PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kolektory słoneczne

Jak poprawić wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Rosnące ceny energii elektrycznej skłania coraz więcej osób do samodzielnego produkowania i wykorzystywania energii. Domową instalację fotowoltaiczną można jednak zoptymalizować, aby płacić jak najmniejsze rachunki za prąd z sieci.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jaki sposób magazynować energię z instalacji fotowoltaicznej?
  • Czy energią z instalacji fotowoltaicznej można zasilać klimatyzator?
  • Czy energią z instalacji fotowoltaicznej można zasilić pompę ciepła?

Tysiącom użytkowników instalacji fotowoltaicznych oraz wszystkim, którzy planowali inwestycję w fotowoltaikę, ostatni rok nie przyniósł najlepszych wieści - rząd poinformował o planowanych zmianach w projekcie ustawy o OZE, który od lutego 2022 r. wprowadza rozliczanie postumentów na zasadach netbillingu zamiast obecnego systemu opustów. Nie oznacza to jednak, że instalacje fotowoltaiczne stały się nieopłacalne - wprost przeciwnie. Warto jednak wiedzieć, z jakimi urządzeniami połączyć fotowoltaikę, aby maksymalnie wykorzystywać wytworzoną przez nią energię do własnych celów.

Gromadzenie nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej

To najkorzystniejszy sposób na maksymalne wykorzystywanie prądu z instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby. Akumulatory Vitocharge VX3 pozwalają gromadzić nadwyżkę wyprodukowanego prądu solarnego i wykorzystywać go w dogodnym dla nas czasie, a więc w bardziej efektywny sposób. W ten sposób prąd z fotowoltaiki może być używany np. do ładowania pojazdów elektrycznych (samochodów, rowerów, hulajnóg) czy do zasilania pompy ciepła. Zintegrowanie instalacji fotowoltaicznej i akumulatora prądu pozwala na większą niezależność od pobierania prądu z sieci publicznej i jego rosnących cen.

Zasilanie klimatyzacji energią z instalacji fotowoltaicznej

Jednym ze sposobów na maksymalną autokonsumpcję prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną jest wykorzystywanie jej do pracy klimatyzacji. Prąd solarny może zasilać klimatyzator, który będzie schładzał dom, nawet wówczas gdy nie ma w nim domowników, a jego produkcja jest największa. Dzięki temu wnętrza domu w czasie dnia nie nagrzeją się na tyle, że klimatyzacja będzie musiała pracować do późnych godzin z większą mocą dla uzyskania i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Co ważne nowoczesne klimatyzatory (Vitoclima 200, Vitoclima 300) mogą również skutecznie ogrzewać wnętrza domu, pracując przy tym jak pompa ciepła. Decydując się na klimatyzacje typu multisplit (Vitoclima 300) możemy w miarę potrzeby schładzać lub ogrzewać nie jedno, lecz wszystkie pomieszczania domu. Urządzenia tego typu składają się z jednej jednostki zewnętrznej, do której można podpiąć nawet pięć jednostek wewnętrznych zamontowanych w różnych pomieszczeniach domu. W ten sposób wykorzystując prąd solarnym możemy utrzymywać odpowiednią temperaturę w całym domu zarówno latem, w okresach przejściowych, jak i w sezonie grzewczym.

Klimatyzator Vitoclima 300-S
W sezonie letnim produkcja energii jest duża - wykorzystajmy ją do zasilenia klimatyzatora fot. Viessmann

Zasilanie pompy ciepła energią z instalacji fotowoltaicznej

Kombinacja instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła Vitocal umożliwia racjonalne wykorzystanie prądu solarnego na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej przez cały rok, chłodzenia pomieszczeń realizowanego przez te urządzenia, jak również ogrzewania wnętrz budynku w okresach przejściowych i w sezonie grzewczym. Zasilając pompę ciepła darmowym prądem solarnym sprawimy również, że będzie ona pracowała w 100% ekologicznie. Nadwyżkę prądu z instalacji PV, którego nie zużyją na bieżąco domowe odbiorniki, pompa ciepła może również akumulować w formie energii termicznej. Niewykorzystany prąd posłuży jej np. do ogrzania wody użytkowej w zasobniku. W ten sposób energia będzie przechowana w formie ciepła w dobrze izolowanym zbiorniku i dostępna dla domowników do późniejszego wykorzystania.

źrdóło i zdjęcia: Viessmann