Materiały budowlane, które poprawiają komfort akustyczny i zabezpieczają przed szybkim rozprzestrzenianiem się ognia.
Zastanawiasz się dlaczego budowa domu jest taka droga? Planując wydatki szukasz oszczędności? Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Budujesz dom na lata. Niektóre materiały budowlane kuszą niską ceną ale ich właściwości nie gwarantują spokoju i bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji budynku. Nie wszystkie materiały budowlane zapewniają zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia. Oszczędności są ważne, ale najważniejszy jest spokój i bezpieczeństwo
Jak zbudować dom energooszczędny?
Myślisz nad tym, jak zbudować dom energooszczędny? To oznacza, że wiesz jak istotne są decyzje podjęte na etapie budowy. Materiały budowlane, które wybierzesz, będą miały wpływ na poziom rachunków za ogrzewanie przez długie lata. Warto rozważyć te kwestie szukając oszczędności, ponieważ koszt budowy domu może zmienić się nieznacznie, jeśli zmiany wprowadzisz już na etapie projektowania, natomiast jakość i korzyści z właściwej izolacji zastosowanej podczas budowy domu będziesz odczuwał przed lata. Sprawdź klasyfikacje ogniowe i przeczytaj o tym, jakie materiały budowlane możesz wykorzystać zgodnie z nowymi warunkami technicznymi.
5 sposobów na oszczędności podczas budowy domu
Planując budowę domu powinniśmy już na wczesnym etapie pomyśleć o oszczędnościach, jakie możemy osiągnąć podczas całego procesu. Decyzje podjęte już na etapie projektowania będą miały znaczący wpływ na realizację projektu.
1. Wybierz prosty projekt budynku - skomplikowane bryły są trudniejsze w utrzymaniu i ogrzaniu
Budowa domu jest często spełnieniem marzeń, dlatego podczas wybierania projektu kwestie estetyczne czasem biorą górę. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy skomplikowanego dachu z dużą liczbą załamań albo skomplikowanej i kosztownej w realizacji a także w eksploatacji bryły budynku? Warto pamiętać, że im prostsza bryła budynku i dach - tym tańsza budowa. Podobna zależność dotyczy kosztów eksploatacji.
2. Buduj dom na miarę potrzeb
Rzeczywistość weryfikuje nasze marzenia – po kalkulacji zalet i wad, a także kosztów budowy i utrzymania budynku, może okazać się, że wymarzony dom nie musi posiadać 8 sypialni i w zupełności wystarczą 4. Potrzeby domowników są najważniejsze i do nich powinno się dostosować liczbę pomieszczeń i aranżację przestrzeni, nie zawsze jednak trzeba decydować się na duży budynek. Dodatkowa powierzchnia to podwójne koszty – na etapie budowy i później, przez lata użytkowania budynku. Planując przestrzeń nie zapominajmy jednak o pomieszczeniach gospodarczych – ich znaczenia w domu nie da się przecenić.
3. Ogrzewanie i inne koszty utrzymania budynku zaplanuj już na początku
Decyzje dotyczące rodzaju konstrukcji i wyboru materiałów budowlanych będą decydujące nie tylko w kwestii kosztu inwestycji, ale również znacząco określą koszty utrzymania domu, takie jak przyszłe remonty, prace konserwacyjne, koszty ogrzewania ponoszone w sezonie letnim. Właśnie dlatego ważne jest, aby w kalkulacji uwzględnić także te koszty, a nie tylko promocyjną cenę materiałów budowlanych. Całościowe spojrzenie może ujawnić, że najniższa cena wcale nie niesie za sobą najkorzystniejszej oferty.
4. Nie oszczędzaj wybierając materiały budowlane!
To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Przy napiętym budżecie pojawia się pokusa znalezienia dodatkowych środków kosztem jakości materiałów budowlanych. Oszczędność czasem nawet widoczna, ale często niosąca ze sobą dodatkowe wydatki na etapie użytkowania domu, kiedy konieczny jest remont i ich wymiana.
5. Znajdź wykwalifikowanego Wykonawcę - rekomendacje w cenie
Podobnie jak materiały budowlane, ekipa wykonawcza oferująca zaskakująco niskie ceny w porównaniu z konkurencją, też powinna wzbudzić Twoje podejrzenia. Z jednej strony niska cena może sugerować brak klientów, z drugiej zdarzają się takie praktyki, kiedy ekipy oferują niskie cenę na początku, a po otrzymaniu zlecenia różne koszty są doliczane w trakcie już zaawansowanych prac, kiedy trudno jest przerwać współpracę, zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie. Warto poszukać rekomendowane go wykonawcy, który może pochwalić się realizacją wielu projektów i zadowolonymi klientami.
źródło i zdjęcia: ROCKWOOL