PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Czy budowa domu w kilka tygodni jest możliwa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jakich zasad należy przestrzegać, by budowa domu przebiegła sprawnie i zakończyła się przed nadejściem zimy? Zapoznaj się z kilkoma poradami, dzięki którym będzie to możliwe.

Wiosną znaczna część inwestorów rozpoczyna budowę domu. Sprzyjają temu stabilizująca się temperatura powyżej 0°C oraz perspektywa korzystnej pogody przez kilka kolejnych miesięcy.

Umożliwia to start budowy oraz - dzięki nowoczesnym technologiom - doprowadzenie jej do stanu surowego zamkniętego, a nawet do stanu deweloperskiego jeszcze przed nadejściem zimy.

Przedstawiamy kilka kluczowych zasad, dzięki którym cały proces przebiegnie pomyślnie, a efekt końcowy spełni wymagania przyszłych właścicieli domów.

Rozpoczęcie budowy wiosną, gdy temperatura i warunki pogodowe zaczynają się stabilizować, to dobry pomysł, który przy odpowiedniej organizacji prac pozwoli inwestorowi przed zimą wybudować dom w stanie surowym zamkniętym, a kolejne miesiące poświęcić na prace wykończeniowe.

By inwestor mógł rozpocząć prace gruntowe wiosną, musi wcześniej przejść przez etap planowania budowy, wyboru projektu domu, ścieżki finansowania i zakupu działki, a następnie zrealizować liczne formalności.

Już na etapie planowania domu kluczowy jest wybór odpowiedniej technologii, w której zostanie wykonany.

Główne etapy budowy domu

Kiedy uda się inwestorowi wypełnić wszystkie te zadania, może ruszyć z kolejnymi pracami, które obejmują cztery kluczowe etapy budowlane:

  • stan zerowy - wykonanie fundamentów i zamknięcie płyty parteru,
  • stan surowy otwarty - murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wykonanie schodów, stropu, kominów, konstrukcji dachu i jego pokrycia; to stan bez zamontowanych okien i drzwi,
  • stan surowy zamknięty - na tym etapie w domu jest już zamontowana stolarka okienna i drzwiowa oraz wszelkie zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi; najlepiej, gdy stan surowy zamknięty jest gotowy jesienią,
  • stan deweloperski - wykończenie elewacji zewnętrznej, wyposażenie domu we wszystkie instalacje, otynkowanie ścian wewnętrznych, wykonanie wylewek podłogowych i nawierzchni ścieżek oraz podjazdów.

Technologie, które sprzyjają szybkiej budowie

Jeśli zdecydujemy się na budowę domu, w trakcie prac warto skorzystać z gotowych rozwiązań systemowych z ceramiki budowlanej. Rozwiązania systemowe oznaczają stosowanie nie jednego wyrobu wybranego producenta, ale całego zestawu.

Każdy element zestawu jest opracowany w taki sposób, by idealnie pasował do pozostałych części, ułatwiał prace budowlane, przyspieszał je i pozwalał na osiągnięcie jak najlepszego efektu bez błędów wykonawczych.

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie poryzowanej ceramiki budowlanej w postaci gotowych rozwiązań systemowych, takich jak Porotherm Dryfix. System ten, składający się z pustaków i dostosowanej do nich suchej zaprawy, pozwala na wybudowanie wszystkich typów ścian zewnętrznych (jedno-, dwu- i trójwarstwowych) oraz wewnętrznych (nośne i działowe).

Oprócz podstawowych elementów systemu, czyli pustaków, w ofercie producenta kompleksowych rozwiązań budowlanych znajdują się również elementy połówkowe, narożnikowe, a także produkty uzupełniające, takie jak dedykowana zaprawa murarska w postaci gotowej do użycia piany czy odpowiednie narzędzia.

Zastosowanie suchej zaprawy Porotherm Dryfix pozwala na dwukrotnie szybsze murowanie ścian w porównaniu do tradycyjnych metod. Nakładanie zaprawy jest lekkie i proste, nie trzeba jej przygotowywać, mieszać i czekać aż wyschnie. Wystarczy potrząsnąć puszką i murować, a zaprawa wysycha już po 24 godzinach! 

Wybór ten niesie za sobą również inne korzyści: pozwala na zachowanie czystości na placu budowy. Jeśli postawimy na przegrody z nowoczesnej ceramiki budowlanej, warto uzupełnić je o ceramiczne stropy i nadproża oferowane przez jednego producenta.

Zastosowanie systemowych rozwiązań budowlanych znacznie skraca czas doprowadzenia budowy domu do stanu surowego zamkniętego
Komfort przebywania w domu i zdrowie jego mieszkańców zależy głównie od materiałów konstrukcyjnych - choć są niewidoczne, stanowią jeden z najistotniejszych elementów budowy, dlatego ich jakość jest bardzo ważna

Zastosowanie systemowych rozwiązań budowlanych znacznie skraca czas doprowadzenia budowy domu do stanu surowego zamkniętego. Dzięki temu wybudowanie ścian domu w kilka tygodni nie stanowi problemu dla inwestora i wykonawcy.

Należy pamiętać, że materiały konstrukcyjne, choć finalnie są niewidoczne, stanowią jeden z najistotniejszych elementów domu. To od ich jakości w znacznym stopniu zależy komfort przebywania w domu i zdrowie mieszkańców.

Jeśli budujemy dom, musimy zdać sobie sprawę z tego, że okna czy drzwi możemy wymienić, natomiast wymiana ścian zewnętrznych nie jest możliwa bez naruszenia elementów konstrukcyjnych domu.

Zyski z zastosowania gotowych rozwiązań systemowych

Oprócz przyspieszenia czasu budowy, wykorzystanie systemowych rozwiązań ceramicznych to także:

  • większy komfort pracy z materiałem budowlanym,
  • wyeliminowanie ryzyka błędów wykonawczych,
  • zapewnienie jednorodnego sposobu budowy od piwnicy aż po dach. 

Większy komfort pracy z materiałem budowlanym - pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną to popularne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcje konstrukcyjną i termoizolacyjną. Dzięki temu ich zastosowanie nie wymaga montowania odrębnie dodatkowej warstwy izolacyjnej.

To stosunkowo lekki materiał budowalny, który zapewni większy komfort wykonawcom, tak samo jak zastosowanie gotowej, suchej zaprawy Porotherm Dryfix - pozbawionej wody mieszanki na bazie poliuretanu, konfekcjonowanej w puszkach pod ciśnieniem, która w precyzyjny sposób nakładana jest za pomocą specjalnego pistoletu.

Zaprawa murarska w postaci gotowej do użycia piany
Oprócz podstawowych elementów systemu, czyli pustaków, w ofercie marki Wienerberger znajdują się również elementy połówkowe, narożnikowe, a także produkty uzupełniające, takie jak dedykowana zaprawa murarska w postaci gotowej do użycia piany

Wyeliminowanie ryzyka błędów wykonawczych - system Porotherm to elementy sprawdzone, pasujące do siebie, przebadane na poziomie rozwiązań, a nie tylko pojedynczych elementów, które - dzięki swojemu dopasowaniu - wpływają na wytrzymałość konstrukcji i gwarantują zachowanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych ścian.

Dodatkowo w ramach systemu każdy projektant, inwestor i wykonawca, który pracuje z systemami Porotherm, dysponuje niezbędnymi instrukcjami, gotowymi detalami oraz rysunkami pokazującymi, jak dany element powinien być poprawnie wykonany.

Zapewnienie jednorodnego sposobu budowy od piwnicy aż po dach - dotyczy to zarówno ścian, jak i pokryć dachowych. Jednorodny materiał to ograniczenie mostków termicznych, a także np. łatwiejsze tynkowanie bez ryzyka spękań tynku.

Te prace możesz zostawić na jesień

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego wymaga wylania fundamentów, postawienia ścian, montażu okien, drzwi oraz zadaszenia. Powinno to zostać wykonane przed zimą, jednak nie istnieją żadne przeciwskazania do tego, by część prac zaplanować na okres późnej jesieni.

Jednym z takich działań jest montaż dachu, który można przełożyć na chłodniejsze miesiące. Tu również warto postawić na rozwiązania systemowe, takie jak oferowane są w ramach marki Koramic.

Ich podstawę stanowią wysokiej jakości dachówki ceramiczne, które są niezwykle trwałe, odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, a jednocześnie zachwycają nieprzemijającymi, pięknymi kolorami, dzięki czemu świetnie sprawdzą się również jako element elewacji domu.

Jeżeli do jesieni uda nam się doprowadzić budowę do stanu deweloperskiego i wykonamy już elewację, warto pomyśleć również o ułożeniu ścieżek i podjazdów wokół domu.

Bogate portfolio marki Semmelrock, w którym znajdziemy kostki, płyty brukowe oraz płyty tarasowe i systemy ogrodzeń, gwarantuje dużą swobodę w projektowaniu przestrzeni zewnętrznych i zapewnia realizację własnych wizji o pięknym terenie wokół domu.

Źródło i zdjęcia: Wienerberger

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum