Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Podłoga pływająca - sposób na poprawę domowej akustyki

Dźwięki mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Najnowszy album ulubionego zespołu potrafi skutecznie poprawić nasz nastrój, zaś remont u sąsiada skutecznie uprzykrzy życie. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale podłoga odgrywa dużą rolę w tworzeniu komfortu akustycznego. 

Podłoga pływająca - sposób na poprawę domowej akustyki
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym różnią się dźwięki powietrze od dźwięków uderzeniowych?
  • Czym wyróżnia się podłoga pływająca?
  • Jaki system wybrać do wykonania podłogi pływającej?

Dźwięki powietrze a dźwięki uderzeniowe

Pod kątem izolacyjności akustycznej budynków dźwięki dzielimy na dwa rodzaje:

  • powietrzne - odgłosy przejeżdżających na zewnątrz samochodów, płacz dziecka czy głośno słuchana muzyka
  • uderzeniowe - powstają na skutek przesuwania krzeseł, upadania przedmiotów czy zabaw z piłką

Podłoga pływająca - sposób na izolację akustyczną

Rozwiązaniem, które pozwala na efektywną izolację akustyczną, są podłogi pływające. Swoją nazwę zawdzięczają specjalnemu sposobowi montażu, dzięki któremu są odseparowane od konstrukcji poprzez ułożenie materiału elastycznego na stropie.

Dzięki zastosowaniu podłogi pływającej, powstające w danym pomieszczeniu dźwięki uderzeniowe nie przenoszą się dalej na sztywne konstrukcje stropu, ścian, słupów czy sąsiadujących części budynku. Należy jednak pamiętać o oddylatowaniu, czyli oddzieleniu warstwy dociskowej od konstrukcji budynku materiałem elastycznym, np. paskami do dylatacji z wełny mineralnej ISOVER Twist. Prawidłowo wykonana podłoga poprawi izolacyjność – zarówno od dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych, a co za tym idzie, pozwoli osiągnąć większy komfort akustycznytłumaczy Wiktoria Żaczek, ekspert ISOVER.

Gotowe systemy Multifloor do wykonania podłogi pływającej

Do wykonania podłogi pływającej rekomenduje się gotowe zestawy, gdzie zastosowane produkty zostały zweryfikowane pod kątem efektywnego współdziałania, dzięki czemu cechują się skuteczną izolacją akustyczną. Do takich rozwiązań należy system Multifloor marek ISOVER i WEBER. Jako warstwę akustyczną wykorzystuje on wełnę szklaną ISOVER TDPT. Dzięki jednemu z najlepszych parametrów sztywności dynamicznej na rynku, produkt charakteryzuje się znakomitym tłumieniem dźwięków uderzeniowych, wpływając znacząco na komfort użytkowania obiektu. Wełna ISOVER TDPT w systemie Multifloor może być zastosowana z jednym z trzech różnych wariantów podkładów podłogowych. Pierwszym z nich jest weber.floor 4310 - cementowy, samopoziomujący podkład wzmocniony włóknami polipropylenowymi o szerokim zakresie grubości, dzięki czemu możemy wykonać nim zarówno cienką, 20mm wylewkę, jak i grubą, 50-mm warstwę jastrychu. Co ważne, charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością, jest również odporny na ruch mebli na kółkach.

Wełnę ISOVER TDPT, po ułożeniu zabezpieczającej szczelnej warstwy rozdzielającej – np. folią ISOVER Stopair 1104, można zastosować również z błyskawiczną posadzką cementową - weber.floor RAPID. W przypadku izolacji akustycznych grubość warstwy powinna wynosić od 35 do 100 mm, a otrzymana wylewka jest wysoce wytrzymała. Ważne jest również szerokie zastosowanie – podkład może zostać przykryty m.in. płytkami ceramicznymi, kamiennymi, wykładzinami dywanowymi czy też panelami. Plusem jest tu bardzo szybkie tempo prac wykończeniowych, bo płytki można układać już po 24 godzinach od aplikacji jastrychu.

Błyskawiczna posadzka cementowa weber.floor RAPID
Błyskawiczna posadzka cementowa weber.floor RAPID fot. Saint-Gobain Construction Products Polska

Do stworzenia podłogi pływającej w systemie Multifloor rekomendowane jest ponadto połączenie wełny mineralnej ISOVER z produktem o wysokiej wytrzymałości - weberfloor 1000 PLUS o grubości układania od 40 do 100 mm. Jastrych wiąże i wysycha tak szybko, że po 48 godz. możemy układać płytki podłogowe.

Szybki jastrych cementowy weberfloor 1000 Plus
Szybki jastrych cementowy weberfloor 1000 Plus fot. Saint-Gobain Construction Products Polska

Podłoga to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych w obiekcie. Musi umożliwiać nam przemieszczanie się, a także chronić przed zimnem, wilgocią i hałasem. Jednocześnie prace związane z tym elementem należą do tzw. robót ulegających zakryciu i przestają być widoczne po realizacji kolejnych etapów, np. pokrycia podkładu panelami. Błędy wykonawcze czy zastosowanie produktów wątpliwej jakości mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie, a co gorsza, spowodować konieczność wymiany również innych elementów, generując dodatkowe kosztymówi Krzysztof Burza, ekspert WEBER.

źródło i zdjęcia: marka Weber (Saint-Gobain Construction Products Polska)