Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Czy w bloku można zamontować system rekuperacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób podejmuje proekologiczne działania. Mieszkając w budynku wielorodzinnym nie mamy całkowicie związanych rąk - warto zdecydować się na rekuperację wody. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale także zadbamy o środowisko naturalne.

Jak działa rekuperacja wody?

Zacznijmy jednak od początku. Na czym polega rekuperacja wody? To proste ‑ urządzenie jakim jest rekuperator wody, np. marki Zypho, ze zużytej przez nas ciepłej wody (np. podczas prysznica, kąpieli, mycia naczyń itd.) odzyskuje energię grzewczą. Woda ma jedną z najwyższych wartości ciepła właściwego - oznacza to, że trzeba dostarczyć bardzo dużo energii (koszty), aby wodę podgrzać, stąd to właśnie woda najczęściej zasila nasze kaloryfery. Mimo iż bardzo wolno traci ona energię, to jednak po przejściu przez odpływ odchodzi bezpowrotnie do kanalizacji. Da się temu zaradzić stosując rekuperator Zypho.

Zasada jego działania jest naprawdę prosta, tak samo jak montaż urządzenia. Rekuperator, poza kanałem łączącym odpływ z kanalizacją, posiada dwa przyłącza:

 • Tuż przy jego końcu (od lewej) dostarczamy zimną wodę,
 • Z drugiej strony odbieramy ją po procesie odzysku energii, czyli ciepłą, która może wrócić do bojlera, baterii lub pompy ciepła.

Zimna woda płynie swoim kanałem i nie miesza się z ciepłą zużytą wodą, z której to za pomocą miedzianego wymiennika odzyskuje ciepło i ogrzewa zimną wodę.

Prognozowana oszczędność z rekuperacji wody w przypadku posiadania zbiornika o pojemności 180 litrów
Prognozowana oszczędność w przypadku posiadania zbiornika o pojemności 180 litrów fot. Ecomax

Oszczędność korzystania z rekuperatora Zypho wynika z tego, że nie trzeba już podgrzewać wody z poziomu 9‑12 °C, a można cieszyć się nią po procesie ogrzania w trzech wariantach: na poziomie ok. 24, 28 lub 33°C, w zależności od wyboru rekuperatora. I tak jak widać na powyżej obrazku, zamiast średnio dwóch i pół kąpieli możemy w tej samej cenie odbyć 5,3 kąpieli. Kąpiel jest czynnością pierwszej potrzeby, zatem rekuperator Zypho to niezawodny sposób na oszczędności, także w mieszkaniu w bloku!

Producent podaje, że czteroosobowa rodzina może się liczyć z oszczędnością wynoszącą rocznie aż 1200 kWh. Przyjmując, że jedna kWh kosztuje 74 grosze, oszczędności będą wyglądać następująco:

 • 880 zł dla gospodarstwa domowego (1200 kWh)
 • 44 440 zł dla całego bloku (60 000 kWh)
 • 1 110 000 dla całego osiedla (1 500 000 kWh)
 • 394 709 784 zł dla całej Warszawy (533 391 600 kWh)

Zmniejszenie zużycia ciepłej wody oznacza bowiem zmniejszenie zużycia paliw, których normalnie potrzebowalibyśmy do jej ogrzania. Samo urządzenie natomiast nie potrzebuje zasilania ani nawet instalacji silnika ‑ do jego działania potrzebny jest tylko przepływ bieżącej wody.

Prognozowana oszczędność z rekuperacji wody w przypadku posiadania zbiornika o pojemności 150 litrów
Prognozowana oszczędność w przypadku posiadania zbiornika o pojemności 180 litrów fot. ECOMAX

Dlaczego warto korzystać z rekuperatora wody?

 • zmniejszenie kosztów pozyskania ciepłej wody - rachunki mogą zmaleć nawet o 67%, zależnie m.in. od wybranego modelu rekuperatora i liczby osób korzystających z instalacji. Przy ogrzewaniu gazowym, olejowym, elektrycznym, pompie ciepła i systemie solarnym, może to być duża oszczędność kosztów ogrzewania. Oszczędność jest też ogromna w przypadku miejsc publicznych takich jak baseny, siłownie, hotele, czy inne, w których mamy choćby dużą liczbę pryszniców.
 • rekuperatory wody to doskonała inwestycja, która szybko się zwraca. Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny może to trwać tylko 1,5 roku ‑ oczywiście to również zależy od modelu urządzenia,
 • rekuperatory to sposób na dogrzanie wody ‑ nie musimy więc martwić się problemem „braku ciepłej wody”, gdyż dzięki nim będzie jej nawet 67% więcej! Przy najprostszym z możliwych podłączeń, tylko do baterii prysznica,
Rekuperator do wody ZYPHO iZi 30 pod brodzik
Rekuperator do wody ZYPHO iZi 30 pod brodzik fot. ECOMAX
 • brak zasilania elektrycznego. To bardzo duża zaleta rekuperatora, bowiem nie generuje żadnych innych, ukrytych kosztów. Do jego działania nie ma potrzeby podłączania urządzenia pod żadne źródło energii, gdyż wystarczy tylko przepływ bieżącej wody. Jest to naprawdę ekologiczne rozwiązanie, bez drugiego dna,
 • wydłużony czas kąpieli - np. rekuperator Zypho P65 pionowy pozwala na przedłużenie czasu prysznica nawet trzykrotnie,
 • rekuperatory dostępne w ofercie Ecomax są również certyfikowane jeśli chodzi o bakterie. Chronią przed bakteriami Legionella, częstymi w instalacjach wodnych. Są one prawdziwą zmorą miejsc publicznych (hoteli, basenów, czy nawet szpitali!), więc poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji ciepłej wody to konieczność,
 • różnorodność modeli i zastosowań ‑ różne modele rekuperatorów wody różnią się od siebie m.in. ceną, możliwościami, sposobem montażu. Na pewno znajdziesz więc dla siebie ten, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Montaż rekuperatora wodnego pod brodzikiem
Montaż rekuperatora wodnego pod brodzikiem fot. ECOMAX

Czy rekuperacja powietrza jest możliwa w bloku?

Rekuperacja powietrza może być zastosowana nie tylko w domach, ale także w dużych budynkach mieszkalnych. To wentylacja mechaniczna pozwalająca na jednoczesny odzysk ciepła, dodatkowo z oczyszczaniem powietrza, co pozwala cieszyć się jego wysoką jakością niezależnie od pory roku. Ponownie warto zaznaczyć, że rekuperacja może być montowana również w bloku (i to nie tylko nowym), choć obecnie takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim na tzw. osiedlach pasywnych, budowanych w celu odzyskiwania maksymalnej ilości energii. Rekuperacja w bloku jest więc możliwa, choć aby ją zamontować, koniecznie trzeba zadbać o zgodę zarządcy budynku.

Rekuperator okapowy AHU 200 SLIM
Polecanym rozwiązaniem do kuchni jest rekuperator połączony z okapem fot. ECOMAX

Dopiero kolejnym etapem może być dobór jednostki wentylacyjnej, o odpowiednio dobranej wydajności. Doskonale sprawdzi się do tego celu rekuperator okapowy AHU 200 SLIM, idealny do pracy na mniejszym metrażu. Jeśli natomiast chodzi o montaż takiego urządzenia, to zazwyczaj będzie to kuchnia , w której dodatkowo będzie sufit podwieszany (pozwala to na łatwe doprowadzenie przewodów nawiewnych i wywiewnych jak również czerpni i wyrzutni).

źródło i zdjęcia: ECOMAX

zdjęcie tytułowe: Schöck

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum