Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak przyspieszyć budowę, kiedy brakuje nam pracowników? Innowacje ułatwiające proces budowy

Pracownicy ze Wschodu od lat zasilają szeregi ekip budowlanych na całym świecie. Jednak w związku z ostatnimi wydarzeniami, około 20-30% wykonawców z Ukrainy wróciło do ojczyzny po to, by bronić wolności swojego kraju. Budownictwo w Polsce, silnie uzależnione od ich pracy, zwolniło tempo. Jak kontynuować projekty budowlane, gdy brak pracowników jest odczuwalny? 

Jak przyspieszyć budowę, kiedy brakuje nam pracowników? Innowacje ułatwiające proces budowy
Wienerberger System murowania ceramicznych pustaków POROTHERM DRYFIX
wienerberger.pl budogram.pl
Wienerberger System murowania ceramicznych pustaków POROTHERM DRYFIX
Dane kontaktowe:
22 514 20 20
Plac Konesera 8, 03-736 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Dachówki ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W obliczu masowego odpływu zagranicznych pracowników, coraz istotniejsze stało się stosowanie innowacyjnych rozwiązań, mających ogromny wpływ na zwiększenie wydajności na placu budowy oraz ograniczenie możliwości wystąpienia ewentualnych opóźnień w wykonaniu projektu.

Problem odpływu zagranicznych pracowników w szczególny sposób odczuli polscy deweloperzy oraz prywatni inwestorzy. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w 2021 roku na podstawie zezwoleń o pracę w branży budowalnej pracowało ok. 373 tys. wykonawców z Ukrainy.

To grupa stanowiąca 80% wszystkich cudzoziemców zatrudnionych legalnie w tym sektorze. Ta sytuacja diametralnie uległa zmianie pod koniec lutego, kiedy duża część osób zza wschodniej granicy wróciła do ojczyzny, a w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce zaczęło brakować pracowników.

Budownictwo w Polsce, silnie uzależnione od pracy wykonawców z Ukrainy, którzy wrócili do ojczyzny po to, by bronić jej wolności, zwolniło tempo
Budownictwo w Polsce, silnie uzależnione od pracy wykonawców z Ukrainy, którzy wrócili do ojczyzny po to, by bronić jej wolności, zwolniło tempo. Jak radzić sobie z tą sytuacją?

Jak przyspieszyć budowę, kiedy brakuje nam pracowników?

Dlatego warto, by w kontekście rosnącego deficytu specjalistów w branży budowlanej, polskie firmy budowlane, deweloperzy, a także sami prywatni inwestorzy korzystali z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przede wszystkim wymagają mniejszych zasobów siły roboczej i pomagają w zaoszczędzeniu czasu.

Jedną z technologii wychodzącej naprzeciw tym wyzwaniom są gotowe rozwiązania systemowe z ceramiki budowlanej Porotherm Dryfix firmy Wienerberger.

Zastosowanie takiej technologii oznacza używanie nie pojedynczego produktu, a całego ich zestawu pochodzącego od jednego producenta. Każdy element takiego systemu jest opracowany w taki sposób, żeby idealnie pasował do pozostałych, ułatwiał i przyspieszał prace budowlane oraz pozwalał na osiągnięcie jak najlepszego efektu.

System ten, składający się ze specjalnie szlifowanych pustaków ceramicznych i dostosowanej do nich suchej gotowej zaprawy cienkospoinowej, pozwala wybudować wszystkie typy ścian zewnętrznych (jedno-, dwu- i trójwarstwowych) oraz wewnętrznych (nośnych i działowych).

Oprócz podstawowych elementów systemu, czyli pustaków, w ofercie producenta znajdują się również elementy połówkowe, narożnikowe, a także produkty uzupełniające, takie jak zaprawa murarska czy odpowiednie narzędzia.

Wybór tej technologii sprawi, że przy dobrym rozplanowaniu prac możliwe będzie sprawne ukończenie procesu budowy oraz uniknięcie przy tym błędów wykonawczych i spowodowanych nimi opóźnień.

Gotowe rozwiązania systemowe z ceramiki budowlanej Porotherm Dryfix firmy Wienerberger przyspieszą prace budowlane
Gotowe rozwiązania systemowe z ceramiki budowlanej Porotherm Dryfix firmy Wienerberger przyspieszą prace budowlane

Niewielki zespół może pracować szybciej dzięki nowoczesnej technologii

Nowoczesne rozwiązania budowlane powinny zapewniać robotnikom duży komfort pracy z materiałem i na tyle ułatwiać cały proces wykonawczy, by niewielki zespół sprawnie poradził sobie z wykonaniem zadania.

Dostępna na rynku od ponad 12 lat innowacyjna sucha zaprawa Porotherm Dryfix zwiększa precyzję wykonania, zapewnia szereg korzyści inwestorowi oraz stanowi ułatwienie dla całej ekipy budowlanej. Zaprawa Dryfix jest niemal zupełnie pozbawiona wody.

Stanowi gotową mieszankę na bazie poliuretanu, która jest konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem. Umożliwia precyzyjne nakładanie zaprawy za pomocą specjalnego aplikatora, tzw. pistoletu.

Puszki są lekkie i poręczne, dzięki czemu inwestor nie musi angażować do tego zadania dodatkowych pracowników, którzy wciągną ciężkie wiadra z tradycyjną zaprawą na wywyższę kondygnacje. Nakładanie kolejnych warstw cienkiej (gr. do 1 mm) zaprawy w pianie jest lekkie i proste oraz gwarantuje zachowanie wyjątkowej czystości na placu budowy.

Sucha zaprawa Porotherm Dryfix ułatwia pracę całej ekipy budowlanej i przyspiesza ją
Sucha zaprawa Porotherm Dryfix ułatwia pracę całej ekipy budowlanej i przyspiesza ją

Ekipa budowlana nie traci więc czasu na porządki oraz na przygotowanie zaprawy, mieszanie jej i czekanie aż zwiąże, tylko sprawnie przystępuje do realizacji kolejnych etapów budowy. Finał prac przy zastosowaniu tego typu technologii przychodzi znacznie szybciej niż w przypadku technologii tradycyjnej.

Murowanie na suchą zaprawę pozwala na dwa razy szybszą realizację prac murowych. Dodatkową zaletą jest fakt, iż ze względu na to, że zaprawa jest niemalże całkowicie pozbawiona wody, prace można kontynuować nawet, gdy temperatura na zewnątrz sięga do -5 st. Celsjusza.

To pozwala wydłużyć sezon budowlany i zapewnia korzyści zarówno dla ekipy wykonawczej, która ma dodatkowe tygodnie na realizację kolejnych prac, jak i dla inwestorów, którzy mając ograniczone moce przerobowe, nie muszą martwić się, iż nie zdążą z doprowadzeniem budynku do stanu surowego zamkniętego lub deweloperskiego do zimy.

Wsparcie ekspertów Wienerberger

Na wykonawcy prac murarskich spoczywa szczególna odpowiedzialność. Efekty jego działania nie zawsze są widoczne gołym okiem. Za to od nich zależy nie tylko bezpieczeństwo przyszłych użytkowników budynku, ale również parametry cieplne i akustyczne budynku.

A więc wszystko to, co jest najistotniejsze dla długoletniej bezawaryjnej eksploatacji obiektu i zapewnienia komfortu jego użytkownikom. Pozioma i równa pierwsza warstwa muru to podstawowy warunek, by udało się dobrze wybudować całą inwestycję.

Dlatego każdy wykonawca próbujący swoich sił w systemie murowania na sucho, może uzyskać wsparcie regionalnych doradców technicznych firmy Wienerberger w prowadzonych przez siebie budowach, w ramach usługi Pierwsza warstwa.

To profesjonalne, czterogodzinne spotkanie z ekspertem budowlanym, który pokaże, jak przygotować się i jak murować z wykorzystaniem technologii Porotherm Dryfix. Razem z wykonawcami budowlanymi zrealizuje pierwszą i tym samym najważniejszą warstwę ściany.

Źródło i zdjęcia: Wienerberger