niestety, niewłaściwe przechowywanie może prowadzić do konieczności jej utylizacji, a ten proces jest bardziej skomplikowany niż wyrzucenie zwykłych odpadów budowlanych.

Ocieplenie budynku - pozwolenie czy zgłoszenie? Rozwiejmy wątpliwości!
Zwiększenie komfortu mieszkania i obniżenie rachunków za ogrzewanie to tylko niektóre z korzyści płynących z termomodernizacji domu. To decyzja na lata, dlatego warto do niej odpowiednio się przygotować. Pierwszym krokiem powinna być analiza lub audyt energetyczny budynku, a następnie wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Skutki złej izolacji poddasza - gorąco latem i zimno w zimie
Izolacja termiczna poddasza to kluczowy element, który wpływa na komfort cieplny całego domu. Właściwe ocieplenie zapobiega powstawaniu wilgoci, redukuje koszty ogrzewania zimą oraz chroni przed nadmiernym nagrzewaniem latem. W artykule przedstawiamy, jakie materiały są najbardziej wydajne i jak je prawidłowo zamontować, aby cieszyć się optymalnymi warunkami mieszkaniowymi przez cały rok.

Dom ocieplony kompleksowo styropianem. Poznaj korzyści takiego rozwiązania
Ocieplenie elewacji styropianem zawsze przynosiło korzyści inwestorowi w postaci niższych strat ciepła, czyli innymi słowy, niższym zużyciem energii lub paliw do ogrzania domu. Wzrostu cen na wolnym rynku na przestrzeni ostatniego roku wyniósł dla energii elektrycznej ponad 400% i gazu o blisko 1000%. Wprawdzie klientów indywidualnych horrendalne podwyżki na razie nie dotyczą, bo chroni ich Urząd Regulacji Energetyki, to jednak wzrosty cen będą bolesne. Pytanie, czy warto ocieplać, staje się pytaniem retorycznym. Natomiast aktualne jest pytanie jak zrobić to dobrze i trwale.