PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy elewacyjne

Jak dobrać cegły i płytki klinkierowe do stylu domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Rynek budowlany oferuje szeroki wybór kolorów płytek klinkierowych i cegieł: od klasycznej czerwieni przez biele, brązy, szarości, antracyty aż po czerń. Ponadto cegły w tej samej barwie mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu ich ułożenia i koloru spoiny. Możliwości jest mnóstwo. Sprawdźmy, jakie parametry cegieł klinkierowych powinny przykuć naszą uwagę przy doborze materiału do konkretnego stylu domu. 

Elewacja z klinkieru wyróżnia się kilkoma bardzo istotnymi zaletami: prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jest wyjątkowo trwała i praktyczna. Łatwo utrzymać ją w czystości i nie wymaga renowacji przez wiele lat. Parametry techniczne cegieł klinkierowych sprawiają, że pokryte nimi ściany są odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.

Firma Röben oferuje duży wybór płytek i cegieł klinkierowych o różnorodnych kolorach, strukturach i formatach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie ich do projektów w różnych stylach, zarówno do tradycyjnych budynków, jak i do tych nowoczesnych, o prostych bryłach.

Każdy inwestor, który dobiera cegły lub płytki klinkierowe do stylu domu, stoi przed podjęciem kilku ważnych decyzji. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na kolor. Choć klasyczną i naturalną barwą klinkieru jest czerwień, firma Röben oferuje szeroki wybór kolorów: od bieli przez czerwienie, brązy, szarości, antracyty aż po czerń.

Drugim punktem jest faktura. W tym przypadku klinkier oferuje bardzo duże spektrum wykończenia: cegły i płytki mogą być gładkie, ryflowane, piaskowane, łupane, ciosane i drapane

Firma Röben oferuje szeroki wybór kolorów cegieł i płytek klinkierowych: od bieli przez czerwienie, brązy, szarości, antracyty aż po czerń
Firma Röben oferuje szeroki wybór kolorów cegieł i płytek klinkierowych: od bieli przez czerwienie, brązy, szarości, antracyty aż po czerń

Po wyborze faktury cegły klinkierowej trzeba zdecydować się na jej format. Dostępne są aż trzy formaty: klasyczny NF (240 × 115 × 71 mm), oraz dwa wydłużone LDF (290 x 115 x 52 mm) i XLDF (365 x 115 x 52 mm) stworzone z myślą o nowoczesnych, prostych bryłach budynków.

Ostatnim krokiem jest wybór wiązania, czyli sposobu ułożenia cegły oraz koloru fugi. Warto zdać sobie sprawę z tego, że te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od sposobu ich ułożenia i koloru spoiny. Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez ułożenie klinkieru np. pionowo lub przez zastosowanie wiązania wozówkowego ukośnego z przesunięciem o ¼ cegły.

Za pomocą fugi można osiągnąć kilka efektów, np. spójną powierzchnię, w której cegły zlewają się ze sobą i ze spoiną, czy ścienną mozaikę, gdzie każda pojedyncza cegła jest wyraźnie podkreślona poprzez otaczającą ją fugę.

Źródło i zdjęcia: Röben Polska

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum