Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Mała łazienka na poddaszu nie musi być ciemna
Posiadacze poddaszy często narzekają na niewystarczające doświetlenie pomieszczeń. Problem dodatkowo rośnie, gdy mamy do czynienia ze szczególnie niewielką przestrzenią, jak np. łazienka. Jest jednak kilka niezawodnych sposobów na jej optyczne powiększenie.

Jakie akcesoria okienne pomogą ochronić poddasze przed upałem? - radzi Roto
Słoneczne, upalne lato to marzenie wszystkich wczasowiczów. Uroki tej pory roku mają też niestety drugie oblicze – zwłaszcza dla osób, które mieszkają na poddaszach. Aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, w których temperatura w mieszkaniu staje się nie do wytrzymania, warto rozważyć montaż praktycznych akcesoriów okiennych, które pomogą zabezpieczyć poddasze przed ostrym słońcem i upałami.

Szyby w polskich warunkach klimatycznych - porada GLASSOLUTIONS Saint-Gobain
Szyba może stanowić nawet 90% powierzchni okna, dlatego to jej właściwości w największym stopniu decydują o energooszczędności stolarki. Nowoczesne zestawy szybowe pokrywane powłokami ze szlachetnych metali kilkaset razy cieńszymi niż ludzki włos, potrafią izolować pomieszczenia od zimna niemal tak dobrze jak ściana, chronić przed ich przegrzewaniem a nawet wspomagać system ogrzewania pozyskując darmową energię słoneczną. Najlepszy efekt można uzyskać rozwiązania odpowiednio dobrane do warunków klimatycznych.

Montaż płyty cokołowej
Płyty przyklejane są bezpośrednio do ocieplenia budynku (z wełny mineralnej lub styropianu) za pomocą systemowego kleju firmy Stahlton. Ze względu na bardzo niski stopień nasiąkliwości materiału (GRC) możliwe jest osadzenie płyt bezpośrednio w opasce żwirowej wokół budynku. W przypadku płyty ESP zaleca się zastosowanie wsporników typu MH w celu jej podtrzymania.

Dlaczego warto mieć rolety?
Do tej pory rolety (żaluzje zwijane) postrzegane były często jako luksusowy dodatek, element ozdobny, pozbawiony istotnych funkcji. Tymczasem rolety w znaczący sposób przyczyniają się do redukcji utraty ciepła zimą, latem natomiast skutecznie chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń przez promienie słoneczne, zmniejszając w ten sposób zużycie dodatkowych urządzeń chłodzących.

Jak dobierać okna dachowe do rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń? - radzi Roto
Poddasza chętnie wykorzystujemy jako miejsca aranżacji pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach – od garderoby, przez sypialnie i gabinety, po kuchnie oraz łazienki. Funkcjonalność tych przestrzeni zależy jednak w dużej mierze od ich odpowiedniego doświetlenia. Paweł Hryniewicz, Product Manager marki Roto, podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe, które najlepiej sprawdzą się w wybranych pomieszczeniach.

Jakie zabiegi warto wykonywać, aby przedłużyć bezawaryjne funkcjonowanie dachu?
Józef Serek Specjalista d/s Kontroli Jakości i Reklamacji Florian Centrum S.A. radzi: Jakość stalowego pokrycia dachowego, profesjonalny montaż i prawidłowa konserwacja to podstawowe elementy, które mają wpływ na bezawaryjne użytkowanie dachu. Dach jest najbardziejwyeksponowanym elementem każdej budowli i bezpośrednio poddawany jest działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jak dobrać kolor okien do koloru elewacji?
Projektując budynki mieszkalne czy użytkowe można osiągnąć bardzo ciekawy efekt umiejętnie dobierając kolory stolarki i elewacji. Jakimi zasadami najlepiej kierować się przy takim doborze?

Budvar: Wybieramy okna na lata - na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich zakupie
Planując wymianę okien lub ich zakup do nowego domu często nie mamy dostatecznej wiedzy jaki rodzaj okien powinniśmy wybrać i na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę.

PAROC - przytulne poddasze: jak fachowo zaizolować dach skośny?
Choć amatorów poddaszy nie brakuje, z ich adaptacją na pomieszczenia użytkowe wiążą się pewne problemy. Źle zaizolowane poddasza mocno się wychładzają zimą i nadmiernie nagrzewają latem, są też narażone na zbyt dużą wilgotność i hałas. Wszystkim tym problemom można jednak zaradzić przez zastosowanie odpowiedniej izolacji.

Jak nawiewniki współpracują z innymi urządzeniami energooszczędnymi? - radzi BREVIS
Wietrzenie przez otwieranie okien lub mikrowentylację istotnie zakłóca pracę zaworów termostatycznych umiejscowionych zwykle na grzejnikach pod oknami. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wlatuje wtedy do pomieszczenia nisko w bezpośrednim sąsiedztwie zaworów. Strumienie zimnego zewnętrznego powietrza omywając głowicę zaworu sprawiają, że "czuje" on temperaturę zewnętrzną zamiast tej wewnątrz pomieszczenia.

Majowy weekend z pędzlem, ołówkiem i kalkulatorem w dłoni
W tym roku majówka będzie krótka, dlatego wielu z nas zamiast wyjechać za miasto na zieloną trawkę, wykorzysta intensywnie trzy wolne dni, aby dokonać zmian w swoich domach i mieszkaniach. Pracusie na ogół skoncentrują się na gruntownych porządkach lub niewielkim remoncie, jednak będą też tacy, którzy weekend spożytkują na rozpoczęcie lub chociaż profesjonalne zaplanowanie większych robót remontowo-budowlanych.

Czy w domu energooszczędnym warto montować okna nieotwierane?
Na stałym szkleniu, czyli właśnie oknach nieotwieranych, można zaoszczędzić budując dom. Jednak brak funkcji otwierania okien ma taki skutek, że pojawia się konieczność mechanicznego zapewnienia dopływu powietrza do pomieszczeń.

Pielęgnacja stolarki drewnianej
Nowoczesne okna drewniane są ekologiczne, komfortowe w użytkowaniu. Charakteryzują się niebywałą trwałością i wysokimi właściwościami termicznymi. Musimy jednak o nie dbać i okresowo pielęgnować.

Jakie rozwiązanie roletowe można zastosować przy HS-ach?
Pytanie czytelnika portalu informatorbudownictwa.pl: Buduję dom z myślą o oszczędzaniu energii. Architekt zaproponował nam między innymi duże okna na południowej elewacji i wybraliśmy tak zwane HS-y. Super rozwiązanie. Wszystkie okna zabudowane będą w warstwie ocieplenia ściany zewnętrznej wraz z roletami "nadstawnymi", jak nazwał je dostawca okien, w wersji otynkowanej z zewnątrz i od strony mieszkania. Dodał niestety, że na HS-ach takie rolety będą od strony mieszkania niezatynkowane. Jaki rozwiązanie tu można zastosować?