Czy przydomową oczyszczalnię ścieków można zamontować samodzielnie?
Jeśli warunki gruntowo-wodne oraz rodzaj gruntu nie utrudnia posadowienia oczyszczalni, wówczas można przeprowadzić jej samodzielną instalację. W przeciwnym wypadku trzeba powietrzyć przeprowadzenie prac profesjonalnym wykonawcom. Warto dodać, iż samodzielny montaż oczyszczalni WOBET-HYDRET nie unieważnia jej gwarancji - do każdego modelu producent dodaje DTR (dokumentację techniczno-ruchową lub tzw. paszport techniczny), w której opisano również montaż.
Na co zwracać uwagę podczas samodzielnego montażu przydomowej oczyszczalni ścieków?
Podstawową kwestią jest dobór i zaplanowanie rozmieszczenia elementów oczyszczalni. Oczyszczalnia to nie tylko sam zbiornik. Tak samo ważne jest odprowadzenie, np. drenaż rozsączający, czy studnia chłonna (w oczyszczalni biologicznej). Dodatkowo należy zamówić odpowiednią ilość podsypki (najlepiej żwiru płukanego frakcji 16-32 mm) i pamiętać, że musi ona trafić do wykopu. Dlatego składowanie żwiru powinno odbywać w pobliżu oczyszczalni, aby ułatwić transport lub firma wykonawcza musi dysponować ładowarką, która to ułatwi.
Mniej zauważalnymi kwestiami, ale nie mniej ważnymi są elementy towarzyszące (dodatkowe) oczyszczalni. Jeśli jest to oczyszczalnia biologiczna to należy w jej pobliżu zamontować pojemnik techniczny oraz doprowadzić zasilanie (przewodem ziemnym YKY min 3 x 1,5mm2). Instalacja w budynku musi mieć sprawnie działające zabezpieczenie przeciwporażeniowe. Nie należy również zapominać o dodatkowych nadbudowach włazu rewizyjnego. Standardowe zbiorniki posiadają już nadbudowę włazu (różnej wysokości, zależnie od typu i przeznaczenia), jednak bywają przypadki, gdzie trzeba dodać nadbudowę (np. H30 – 30cm), którą jeśli się od razu zamówi, będzie bezpłatnie połączona (spawana) z korpusem oczyszczalni.
źródło i zdjęcia: WOBET-HYDRET