Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Odprowadzanie ścieków: szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

Ścieki bytowe, czyli to, czego chcemy pozbyć się z gospodarstwa domowego za pomocą instalacji kanalizacyjnej, najłatwiej odprowadzić jest przez przyłącze do sieci kolektorów ściekowych obsługujących większy obszar (poczynając od lokalnych – wiejskich, czy osiedlowych, a na miejskich kończąc). Niewątpliwie jest to rozwiązanie wygodne, lecz drogie, bo nie tylko koszty samej inwestycji, rosnące wraz z długością przyłącza, ale również eksploatacji znacznie obciążają właściciela domu

Odprowadzanie ścieków: szambo czy przydomowa oczyszczalnia?
EURO SZAKK PL Przydomowe oczyszczalnie ścieków
www.szakk.pl
EURO SZAKK PL Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Dane kontaktowe:
605 054 205, 664 233 299
Polna 9, 42-240 Rudniki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kiedy warto wybrać szambo?
  • Dlaczego warto wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Zalety klasycznego szamba

Szczelny zbiornik na ścieki ma ten walor, że można go usytuować prawie w dowolnym miejscu działki, pod lub na ziemi, a jednym z niewielu koniecznych warunków do spełnienia poza standardowymi wymaganiami budownictwa jest umożliwienie łatwego dostępu do pokrywy, przez którą jest okresowo opróżniany (tu korzystamy z usługi pojazdu asenizacyjnego, popularnej „szambiarki”).

Szczelność zbiornika zapewnia materiał z jakiego jest wykonany. Jest na to kilka rozwiązań o jednej wspólnej cesze - ściany zbiornika nie mogą wchodzić w reakcję ze:

  • ściekami,
  • fekaliami, a przez to grozić rozszczelnieniem,
  • przesączem,
  • grozić ulatnianiem się gazów.

Dlatego do budowy zbiornika używa się zazwyczaj betonu lub żelbetonu, silnie odpornych na skrajne wartości pH, jak również odpowiednich cystern z tworzywa sztucznego, również odpornego na reakcje ze ściekami bytowymi.

Osadnik SZAKK 2150 l Zbiornik Na Szambo
Osadnik SZAKK 2150 l Zbiornik Na Szambo fot. EURO SZAKK PL 

Pewnym zabezpieczeniem przed reaktywnością ścieków jest wprowadzanie do zbiorników przez instalację kanalizacyjną odpowiednich bakterii beztlenowych, które rozkładają ścieki na frakcje i wstępnie je oczyszczają jednocześnie zmniejszając reaktywność w kontakcie ze ścianą zbiornika. Zależnie od liczby mieszkańców domu, wielkości gospodarstwa domowego i objętości ścieków w nim powstających zbiornik na szambo może składać się z jednej lub więcej komór. Podłączenie domowej instalacji kanalizacyjnej do wpustu zbiornika nie wymaga skomplikowanych rozwiązań; jedynie w przypadku, gdy zbiornik znajduje się na gruncie wymagane są zasuwy zwrotne i pompa tłocząca ścieki.

Z tego rozwiązania najczęściej korzysta się ze względu na mniejsze koszty ogólne w porównaniu z przyłączeniem do sieci kanalizacji ogólnej oraz gdy brak jest w okolicy kolektorów ściekowych lub ich budowa sięga perspektywy kilku - kilkunastu lat; gdy działka jest usytuowana na nierównym terenie niezależne od uzbrojenia terenu poza obszarem działki; ewentualnie gdy nie wchodzi w grę drugie rozwiązanie – budowa oczyszczalni.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Jeśli jednak dysponujemy wystarczająco dużą działką można pomyśleć o jeszcze większej oszczędności na utylizacji ścieków – przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie wymaga ona tak częstego opróżniania jak to jest w przypadku zbiornika na szambo, wystarczy bowiem robić to raz na kilka lat. O ile w przypadku zbiornika szczelnego jego zawartość jest odbierana bezpośrednio w ilości i „jakości”, jaką tam dostarczymy, a sama czynność jest bardzo niekomfortowa zapachowo, o tyle własna oczyszczalnia ścieków jest tak skuteczna, że możemy odprowadzać oczyszczone ścieki za pomocą drenażu przez rozprowadzanie ich po gruncie lub bezpośrednio do cieków wodnych lub rowów, bowiem nie stanowią one zagrożenia ekologicznego.

Oczyszczalnia Ścieków SZAKK 1200 Litrów Z Drenażem Żwirowym 1N
Oczyszczalnia Ścieków SZAKK 1200 Litrów Z Drenażem Żwirowym 1N fot. EURO SZAKK PL 

Dlaczego tak się dzieje?

  1. Ścieki po wyprowadzeniu ich z domu za pomocą rur kanalizacyjnych trafiają do osadnika gnilnego, w którym z pomocą wcześniej wymienionych bakterii beztlenowych następuje rozdzielenie lżejszych frakcji ścieków od ciężkich nierozpuszczalnych w wodzie.
  2. Następnie zachodzi zjawisko sedymentacji, czyli opadania ich na dno osadnika. Właśnie ten osad należy usuwać z osadnika co kilka lat.
  3. Reszta wstępnie oczyszczonych ścieków w zupełnie płynnej postaci trafia przez studzienkę przepompową do systemu drenażowego i jest rozprowadzana za pomocą porowatych rur obsypanych żwirem po obszarze zwanym poletkiem drenażowym lub filtracyjnym.
  4. Stąd w naturalny sposób przenika do gruntu; a schodząc coraz głębiej, bardziej się oczyszcza.
  5. Wzbogacając osadnik w odpowiednie bakterie silnie oczyszczające osiąga się nawet taki poziom czystości ścieków, że można bez obawy o skażenie środowiska odprowadzać je do wód bieżących.

Innymi sposobami na oczyszczanie ścieków bytowych są oczyszczalnie tunelowe i pakietowe, natomiast rozwiązania wykorzystujące studnie chłonne mogą konkurować ze szczelnymi zbiornikami na szambo pod względem zajmowanego terenu działki. Jednak największymi atutami przydomowych oczyszczalni ścieków są niskie koszty eksploatacji, ekologiczne rozwiązania i bezobsługowość.

Oczyszczalnia Ścieków SZAKK 2400 Litrów Z Tunelami GRAFA 300 Litrów 1N Do 6 Osób
Oczyszczalnia Ścieków SZAKK 2400 Litrów Z Tunelami GRAFA 300 Litrów 1N Do 6 Osób fot. EURO SZAKK PL

Poniżej dla porównania przykładowe koszty budowy oraz eksploatacji szczelnego zbiornika i oczyszczalni przydomowej dla rodziny czteroosobowej.

Szczelne szambo tradycyjne

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Betonowe jednokomorowe 5.000 l

1.700 zł

Budowa

4.000 – 6.000 zł

Transport, montaż, prace gruntowe, narzędzia i robocizna

2.000 – 4.500 zł

Bakterie do osadnika

4 – 6 zł / 2 m3 osadnika; rocznie

48 – 72 zł

Jednorazowa usługa pojazdu asenizacyjnego (wywóz nieczystości)

100 – 250 zł

Rocznie

2.000 – 5.000 zł

Jednorazowa usługa pojazdu asenizacyjnego (opróżnienie osadnika)

100 – 200 zł

Rocznie

25 – 50 zł

Koszt po pierwszym pełnym roku użytkowania wraz z budową

5.700 – 11.200 zł

Koszt po pierwszym pełnym roku użytkowania wraz z budową

4.073 – 6.122 zł

Koszt w następnych latach użytkowania

2.000 – 5.000 zł

Koszt w następnych latach użytkowania

73 - 122 zł

Koszt inwestycji i użytkowania po 10 latach

23.700 – 56.200 zł

Koszt inwestycji i użytkowania po 10 latach

4.730 – 7.220 zł

Zestawienie przygotowane na podstawie materiałów ze strony firmy EURO SZAKK PL

źródło i zdjęcia: EURO SZAKK PL