Elewacja z klinkieru wyróżnia się kilkoma bardzo istotnymi zaletami: prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jest wyjątkowo trwała i praktyczna. Łatwo utrzymać ją w czystości i nie wymaga renowacji przez wiele lat. Parametry techniczne cegieł klinkierowych sprawiają, że pokryte nimi ściany są odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.
Firma Röben oferuje duży wybór płytek i cegieł klinkierowych o różnorodnych kolorach, strukturach i formatach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie ich do projektów w różnych stylach, zarówno do tradycyjnych budynków, jak i do tych nowoczesnych, o prostych bryłach.
Każdy inwestor, który dobiera cegły lub płytki klinkierowe do stylu domu, stoi przed podjęciem kilku ważnych decyzji. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na kolor. Choć klasyczną i naturalną barwą klinkieru jest czerwień, firma Röben oferuje szeroki wybór kolorów: od bieli przez czerwienie, brązy, szarości, antracyty aż po czerń.
Drugim punktem jest faktura. W tym przypadku klinkier oferuje bardzo duże spektrum wykończenia: cegły i płytki mogą być gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane i drapane
Po wyborze faktury cegły klinkierowej trzeba zdecydować się na jej format. Dostępne są aż trzy formaty: klasyczny NF (240 × 115 × 71 mm), oraz dwa wydłużone LDF (290 x 115 x 52 mm) i XLDF (365 x 115 x 52 mm) stworzone z myślą o nowoczesnych, prostych bryłach budynków.
Ostatnim krokiem jest wybór wiązania, czyli sposobu ułożenia cegły oraz koloru fugi. Warto zdać sobie sprawę z tego, że te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu ich ułożenia i koloru spoiny. Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez ułożenie klinkieru np. pionowo lub przez zastosowanie wiązania wozówkowego ukośnego z przesunięciem o ¼ cegły.
Za pomocą fugi można osiągnąć kilka efektów, np. spójną powierzchnię, w której cegły zlewają się ze sobą i ze spoiną, czy ścienną mozaikę, gdzie każda pojedyncza cegła jest wyraźnie podkreślona poprzez otaczającą ją fugę.
Źródło i zdjęcia: Röben Polska