Jak prawidłowo montować podokienniki?

Prawidłowo dobrany i zamontowany podokiennik będzie ochronił budynek na lata przed stratami ciepła oraz uszkodzeniem ścian przez wodę i wilgoć. Dlatego bardzo ważne jest jego prawidłowe wbudowanie:

Jak prawidłowo montować podokienniki?
Stahlton Polska Izolacyjne bloczki cokołowe ISOMUR® Plus, elementy montażowe Eco-Fix i osłonowe
www.stahlton.pl
Dane kontaktowe:
71 317 79 22
E. Kwiatkowskiego 24 55-011 Siechnice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podokiennik powinien być na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej o 4-5 cm poza lico ściany, a jego płaszczyzna powinna być nachylona pod kątem przynajmniej 6 º, tak by woda spływała z niego w kierunku od ściany.

Dobierając odpowiednią szerokość, musimy uwzględnić w przypadku ścian dwuwarstwowych grubości izolacji cieplnej oraz dodatkowo grubość ściany osłonowej w przypadku ściany trójwarstwowej.

We właściwym odprowadzaniu wody pomaga wyprofilowanie krawędzi zewnętrznej, zwanej kapinosem. Ważne jest bowiem, aby woda nie ściekała na spód podokiennika i nie spływała stamtąd na ścianę. Specyficzne wcięcie w kapinosach podokienników naszej firmy powoduje zrywanie kropli wody i skutecznie zapobiega temu zjawisku.

Podokienniki należy wpuszczać w warstwę ocieplenia ościeży na głębokość co najmniej 20-30 mm, a połączenie z elewacją wypełnić taśmą rozprężną BG 2, a następnie materiałem elastycznym (np. fugą elastyczną Stahlton) w celu zabezpieczenia prze wnikaniem wilgoci. Jeżeli podokiennik posiada tylną listwę zabezpieczającą z PCV, powinna ona zostać osadzona we frezie w dolnej części ościeżnicy okna.

Podokienniki z zabezpieczeniem bocznym należy montować w taki sposób, aby zabezpieczenie boczne licowało się z płaszczyzną ościeży. Styki ościeży i podokiennika należy uszczelnić silikonem lub fugą uszczelniającą, tak aby nie wnikała tam woda.

Ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, boki podokiennika nie mogą sztywno przylegać do ścian otworu okiennego - osadza się je w ścianach z zachowaniem pustej przestrzeni, którą potem wypełnia np. silikonem lub fugą uszczelniającą. Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów parapetu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia elewacji lub samego podokiennika. Oprócz tego wszystkie połączenia parapetu ze ścianą w otworze okiennym muszą być bardzo szczelne.

Podokienniki mogą być mocowane do podłoża za pomocą zaprawy klejowej (cienkowarstwowej) zapewniającej dobrą przyczepność do podłoża lub na kleju Stahlton.

Podokienniki Stahlton dłuższe niż 2,5 – 3,0m (w zależności od typu)  należy podzielić na pół i połączyć za pomocą panelu z ocynkowanej blachy ryflowanej, umieszczanego na spodzie łączenia podokienników (uwzględniamy ok. 4 mm luzu dla każdego z odcinków podokienników w złączu). Łączenie między podokiennikami można dodatkowo wypełnić elastyczną fugą Stahlton.

W przypadku braku wystarczającego nośnego podłoża, podokienniki (w szczególności te ciężkie typu EJ, EJH) osadzamy na wcześniej zamontowanych do ściany stalowych wspornikach kątowych. Wsporniki montujemy przed wykonaniem ocieplenia budynku. Ilość potrzebnych kątowników wg "Sposobu montażu" danego typu podokiennika.

Podokienniki typu EL, EH, EN oraz ENT dostarczane są z tylną listwą PVC w kolorze RAL 7035. Jest to profil zamocowany na tylnej części podokiennika wsuwany pod ramę okienną, ułatwiający montaż i jednocześnie zapewniający dodatkową szczelność połączenia z oknem. Skutecznie zapobiega przedostawaniu się wody pod stolarkę, a co za tym idzie eliminuje ryzyko powstawania szkód budowlanych spowodowanych zawilgoceniem ściany.

źródło i zdjęcia: Stahlton Polska