Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Czy budowa domu w sezonie zimowym jest możliwa?
Budowa domu to proces składający się z wielu etapów i może się przedłużyć niezależnie od woli inwestora i wykonawcy. Z uwagi na stosunkowo łagodne zimy wiele osób zastanawia się nad kontynuowaniem prac w tym okresie. Przedstawiamy, które prace można prowadzić podczas zimy, a z którymi lepiej wstrzymać się do wiosny.

Jak budować w 2017 roku, by spełnić nowe wymogi termiczne?
Od 1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą nowe, zaostrzone wymogi termiczne dla ścian zewnętrznych. Przegrody muszą być jeszcze "cieplejsze". Jaką technologię budowy ścian wybrać, by spełnić nowe kryteria, a przy tym nie narazić inwestycji na zbyt duże koszty?

Co warto wiedzieć o betonie komórkowym?
Beton pozwolił na podniesienie standardu życia milionów ludzi w XX wieku. Duże osiedla z wielkiej płyty, autostrady, centra handlowe, obiekty użyteczności publicznej - niemal każda z inwestycji w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje beton. Jakie są jego inne zastosowania?

Ytong EnergoUltra+ - najcieplejsza ściana jednowarstwowa
Bloczki z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ przeznaczone są do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych, spełniających pod względem termicznym wymagania obowiązujących Warunków Technicznych 2021. Swoimi parametrami i zaletami ściany te przewyższają dwuwarstwowe - zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas późniejszej jego eksploatacji.

Jak zbudować zdrową ścianę zgodną z WT 2021?
Nowoczesne budownictwo kładzie duży nacisk na energooszczędność. Nie chodzi tu tylko o wybrane elementy domu, ale całą bryłę budynku. Wienerberger dodatkowo stawia na naturalność produktów i rozwiązań a także aspekty estetyczne i zdrowotne. Energooszczędny dom nic nam nie da, gdy na ścianach rozwijają się grzyby oraz pleśnie. Jak zbudować ścianę, która jednocześnie będzie wolna od wilgoci i zgodna z Warunkami Technicznymi 2021?

Jak wykonać pionowe słupy wzmacniające w popularnych ścianach 2-warstwowych Porotherm?
Porotherm 25 K P+W to nowy pustak uzupełniający w ofercie Wienerberger. Służy do wykonywania słupów żelbetowych w popularnych ścianach dwuwarstwowych murowanych w technologii tradycyjnej, czyli na zaprawę cementowo-wapienną. Gdzie i jak stosować nowy pustak oraz dlaczego warto skorzystać z systemowego rozwiązania marki Porotherm - wyjaśnia Mirosław Rzeszutko, Menedżer Produktu ds. Rozwiązań Ściennych w najnowszym filmie na kanale YouTube Wienerberger Polska.

Poradnik nie tylko dla wykonawcy: jak wznieść ścianę jednowarstwową z betonu komórkowego?
Beton komórkowy to materiał, który nieustannie cieszy się powodzeniem wśród polskich inwestorów. Bardzo dobre parametry termoizolacyjne, w połączeniu z przystępną ceną oraz relatywnie prostą obróbką, pozwalają wykorzystywać ten materiał do wznoszenia - nierzadko samodzielnie - ciepłych ścian jednowarstwowych. O czym warto wiedzieć przed przystąpieniem do prac?

Czy da się żyć w "chorym" domu?
Pytanie brzmi, co to właściwie znaczy zdrowy dom? Intuicyjnie powiedzielibyśmy, że to ciepły, pełen światła budynek, najlepiej zbudowany z ekologicznych materiałów, w którym panuje dobry mikroklimat. Taki dom powinien być także funkcjonalny i wygodny do życia, a przy tym energooszczędny. Dla wielu z nas synonimem zdrowego domu są także suche ściany i brak pleśni.

Przyczyny wilgoci i grzybów w domu
W dobie pandemii i coraz to nowych obostrzeń bardzo dużo osób pracuje i uczy się w zaciszu domowym. Warto być świadomym wpływu przebywania w czterech ścianach na nasze zdrowie. Należy zadbać, by warunki domowe były jak najbardziej komfortowe i bezpieczne.

Gotowa zaprawa Porotherm Dryfix aplikowana z lekkiej puszki. Czy to nowy sposób murowania?
Porotherm Dryfix to kompleksowe, innowacyjne rozwiązanie do stosowania w każdym typie budownictwa: jednorodzinnym, wielorodzinnym, budynkach użyteczności publicznej, przemysłowej i rolniczej. Na rozwiązanie składają się szlifowane pustaki ceramiczne do wszystkich typów/grubości ścian oraz cienkowarstwowa zaprawa murarska do murowania na sucho. Pustaki ceramiczne wraz z zaprawą stanowią kompletny, wysokiej jakości system, a zaprawa dostarczana jest wraz z pustakami w odpowiedniej ilości gratis (w cenie samych pustaków).

Betonowe bloczki elewacyjne jako alternatywa dla betonu architektonicznego
Nowoczesne trendy budowy domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej koncentrują się wokół optymalnego wykorzystania właściwości materiałów używanych do ich wznoszenia. Umożliwia to znaczącą redukcję kosztów eksploatacji. Doskonałym przykładem jest ściana trójwarstwowa zbudowana przy zastosowaniu materiałów ceramicznych i/lub betonowych. Ten rodzaj konstrukcji już od kilkudziesięciu lat jest w Europie jedną z najpopularniejszych metod wznoszenia ścian zewnętrznych.

Na jakim fundamencie najlepiej jest posadowić budynek jednorodzinny?
Fundament przenosi na grunt wszelkie obciążenia konstrukcyjne od budowli, zabezpiecza przed wilgocią i jej skutkami, zapewnia komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji systemu grzewczego. Wielkość i rodzaj fundamentu zależą od warunków gruntowo-wodnych oraz od konstrukcji i bryły budynku.

Grunt to dobry fundament!
W potocznej mowie fundament jest synonimem solidnych podstaw, dobrej jakościowo podstawy dla pewnego działania. Nie inaczej rozumiany jest w budownictwie, gdzie - jako słowo - ma swoje źródło. Współczesne fundamenty różnią się jednak od tradycyjnych, na co wpływ ma rozwój nowoczesnych technologii. Produkty, takie jak fundament płytowy LEGALETT, łączą szereg korzyści, w tym solidność z szybkością wykonania, pozwalając na skrócenie czasu realizacji inwestycji, przy zachowaniu optymalnych cech trwałości podstaw budynku.

Polacy chcą mieć zdrowy dom - czyli jaki?
Inwestorom zawsze zależało na tym, by budować z naturalnych materiałów, stosować technologie zapewniające jak najskuteczniejsze utrzymywanie ciepła i nie dopuszczać do sytuacji, w której w domu mogą pojawić się drobnoustroje, grzyby czy pleśnie.

Efektywność energetyczna budynku. Jak budować zgodnie z WT2021?
Budownictwo XXI w. stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Decydując się na budowę wymarzonego domu, poza projektem, wyborem materiałów czy finansowaniem inwestycji, musimy mieć także na względzie rygorystyczne normy i wymagania budowlane. Od stycznia 2021 r. obowiązywać będą nowe zaostrzone przepisy dotyczące maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię oraz normy parametrów cieplnych budynku, w tym również ścian. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o tych przepisach i jak może przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi?