PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne? Dom w koncepcji e4

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jak wybudować energooszczędny dom? Na jaki projekt postawić i jakich materiałów użyć, żeby móc spokojnie spać nawet w czasach rosnących cen energii elektrycznej? Przedstawiamy koncepcję domu e4 - ekologicznego, ekonomicznego, produkującego energię i pozytywnie wpływającego na emocje i na zdrowie.

Każdego roku rośnie liczba inwestorów decydujących się na budowę domów energooszczędnych. To wynik wielu zróżnicowanych czynników, zarówno społecznych, jak i gospodarczych, takich jak rosnąca świadomość inwestowania w ekologiczne rozwiązania oraz obecnie rosnące ceny energii elektrycznej.

Dlatego, by zapewnić sobie indywidualne bezpieczeństwo energetyczne, warto już na etapie planowania budowy wybrać odpowiedni projekt domu, uwzględniający nie tylko kształt i wielkość budynku, ale również dobrze dobraną instalację grzewczą czy wysokiej jakości materiały budowalne, które wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, a przy okazji są bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Rosnące koszty energii elektrycznej w Europie oraz deficyt paliw kopalnianych są jednymi z najważniejszych tematów ostatnich miesięcy, ponieważ mają bezpośredni wpływ na jakość życia obywateli.

Poza wzrostem cen węgla i uprawnień do emisji dwutlenku węgla, na koszt produkcji energii ciągle wpływają ożywienie gospodarcze po koronawirusowym kryzysie oraz trwający konflikt na Ukrainie.

Wszystko to powoduje, że przy wyborze projektu domu inwestorzy powinni myśleć o przyszłych kosztach eksploatacji, zastosowaniu odpowiednich rozwiązań oraz materiałów budowlanych, które w dłuższej perspektywie znacząco obniżą ich rachunki, a także zapewnią indywidualne bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości.

Jeżeli szukamy ekologicznych i wytrzymałych rozwiązań z doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, dodatkowo umożliwiającymi skrócenie czasu budowy, pustak ceramiczny będzie idealnym wyborem.

Dom w koncepcji e4

Na parametry cieplne domu ma wpływ wiele czynników, m.in. technologia budowy, urządzenia grzewcze oraz system wentylacji.

Jednak za wysoką efektywnością energetyczną budynku stoi przede wszystkim przemyślana konstrukcja (prosta bryła, jedno lub dwuspadowy dach, okna i drzwi z warstwą termoizolacyjną), wyposażenie domu oraz jakość wybieranych materiałów i wysoka jakość wykonawstwa.

Istotne jest myślenie o domu jako o całości, w perspektywie lat, podczas których będziemy go użytkować. To podejście w praktyce odzwierciedla koncepcja domu e4 firmy Wienerberger, która zakłada budowę nowoczesnego ceramicznego domu niskoemisyjnego, który spełnia wszystkie obecne wymagania, ale bierze pod uwagę w równym stopniu takie aspekty, jak:

  • energia i ekonomia - odnoszą się do nowoczesnych technologii budowy i systemów grzewczych czy wentylacji, takich jak rekuperacja oraz panele fotowoltaiczne, które umożliwiają produkcję energii cieplnej przez budynek i redukcję jej strat przy wyważonych kosztach budowy; w rezultacie dom e4 może produkować nawet więcej energii niż jej zużywa,
  • ekologia - zakłada korzystanie z odnawialnych i czystych źródeł energii oraz naturalnych materiałów budowlanych; dzięki uniezależnieniu się od paliw kopalnych i wykorzystaniu energii słonecznej możliwa jest eliminacja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery,
  • emocje i zdrowie - dom powinien być skonstruowany z wysokiej jakości zdrowych materiałów, dawać mieszkańcom możliwość swobodnego oddechu czystym powietrzem o odpowiedniej wilgotności, komfortowego snu, a także zapewniać odpowiednią temperaturę i doświetlenie wewnątrz pomieszczeń.
Na parametry cieplne domu ma wpływ wiele czynników, m.in. technologia budowy, urządzenia grzewcze oraz system wentylacji
Na parametry cieplne domu ma wpływ wiele czynników, m.in. technologia budowy, urządzenia grzewcze oraz system wentylacji

Ściany zewnętrzne w koncepcji e4

W domu zbudowanym zgodnie z koncepcją e4 ściany są wykonane z naturalnych materiałów ceramicznych o wysokich parametrach termoizolacyjnych, murowanych w technologii Porotherm Dryfix, czyli na cienkowarstwową, szybkoschnącą zaprawę.

To rozwiązanie, które obok ochrony cieplnej budynku, spełnia jeszcze kilka innych funkcji. Pełni rolę konstrukcyjną, a zatem musi być wytrzymałe, trwałe, odporne na wpływ czynników mechanicznych i atmosferycznych.

Jako stały i niezmienny elementem domu wpływa także na nasze zdrowie i komfort mieszkania. Dlatego wybierając materiał na ściany zewnętrzne, poza współczynnikiem U warto wziąć również pod uwagę naturalny skład i właściwości prozdrowotne zastosowanego rozwiązania.

Optymalnym wyborem są pustaki ceramiczne Porotherm firmy Wienerberger, które poza wyjątkową trwałością wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Są wypalane w temperaturze 900 stopni Celsjusza, więc w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, są zupełnie suche i wolne od grzybów, pleśni czy innych szkodliwych mikroorganizmów, co pozytywnie wpływa na komfort życia. Sucha ściana i brak wilgoci to jedne z najważniejszych zalet energooszczędnego, zdrowego i bezpiecznego domu.

Co więcej, ceramika jako jedyna pozostaje dostępna w technologii murowania na suchą zaprawę, co w połączeniu ze znakomitymi właściwościami paroprzepuszczalnymi pozwala osiągnąć odpowiedni parametr U ściany niemal tuż po wymurowaniu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów na osuszanie ścian w pierwszych latach po budowie. To stanowi o przewadze ceramiki nad wieloma innymi rozwiązaniami.

Dom w standardzie zeroenergetycznym

Ceramika poryzowana Porotherm Dryfix to jedna z najnowocześniejszych technologii budowlanych. Szlifowane pustaki wypełnione ociepleniem z wełny mineralnej, umożliwiają wznoszenie ścian zewnętrznych, które nie wymagają dodatkowej, zewnętrznej warstwy ocieplenia.

W ofercie Wienerberger od kilku lat już dostępne są pustaki ceramiczne Porotherm oraz technologia ich łączenia na suchą zaprawę Porotherm Dryfix, które umożliwiają budowę domów w standardzie niemal zeroenergetycznym.

Technologia murowania pustaków ceramicznych cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix eliminuje ryzyko występowania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło.

Ściany wzniesione z materiałów Porotherm znacznie przekraczają wymagania stawiane przez przepisy budowlane w zakresie termoizolacyjności ścian.

Dodatkowo zastosowanie systemowych rozwiązań marki Porotherm - na które składają się pustaki uzupełniające, gotowe belki nadprożowe i system stropów a także specjalistyczne zaprawy oraz narzędzia - ułatwi pracę ekipie budowlanej, a inwestorowi da pewność, że dom będzie wykonany sprawnie i bez problemów.

Źródło i zdjęcia: Wienerberger

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum