Co wyróżnia stropy gęstożebrowe sprężone?

Stropy gęstożebrowe swoją popularność zyskały za sprawą szybkiego i prostego montażu. Dodatkowo prefabrykowane elementy zmniejszają zużycie  betonu i stali na budowie oraz pozwalają mocno ograniczyć zapotrzebowanie na szalunki, podpory montażowe i deskowanie, co w efekcie końcowym daje duże oszczędności. Przyjrzyjmy się co wniosła technologia sprężania betonu i co sprawiło, że stropy te cenione są zarówno przez projektantów jak i wykonawców.

Co wyróżnia stropy gęstożebrowe sprężone?
RECTOR Polska Sp. z o.o. Stropy, sprężone belki stropowe, strunobeton
Dane kontaktowe:
32 626 02 60
Śląska 64e 32-500 Chrzanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Duża wytrzymałość

Technologia sprężonego betonu pozwala wykonywać stropy o większych rozpiętościach, mniejszej grubości (już od 16 cm) lub większej nośności. Beton klasy C50/60 oraz wytrzymała stal 2060 MPa pozwalają uzyskać prefabrykat o wysokich parametrach wytrzymałościowych, co w połączeniu z nadbetonem klasy C25/30 daje duże możliwości konstrukcyjne.

Duże rozpiętości

Możliwość produkowania belek o długości do 10 m pozwala na wykonanie stropów o dużych rozpiętościach. W zależności od zastosowanego wypełnienia i grubości nadbetonu stropy osiągają wysokość od 16 co 34 cm.

Mniej podpór montażowych

Duża sztywność belki sprawia, że podczas montażu używa się niewielkiej ilości podpór. Belki do 2 m nie wymagają podporowania, do 5 m stosuje się 1 podporę, a powyżej 5 m jedynie maks. 2 pasma podpór. Na życzenie inwestora można przygotować strop, który nawet przy rozpiętość ok. 5 m nie będzie potrzebował podparcia w trakcie montażu.

Brak żeber rozdzielczych

Siatka stalowa stosowana w nadbetonie zastępuje pracochłonne żebra rozdzielcze i dodatkowo usztywnia cały strop.

Mniejsze zużycie betonu i stali

Dąży się do ograniczenia elementów żelbetowych wykonywanych na budowie na rzecz belek sprężonych, które przenoszą duże obciążenia. Zużycie betonu wynosi już od 48 l/m2. Dozbrojenie stropów składające się z siatki i prętów przypodporowych nie przekracza 3-4 kg/m2, co w porównaniu np. do stropów żelbetowych daje wymierne korzyści.

2 rodzaje wypełnień

Do wyboru są 2 rodzaje wypełnień stropowych. Pustak betonowy (RECTOBETON) stosowany najczęściej w przypadku tynkowania stropów lub panel drewnopodobny (RECTOLIGHT) stosowany w przypadku sufitów podwieszanych.

Stropy RECTOR
Stropy RECTOR

RECTOBETON – brak spękań

Duża sztywność belek sprężonych połączona z dozbrojeniem w formie siatki stalowej w warstwie nadbetonu powoduje, że stropy niewiele się uginają i nawet po wielu latach użytkowania nie występuje "klawiszowanie".

RECTOLIGHT – ukryj instalacje

Nietypowa forma stropów umożliwia wykorzystanie przestrzeni międzybelkowej do prowadzenia instalacji (np. kanały wentylacji mechanicznej) w grubości stropów.

Lekkość

Bardzo lekkie drewnopodobne panele pozwalają na dwukrotne skrócenie czasu montażu. Możliwość docinania wzdłuż i wszerz praktycznie eliminuje konieczność stosowania dodatkowych szalunków. Jedna paleta pozwala na wykonanie od 70 m2 do 130 m2 stropów.

Ciężary na stropie

Jeżeli chcesz zastosować cięższe ściany działowe na poddaszu, potrzebujesz oprzeć słupek dachowy lub planujesz nad stropem zastosować „zielony” dach możesz zwiększyć nośność stropu dobierając odpowiednią ilość mocniejszych belek.

Jak wygląda projekt?

Biuro projektowe RECTOR pomaga dopasować strop do indywidualnych wymagań. Jeżeli w projekcie znajduje się strop w innej technologii, przygotowywany jest projekt zamienny.

Czas oczekiwania

Prefabrykaty RECTOR są produkowane na magazyn, więc czas oczekiwania nie przekracza 2 tygodni nawet w przypadku produkcji belek specjalnych.

źródło i zdjęcia: Rector Polska