Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Saappur: Izolacje z pianki - jakie materiały stosujemy do poszczególnych prac?

Zgodnie z założeniem celów naszej firmy, dążymy do tego, aby dostarczyć naszemu klientowi produkt nie najtańszy, ale w wielu miejscach bezkompromisowy, dający skuteczne rozwiązanie tematu izolacji termicznej czy hydro izolacji.

Saappur: Izolacje z pianki - jakie materiały stosujemy do poszczególnych prac?
Saappur
Dane kontaktowe:
22 758 97 24
Bagnista 3, 05-822 Milanówek

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Z tego też powodu nie wykonamy izolacji poddasza domu mieszkalnego pianką poliuretanową tzw. zamknięto komórkową, nie zgodzimy się wykonać termoizolacyjnej warstwy gazoszczelnej z pianki otwarto komórkowej itp. W zależności od potrzeb i warunków stosujemy właściwe materiały, aby uzyskać oczekiwany efekt izolacji. Cena, jaką stosujemy wynika głównie z ceny materiałów użytych do wykonania prac izolacyjnych, w niewielkim procencie maja tez wpływ inne niedogodności np. koszty dojazdu. Zabezpieczenie obiektu itp.

PODDASZE

Materiał półsztywny- otwarto komórkowy, który po kilku dniach utraci zapach charakterystyczny dla pianek podczas nakładania. Materiał ten, umożliwia w pewnym zakresie "oddychanie" drewnianym elementom konstrukcji dachu. Innym ważnym parametrem jest chłonność wody, dobrą normą mierzenia tego parametru jest PN-EN 12087: 2000. Zgodnie z tą normą próbki badanych materiałów zanurza się całkowicie na okres 28 dni. Po tym okresie próbki się wyjmuje i sprawdza procentowe nasączenie wodą materiału izolacyjnego. Dlaczego ta norma jest właściwa? – Załóżmy taką sytuację- poddasze z krokwiami 18 cm, co na długości 5 m daje nam kubaturę pomiędzy krokwiami 0,9 m3, którą wypełniamy bliżej nieokreślonym materiałem izolacyjnym. Po upływie kilku miesięcy nasz dach uległ uszkodzeniu, ale tego nie zauważyliśmy. Poprzez uszkodzone pokrycie, a następnie poprzez uszkodzoną membranę woda nacieka w warstwę ocieplenia pomiędzy krokwie. Ponieważ natychmiast tego nie wykryliśmy, trwało to jakiś dłuższy czas, kiedy deszcz ciągle padał jak to bywa w naszej strefie klimatycznej. Kiedy minął jakiś miesiąc woda zaczęła kapać z sufitu, oczywiście podstawiamy wiadro, misę i kilka garnków, bo to zawsze znajdzie się w domu i co teraz?

Jeżeli użyty materiał izolacyjny posiadał parametry wg wspomnianej normy np. 5% vol/vol to ile teraz mamy wody w przestrzeni pomiędzy krokwiami? Na ile mamy blisko kalkulator, to łatwo sprawdzić, że może być tam nawet 45 litrów wody. Warto zauważyć, że mokry materiał już nie izoluje, raczej powoduje butwienie drzewa. Zwróćmy jeszcze uwagę na to, że materiał, który w tej normie ma 5% chłonności jest naprawdę rewelacyjnym produktem. Ale jeżeli zastosowany materiał będzie miał chłonność 20%, to w tym przykładzie mamy tam do 180 litrów wody. Jak to wysuszyć? Oczywiście sytuacja jest mocno przejaskrawiona, ale możliwa i nikomu takiego problemu nie życzymy. Dlatego w naszej firmie do izolacji zamkniętych i zabudowywanych stosujemy materiały izolacyjne, które są odporne na chłonność wody. W przypadku poddaszy użytkowych stosujemy specjalnie opracowany materiał do tych zastosowań, który nazwaliśmy Saappur System 101100.

Innym ważnym parametrem jest przewodność cieplna materiału izolacyjnego, w zależności od wartości tego parametru ustalamy grubość warstwy izolacyjnej. Mniej ważnym, ale też istotnym parametrem jest gęstość pianki tzn. waga 1 m3 materiału. To gęstość w dużym stopniu decyduje o spójności i sztywności konstrukcyjnej izolowanego dachu jak też o dźwiękochłonności materiału (pianka otwarto komórkowa). Gęstość materiału też ma wpływ na szybkość starzenia się warstwy izolacyjnej, a tym samym skuteczności izolacyjnej w dłuższym przedziale czasowym np. za 20 lat.

BUDYNEK INWENTARSKI

Budynki hodowlane to przede wszystkim olbrzymie ilości wilgoci wydychanej przez inwentarz. Z tego powodu zastosowany tu materiał nie powinien należeć do masywnych sztywnych pianek, zamknięto komórkowych. Na tak olbrzymich powierzchniach nie jesteśmy w stanie wykonać doskonałej warstwy monolitycznej, a nawet dokładając najszczerszych chęci, kiedy pozamykamy pianką wszystkie szczeliny, to po niedługim czasie nagle się okaże, że gdzieś warstwa pękła, albo coś się rozkleiło, co spowodowało tu i tam kondensację i wykraplanie wody. Oczywiście takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak, – takie obiekty pracują mechanicznie. Z powodu drobnej szczeliny woda może podciekać w elementy konstrukcji, które z kolei będą gnić lub rdzewieć. Woda nie może stamtąd odparować, bo użyty materiał izolacyjny był paro izolatorem. Nawet przerwa postojowa obiektu nie uwolni konstrukcji od wody, woda nie wyschnie. Z tego powodu najkorzystniejszym materiałem użytym do tego typu obiektów będzie pianka poliuretanowa sztywna w kierunku półsztywności, jeżeli chodzi o strukturę komórkową to mieszana, w niewielkim zakresie przepuszczająca parę wodną. Taki rodzaj pianki lepiej znosi naprężenia budynku, zmniejsza ryzyko pękania warstwy izolacyjnej. Ważnym elementem w tego typu obiektach jest skóra pianki, która powinna być przynajmniej lekko połyskująca i mocna, pozwalająca się myć myjką ciśnieniową, oczywiście mycie odbywa się wg. powszechnie przyjętych zasad, aby nie zniszczyć warstwy izolacyjnej, zbyt silnym strumieniem wody.

BUDYNEK MAGAZYNOWY

Budynki magazynowe pełnia różne funkcje, i to przeznaczenie budynku decyduje o rodzaju zastosowanego materiału izolacyjnego. Tu możemy mieć do czynienia z wiatą, pod którą stoi sprzęt, może to być magazyn zimny, albo miejsce gdzie zimą pracują ludzie i priorytetowo musi być utrzymana odpowiednia dodatnia temperatura. Przy tego typu budynkach trzeba kierować się rozsądkiem w doborze właściwego materiału, nie zawsze najdroższa albo najtańsza opcja jest najlepsza. Przeznaczenie obiektu decyduje o materiale, a zarazem i cenie izolacji.

BUDYNKI PRZECHOWALNICZE

Tego typu obiekty wymagają największego doświadczenia i umiejętności natryskowych. W żadnym razie nie ma mowy, aby stosować w tych budynkach pianki półsztywne, czy otwarto komórkowe. Tu decydują priorytety takie jak: gazoszczelność, paroizolacyjność, najlepszy współczynnik oporu cieplnego. Z tych względów w przechowalniach stosujemy tylko pianki sztywne, zamknięto komórkowe, o lambdzie z reguły nie wyższej od 0,025W/mK

DACHY PRZEMYSŁOWE

Olbrzymie połacie dachów przemysłowych, często płaskich, lub mających niewielki spadek są wyzwaniem dla siły fachowej. Częstokroć naprawiane ciągle znajdują sobie powód żeby doprowadzić do załamania nerwowego niejednego gospodarza obiektu. Całkiem dobrym rozwiązaniem jest tu izolacja z pianki poliuretanowej sztywnej, zamknięto komórkowej. Taką piankę trzeba jeszcze zabezpieczyć odpowiednią powłoką ochronna od promieniowania UV, a w niektórych wypadkach powłoką zabezpieczającą od uszkodzeń mechanicznych. Na obszernych dachach pracujących obiektów, panują prawdziwie ekstremalne warunki, temperatury w zakresie -30°C do +80°C. Inżynierowie konstruujący dachy wiedzą, jakie to daje różnice wydłużeń liniowych i starają się tak zaprojektować dach, aby nie puścił wody. Gospodarze obiektów dowiadują się o tej ekstremie trochę później, kiedy niestety dach puszcza wodę, a miejsce przecieku jest niewykrywalne.

Chociaż na dachy kładziemy specjalny gatunek pianki "dachowy", taki, który potrafi sprostać ekstremalnym wyzwaniom, trzeba uznać z pokorą, że tu na cudownie długotrwałe rozwiązanie mokrego problemu nie zawsze można liczyć. Niekiedy w przyszłości trzeba będzie coś na dachu poprawić, przecież tam występują różne urządzenia, które należy konserwować i nieodzowny jest niekiedy dość intensywny "ruch pieszy" po dachu. Dorzućmy jeszcze ustawowe obowiązki odśnieżania dachów i tu możemy temat zakończyć następującą konkluzją – usterki mogą się pojawiać, a dach jak wszystko inne, trzeba konserwować.

źródło i zdjęcia: Saappur