Siła systemu - dach to nie tylko dachówki

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Siła systemu - dach to nie tylko dachówki

Solidna konstrukcja nośna, czyli więźba, i dobrej jakości dachówka - tak większość ludzi wyobraża sobie dobry i trwały dach. I w dużej mierze mają rację, bo kryte ceramiką dachy służą nawet przez setki lat. Jednak tak naprawdę trwałość, szczelność i dobry wygląd to również zasługa odpowiednio dopasowanych elementów uzupełniających - przede wszystkim dachówek specjalnych oraz właściwie dobranego i wykonanego podkładu.

aktualizacja: 2021-09-23 10:22:10

Najbezpieczniej jest kupić wszystkie elementy pokrycia i podkładu od jednej firmy. Dach nie tylko najlepiej wówczas wygląda. Mamy też pewność, że wszystkie elementy - od dachówek po mocujące je spinki i akcesoria aż po membranę na podkład są idealnie dopasowane.

Dachówki podstawowe i specjalne

Gąsiory na kalenicach
Gąsiory na kalenicach to najbardziej rozpoznawalny dodatkowy element pokryć z dachówki.
Dachówki szczytowe
Dachówki szczytowe umożliwiają idealne wykończenie krawędzi dachu. Obróbki blacharskie są tylko ich uzupełnieniem.
Kominki na dachu
Kominki na dachu, jako element tego samego systemu, niemal stapiają się wizualnie z resztą pokrycia.

Ceramiczne pokrycie dachu to tak naprawdę znacznie więcej elementów, niż tylko powszechnie znane dachówki, nie bez racji nazywane podstawowymi. Ich niezbędnym uzupełnieniem są tzw. dachówki specjalne. Spośród nich najbardziej znane są tzw. gąsiory układane na kalenicy czyli najwyższej poziomej krawędzi dachu.

Ale asortyment uzupełnia także wiele innych, np.:

  • szczytowe - służące do estetycznego wykończenia krawędzi dachu przy ścianach szczytowych, występują w wersji prawej i lewej;
  • połówkowe - dzięki nim unikamy docinania, w niektórych modelach można ponadto przesunąć dachówki o połowę szerokości pomiędzy kolejnymi rzędami, co poprawia ich stabilność;
  • wentylacyjne - zapewniające wlot i wylot powietrza spod pokrycia. Używa się ich jeżeli szczelina wentylacyjna, która powinna biec od okapu do kalenicy zostanie przerwana przez komin, okno dachowe, lukarnę, lub gdy długość połaci jest dłuższa niż 7 metrów
  • kominki odpowietrzające - używane do zakończenia pionów kanalizacyjnych ponad dachem (średnica 100 mm) oraz jako zwieńczenie kanałów wentylacyjnych (150 lub 200 mm);
  • antenowe i solarne - umożliwiające szczelne i równocześnie estetyczne przejście przez pokrycie kabli i przewodów anten, kolektorów słonecznych i paneli PV.

Oczywiście da się ułożyć pokrycie nie stosując dachówek specjalnych i robiąc w tych szczególnych miejscach tylko obróbki blacharskie. Jednak efekt będzie bez porównania gorszy, zarówno jeśli chodzi o estetykę jak i jakość rozwiązania. Pod względem estetycznym krawędzie wykończone dachówkami szczytowymi oraz samą blachą dzieli przepaść. Jednak również pod względem technicznym obróbkę trudno jest idealnie dopasować i ustępuje ona trwałością ceramice. To samo można powiedzieć choćby o kominkach wentylacyjnych i przejściach przez dach (antenowych i solarnych). Odpowiednie akcesoria z ceramiki gwarantują uzyskanie szczelnych połączeń z pokryciem, co przy tradycyjnych obróbkach często jest bardzo trudne i utrapieniem stają się przecieki.

Podkład i wentylacja

Membrana dachowa
Membrana dachowa to nowoczesny wielowarstwowy materiał, który nie pozwala na wnikanie wody deszczowej, a równocześnie nie blokuje oddawania pary wodnej.
Prawidłowa izolacja i wentylacja dachów skośnych - rysunek
Podkład w postaci łat, kontrłat i membrany dachowej wymaga tylko jednej szczeliny wentylacyjnej - bezpośrednio pod pokryciem. Izolacja cieplna może sięgać na całą wysokość krokwi.
Prawidłowa izolacja i wentylacja dachów skośnych - rysunek
Jeśli podkładem jest pełne deskowanie bez przerw i/lub papa, to konieczne jest uformowanie dwóch szczelin wentylacyjnych - pod pokryciem oraz pod podkładem.

Pokrycie ma chronić dom przed wodą deszczową i tą pochodzącą z topniejącego śniegu. Jednak we współczesnych dachach nie jest ostatnią linią obrony. Koniecznym uzupełnieniem pokrycia jest podkład. To on ma za zadanie zatrzymać niewielkie ilości wody, które pomimo wszystko przenikną przez pokrycie, albo dostaną się pod nie w wyniku działania silnego wiatru w czasie ulewy lub śnieżycy.

Jednak to nie wszystko, bo w domach z poddaszami mieszkalnymi (użytkowymi) sposób wykonania podkładu musi równocześnie umożliwiać wydostawanie się pary wodnej. Szczególnie w sezonie grzewczym ciepłe i zawierające sporo wilgoci powietrze z wnętrz mieszkalnych próbuje samoistnie przedostać się na zewnątrz przez połać dachu. Dzieje się tak nawet w bardzo dobrze wietrzonych pomieszczeniach i to pomimo ułożenia od strony poddasza folii paroizolacyjnej, bo ta ostatnia nigdy nie jest 100% skuteczna. Niewielkie ilości pary wodnej zawsze migrują na zewnątrz, a jeśli zostaną uwięzione w warstwie izolacji cieplnej (zwykle wełnie mineralnej), to z czasem spowodują zawilgocenie nie tylko wełny, ale też drewnianej konstrukcji dachu. Skąd już tylko krok do zagrzybienia domu i zniszczenia więźby. Dlatego najpopularniejszy obecnie sposób wykonania podkładu polega na wykonaniu pod dachówkę rusztu z łat i kontrłat oraz ułożeniu membrany dachowej, czyli folii wstępnego krycia (FWK) o wysokiej paroprzepuszczalności.

Ofertę dachówek Koramic uzupełnia pięć rodzajów membran:

  • Koramic Light, o gramaturze 125 g/m²;
  • Koramic Plus, o gramaturze 160 g/m²;
  • Koramic Premium 2P, o gramaturze 230 g/m²;
  • Koramic Profi 2S, o gramaturze 220 g/m²;
  • Koramic Thermo 2S, o gramaturze 270 g/m².

Wszystkie one stanowią skuteczną barierę dla wody, ale równocześnie umożliwiają niemal swobodne przenikanie pary wodnej, czyli odparowywanie wilgoci z dachu. Różni je za to wytrzymałość mechaniczna, czyli np. odporność na przypadkowe rozdarcie w czasie układania pokrycia. Ponadto membran Koramic Premium 2P, Koramic Profi 2S i Koramic Thermo 2S mają zintegrowane pasy kleju ułatwiające szczelne łączenie jej kolejnych pasów na zakładach.

Membrany dachowe mogą stykać się bezpośrednio z ociepleniem, konieczne jest za to zachowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nimi i pokryciem. Przy czym ta szczelina powinna być drożna na całej swej długości - od wlotu w okapie, aż po wylot w kalenicy pod gąsiorem. Jeśli to niemożliwe, np. ze względu na okna dachowe, to trzeba zrobić dodatkowe wloty i wyloty powietrza, używając opisanych wcześniej dachówek wentylacyjnych.

Szczególnym przypadkiem są zaś dachy z podkładem w postaci pełnego deskowania. Układa się takie albo w celu lepszego usztywnienia konstrukcji, albo w dachach o małym spadku, w przypadku których wymagania odnośnie szczelności podkładu są szczególnie wysokie. Deskowanie pokrywa się papą albo membraną dachową. Jednak od sposobu jego wykonania oraz wybranego materiału zależy zasadnicza różnica w sposobie działania tych podkładów.

Użycie papy, ułożenie deskowania z desek na styk lub z płyt drewnopochodnych powoduje, że uzyskujemy warstwę praktycznie nieprzepuszczalną dla pary wodnej. W efekcie konieczne jest wówczas wykonanie szczeliny wentylacyjnej nie tylko pod pokryciem, ale też pomiędzy podkładem oraz izolacja cieplną. W praktyce to trudne, szczególnie na wielopołaciowych dachach. A wtedy powstaje ryzyko zawilgocenia.

Żeby tego uniknąć można ułożyć deskowanie nieco inaczej, zachowując niewielkie (do 5 cm) szczeliny pomiędzy deskami. Na nich należy położyć membranę o wysokiej paroprzepuszczalności. Powinny to być odporniejsze mechanicznie rodzaje, czyli Koramic Profi 2S lub Koramic Premium 2P, bo w przypadku układania na deskach większe jest ryzyko ich przetarcia. W takim wariancie odparowywanie wilgoci wciąż będzie możliwe, bo samo deskowanie nie tworzy całkiem szczelnej bariery i przykrywa ją paroprzepuszczalna membrana. Dzięki temu dla zachowania dobrej kondycji dachu wystarcza jedna szczelina wentylacyjna - pomiędzy deskowaniem i pokryciem.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje