PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Czy budowa domu w sezonie zimowym jest możliwa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Budowa domu to proces składający się z wielu etapów i może się przedłużyć niezależnie od woli inwestora i wykonawcy. Z uwagi na stosunkowo łagodne zimy wiele osób zastanawia się nad kontynuowaniem prac w tym okresie. Przedstawiamy, które prace można prowadzić podczas zimy, a z którymi lepiej wstrzymać się do wiosny.

Czy wykonanie fundamentów jest możliwe zimą?

Staranne wykonanie zbrojenia i fundamentów jest kluczowym etapem dla dalszych robót, ponieważ wszelkie uchybienia mogą wpłynąć niekorzystnie nie tylko na przebieg budowy, ale i na późniejsze użytkowanie domu. Co do zasady, prac ziemnych nie prowadzi się zimą. W momencie, kiedy temperatura spada poniżej 0°C, grunt mocno twardnieje i wykonanie wykopu fundamentowego staje się niemożliwe. 

Woda opadowa oraz ta powstająca z topniejącego śniegu, zamarzając w gruncie, powiększa swoją objętość i powoduje jego rozluźnienie nawet do głębokości 0,5 m poniżej dna wykopu. Ma ona również niekorzystny wpływ na budowę fundamentów i stropów. Świeżo ułożona wylewka fundamentowa staje się narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Niska temperatura utrudnia wiązanie się warstwy podkładowej, a woda, która w niej zamarza, zwiększa swoją objętość niszcząc jej strukturę. Tego typu prace najlepiej wykonać, kiedy temperatura na zewnątrz przez co najmniej kilka dni nie spada poniżej 5°C.

Czy stawianie ścian można przeprowadzić zimą?

Stawianie ścian w okresie zimowym jest możliwe w ściśle określonych warunkach. Należy w tej sytuacji jednak wybrać odpowiedni rodzaj materiałów oraz zaprawy, jaką zastosujemy do wznoszenia murów. Postęp i nowe technologie w materiałach budowlanych powodują, że charakteryzują je coraz lepsze właściwości użytkowe, parametry techniczne, a także właściwości istotne w trakcie budowania. Dotyczy to przede wszystkim materiałów, których zastosowanie w trakcie budowy w warunkach niskich temperatur było do tej pory ograniczone, a nawet wykluczone.

Jeśli decydujemy się na postawienie ścian z pustaków ceramicznych, warto wybrać takie, które nie wymagają dodatkowego docieplenia materiałem izolacyjnym. Dobrym przykładem są pustaki Porotherm T wykonane z ceramiki poryzowanej, których otwory wypełnione zostały wełną mineralną. Już sam materiał konstrukcyjny ma wysokie parametry termoizolacyjne – ceramika poryzowana za sprawą porowatej struktury jest zwana również ciepłą ceramiką – odnosi się to do dobrych właściwości termoizolacyjnych wszystkich ceramicznych materiałów murowych poryzowanych. Otwory w pustaku Porotherm T są dodatkowo wypełnione wełną mineralną, co pozwala uzyskać wybudowanej z nich ścianie parametry cieplne, takie jak mają ściany z ociepleniem. Dzięki tym właściwościom unikniemy prac związanych z dodatkowym docieplaniem budynku, których wykonanie nie jest rekomendowane w okresie zimowym. Co więcej wysoka jakość materiałów zapewni przyszłym mieszkańcom korzystny mikroklimat w budynku. Pustaki Porotherm T są suche oraz wyróżniają się wysoką dyfuzyjnością, czyli zdolności do przepuszczania pary wodnej, dzięki czemu na ich powierzchni nie powstają skupiska grzybów, bakterii czy innych mikroorganizmów.

Pustak Porotherm D 42,5 T Dryfix
Pustak Porotherm D 42,5 T Dryfix fot. Wienerberger

Jaka zaprawa murarska nadaje się do zimowych prac?

W przypadku zapraw dużą swobodę prac w okresie zimowym dają tzw. zaprawy piankowe. Jednym z takich produktów jest Porotherm Dryfix. Innowacją w tej technologii jest przede wszystkim to, że zaprawa jest całkowicie pozbawiona wody, co umożliwia nam murowanie ścian również w trakcie zimy, przy lekkim mrozie, w temperaturze poniżej 5°C. Gotowa mieszanka na bazie poliuretanu, konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem i nakładana precyzyjnie za pomocą specjalnego aplikatora, tzw. pistoletu zapewni nam dodatkowo czystość wokół domu (brak betoniarki, zachlapań od zaprawy, pyłu z cementu, piachu) jak i samych ścian. Nanosząc w ten sposób zaprawę, muruje się zdecydowanie łatwiej. Ściana jest gotowa znacznie szybciej niż murowana w tradycyjnej technologii, a po 48 godzinach osiąga pełną wytrzymałość.

Pustak Porotherm 25 Dryfix z zaprawą
Pustak Porotherm 25 Dryfix z zaprawą fot. Wienerberger

Czy można wykonać więźbę dachową w zimę?

Decydując się na budowę dachu zimą, należy liczyć się z utrudnieniami. Podstawą jest przede wszystkim znalezienie ekipy dekarzy, która jest doświadczona w pracach w niskich temperaturach i  potrafi dostosować materiały budowlane do trudnych warunków atmosferycznych. Muszą być przede wszystkim trwałe, by wykluczyć ryzyko ewentualnego uszkodzenia dachu. Warto postawić na nowoczesne systemy dachowe, pochodzące od jednego producenta jak (np. Koramic). Systemowość w tym przypadku oznacza, że razem ze wzorami dachówek do dyspozycji mamy kompatybilne z nimi akcesoria ceramiczne oraz elementy techniczne wzbogacające funkcjonalność dachu i usprawniające montaż pokrycia dachowego. Użycie systemowych akcesoriów technicznych daje nam pewność, że dach będzie:

  • szczelny,
  • trwały
  • funkcjonalny
  • bezpieczny,
  • praca związana z budową dachu przebiegnie szybciej i będzie pozbawiona groźnych w skutkach błędów montażowych.

Jakie więc prace możemy kontynuować? Nawet w czasie mrozu możemy prawidłowo zamontować membranę dachową, ale pamiętajmy, aby możliwie szybko przykryć ją dachówkami, bo trudne warunki mogą skrócić jej żywotność. Poza tym musimy się liczyć z tym, że na membranę spadnie śnieg – co prawda powinna ona wytrzymać, o ile nie jest on zbyt ciężki. Dlatego jeżeli decydujemy się na montaż membrany zimą najlepiej wybrać produkty wysokiej jakości, o podwyższonych parametrach wytrzymałości (np. Koramic Plus i Koramic Premium).

Oprócz membrany, w czasie zimy możemy bez większych komplikacji zamontować łaty, ułożyć dachówkę i zamontować rynny. Wyzwaniem są dalsze prace obróbkowe:

  • montaż taśmy kalenicowej pod gąsiorem,
  • taśm do obróbki komina
  • taśm do innych przejść przez połać

Taśmy należy bezwzględnie kleić na oczyszczonej i suchej powierzchni w temperaturze powyżej 0°C. Kiedy mamy już pełną konstrukcję dachową, warto ją szybko zabezpieczyć nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury. W zimie możliwe jest mocowanie łat za pomocą gwoździ lub wkrętów, wykonanie deskowania oraz układanie pokrycia dachowego.

Czy zima to dobry czas na prace wykończeniowe?

Po wstawieniu okien, drzwi oraz wykonaniu instalacji, dom może przetrwać zimę bez dodatkowych osłon. Jednak warto zabezpieczyć budynek przed kradzieżą. Jeżeli zostanie zapewnione ogrzewanie, mogą być prowadzone prace wykończeniowe, dlatego przerywanie prac na tym etapie nie zawsze jest konieczne.

Zimą można wykonać także większość prac wykończeniowych. Malowanie, tynkowanie czy położenie płytek lub modnej ostatnio cegły ceramicznej wymaga z reguły jedynie zapewnienia stałej temperatury we wnętrzu oraz odpowiedniej wentylacji. Chociaż koszty ogrzewania wzrosną, to jednak wiele osób decyduje się na prace wykończeniowe właśnie zimą ze względu na większą dostępność fachowców oraz niższe ceny materiałów budowlanych.

źródło i zdjęcia: Wienerberger

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum