W przypadku konieczności wykonania progu lub elementu osłonowego przekraczającego długość maksymalną istnieje możliwość łączenia elementów za pomocą profilu z ocynkowanej blachy ryflowanej, układanego pod łączeniem. Dodatkowo szczelinę można wypełnić elastyczną fugą Stahlton, co zapewni szczelność takiego połączenia przed wilgocią. W efekcie daje to możliwość montażu progów oraz elementów osłonowych o nieograniczonej długości.
Progi i elementy osłonowe ECOMUR dostarczane są na budowę gotowe do montażu. Mogą być one przycięte pod kątem prostym jako narożnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub pod każdym innym kątem. W przypadku konieczności przycięcia elementu na budowie należy to wykonać na stole z piłą z tarczą do betonu.
Dobierając odpowiednią szerokość progów, musimy uwzględnić grubość izolacji cieplnej w przypadku ściany dwuwarstwowej oraz dodatkowo grubość ściany osłonowej w przypadku ściany trójwarstwowej.
Elementy przykleja się do podłoża za pomocą elastycznego kleju Stahlton. Podłoże musi być suche, odkurzone i czyste. W przypadku braku nośnego podłoża, elementy osłonowe lub progi należy osadzać na kątownikach montażowych, przymocowanych wcześniej do ściany. Zapotrzebowanie na klej i ilość kątowników wg "Sposobu montażu" danego typu elementu.
Progi należy wpuszczać w warstwę ocieplenia ościeży na głębokość co najmniej 20-30mm. Połączenie z elewacją wypełnić taśmą rozprężną BG 2, a następnie materiałem elastycznym (np. fugą elastyczną Stahlton) w celu zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci do ościeży. Jeżeli próg posiada tylną listwę zabezpieczającą z PVC, powinna ona zostać osadzona we frezie w dolnej części ościeżnicy drzwi.
Progi typu EH oraz ENT dostarczane są z tylną listwą PVC w kolorze RAL 7035. Jest to profil zamocowany na tylnej części progu wsuwany pod ramę okienną, ułatwiający montaż. Jednocześnie zapewnia dodatkową szczelność połączenia z drzwiami i zapobiega przedostawaniu się wody pod stolarkę, a co za tym idzie eliminuje ryzyko powstawania szkód budowlanych spowodowanych zawilgoceniem ściany.
Ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, boki progów nie mogą sztywno przylegać do ścianek węgarka - osadza się je z zachowaniem pustej przestrzeni, którą potem wypełnia się np. silikonem lub fugą uszczelniającą. Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów progu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia elewacji lub samego progu. Oprócz tego wszystkie połączenia progu ze ścianą w otworze drzwiowym muszą być bardzo szczelne.
źródło i zdjęcia: Stahlton Polska