KROK 1 - Czyść i pielęgnuj raz w roku
UNIKAJ: Silnych detergentów, Amoniaku, Alkoholu, Acetonu
KROK 2 - Napraw drobne uszkodzenia
Drobne uszkodzenia pojawiające się na oknach drewnianych są zjawiskiem zupełnie normalnym i wynikają z ich eksploatacji. Na szczęście w łatwy sposób można się ich samemu pozbyć. Wystarczy oczyścić uszkodzone miejsce papierem ściernym (granulacja 200÷400), dokładnie odkurzyć i następnie nanieść 2 warstwy farby kryjącej lub koloru lazurującego, w zależności od tego, w jakim kolorze okno zostało fabrycznie wykończone.
KROK 3 - Okna poddawaj renowacji co 3 lub 5 lat
Renowacja to prosty proces, który z łatwością można przeprowadzić samemu lub oddać ją w ręce fachowców, np. serwisantów bądź stolarzy. Jeżeli regularnie używamy mleczka do konserwacji, renowacji należy dokonywać co 5 lat, a jeżeli go nie używamy, to co 3 lata. Czynności wykonywane podczas renowacji są takie same, jak przy naprawie uszkodzeń, tzn. wystarczy zmatowić powierzchnię, a następnie zabezpieczyć ją dwoma warstwami lakieru lub farby.
KROK 4 - Regularnie czyść szyby
Mycie szyb to prosta czynność, którą należy wykonywać systematycznie, aby usunąć z nich brud, kurz oraz powstałe zanieczyszczenia. Do tego celu najlepiej użyć powszechnie stosowane środki czyszczące oraz miękką ściereczkę.
KROK 5 - Dbaj o okucia
Przegląd okuć to czynność, która w równym stopniu KROK 4– Regularnie czyść szyby dotyczy wszystkich okien, zarówno z drewna, aluminium, jak i PVC. Elementy okucia należy regularnie kontrolować pod względem czystości oraz stopnia zużycia. Raz do roku wszystkie elementy ruchome i miejsca współpracy elementów należy nasmarować olejem do konserwacji okuć, który zapobiegnie tarciu i chroni przed korozją. Olej jest dostępny we wszystkich salonach DAKO.
źródło i zdjęcia: DAKO Sp. z o.o.