Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Co jest potrzebne do produkcji cementu?
Cement jest jednym z najważniejszych składników służących do produkcji betonu - kluczowego materiału w budownictwie. Stanowi on hydrauliczne spoiwo, wiążące ze sobą wszystkie składniki różnych mieszanek betonowych czy zapraw murarskich. Jak powstaje cement o oczekiwanych przez klientów właściwościach?

Ile trwa budowa domu z betonu komórkowego?
Każdy inwestor marzy o tym, by wybudować dom jak najszybciej. Tyle tylko, że od zakupu działki i wbicia pierwszej łopaty, do błogich chwil spędzonych w swoim salonie czasem długa i – bardzo często – wyboista droga. Wszystko zależy od wielu czynników, a najważniejsze z nich to fundusze, specyfika projektu czy nawet sposób zarządzania.

Zamiana stropu żelbetowego na prefabrykowany RECTOR
Wykonanie i konstrukcja stropów zależy od wielu czynników, takich jak geometria pola stropowego, otwory w stropie, rozpiętość oraz obciążenia wynikające z istniejących ścian i słupków dachowych. Projektant konstrukcji musi uwzględnić te czynniki i wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni określone wymagania.

10 rzeczy, które musisz wiedzieć o stropach
Zmianę rodzaju materiału, z jakiego wykonane będą ściany działowe na cięższy, trzeba uwzględnić na etapie doboru stropu. Z kolei pomimo tego, że zmiana technologii wykonania samych stropów nie należy do zmian istotnych i można ją przeprowadzić w trakcie trwania budowy, sam projekt stropu musi wykonać osoba z uprawnieniami projektowymi. Te wskazówki wydają się dość oczywiste. Należą jednak do katalogu zasad, które trzeba mieć w jednym palcu, podejmując się budowy stropu. Oto 10 rzeczy, które należy wiedzieć o stropach.

Rozwiązania Rector dla renowacji
Stropy RECTOBETON i RECTOLIGHT od dawna są polecane do wymiany starych, drewnianych stropów.

Co wyróżnia stropy gęstożebrowe sprężone?
Stropy gęstożebrowe swoją popularność zyskały za sprawą szybkiego i prostego montażu. Dodatkowo prefabrykowane elementy zmniejszają zużycie betonu i stali na budowie oraz pozwalają mocno ograniczyć zapotrzebowanie na szalunki, podpory montażowe i deskowanie, co w efekcie końcowym daje duże oszczędności. Przyjrzyjmy się co wniosła technologia sprężania betonu i co sprawiło, że stropy te cenione są zarówno przez projektantów jak i wykonawców.

Wymiana stropu w starym budownictwie
Stropy RECTOR w obu systemach świetnie nadają się w przypadkach konieczności wymiany starych, drewnianych stropów.

Kanały wentylacji mechanicznej a strop
Wentylacja mechaniczna w budynkach jednorodzinnych zagościła już na dobre. Lepsza wentylacja pomieszczeń i oszczędności związane z ogrzewaniem przekonały już nie jednego inwestora.

Postaw na ciepłe ściany jednowarstwowe
Domy wznoszone są na ogół w jednej z dwóch technologii – ze ścian dwu- lub jednowarstwowych. Pierwsza z metod jest znana od dawna, druga jest wciąż bardziej nowatorska, ale ze względu na liczne korzyści cieszy się coraz większą popularnością. Jakie są walory ścian jednowarstwowych?

Jak ocieplić strop? Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego
Co powinniśmy ocieplić: strop czy dach? Jaki materiał wybrać do ocieplenia: styropian czy wełnę? Jak ocieplić strop betonowy, a jak drewniany? Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym? Przedstawiamy poradnik o ocieplaniu stropów.

Jak przyspieszyć budowę, kiedy brakuje nam pracowników? Innowacje ułatwiające proces budowy
Pracownicy ze Wschodu od lat zasilają szeregi ekip budowlanych na całym świecie. Jednak w związku z ostatnimi wydarzeniami, około 20-30% wykonawców z Ukrainy wróciło do ojczyzny po to, by bronić wolności swojego kraju. Budownictwo w Polsce, silnie uzależnione od ich pracy, zwolniło tempo. Jak kontynuować projekty budowlane, gdy brak pracowników jest odczuwalny?

Z jakich materiałów zbudować dom?
Ściany tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który zapewnia trwałość i stabilność budynku, a także wpływa na jego właściwości użytkowe. Od rodzaju tych przegród zależą bowiem między innymi koszty ogrzewania. W większości inwestorzy wybierają ściany murowane z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego i z silikatów. Rzadziej decydują się na keramzytobeton, konstrukcje szkieletowe, z bali czy prefabrykowane np. z kształtek styropianowych. Aby przegrody te spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów.

Jak dobrać cegły i płytki klinkierowe do stylu domu?
Rynek budowlany oferuje szeroki wybór kolorów płytek klinkierowych i cegieł: od klasycznej czerwieni przez biele, brązy, szarości, antracyty aż po czerń. Ponadto cegły w tej samej barwie mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu ich ułożenia i koloru spoiny. Możliwości jest mnóstwo. Sprawdźmy, jakie parametry cegieł klinkierowych powinny przykuć naszą uwagę przy doborze materiału do konkretnego stylu domu.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne? Dom w koncepcji e4
Jak wybudować energooszczędny dom? Na jaki projekt postawić i jakich materiałów użyć, żeby móc spokojnie spać nawet w czasach rosnących cen energii elektrycznej? Przedstawiamy koncepcję domu e4 - ekologicznego, ekonomicznego, produkującego energię i pozytywnie wpływającego na emocje i na zdrowie.

Poznaj zalety pustaków keramzytobetonowych Czamaninek AKU K5
Decydując się na budowę domu należy na samym początku zdecydować, w jakiej technologii budynek zostanie wzniesiony. W zależności od potrzeb, dostępne rozwiązania cechuje podwyższona wytrzymałość, izolacyjność, lepsza akustyka czy komfort budowy. Warto zainteresować się systemem Czamaninek AKU K5, którego podstawą są pustaki ścienne z betonu lekkiego (keramzytobetonu).