Wyspa kuchenna jako element dekoracyjny i praktyczny

Wyspa kuchenna to nieodłączny element nowoczesnych wnętrz. Połączenie funkcjonalności z estetyką sprawia, że wyspa staje się sercem każdej kuchni. Dowiedz się, jakie funkcje może pełnić wyspa kuchenna i jak ją zaprojektować, aby była zarówno praktyczna, jak i piękna. Podpowiadamy, jakie baterie będą idealnym uzupełnieniem Twojej wyspy i jak stworzyć aranżację, która zachwyci wszystkich gości.

Wyspa kuchenna jako element dekoracyjny i praktyczny
Ferro S.A. Baterie kuchenne i łazienkowe
Dane kontaktowe:
+48 12 25 62 100
Przemysłowa 7 32-050 Skawina
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura instalacyjna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Funkcjonalność wysp kuchennych

Duża wyspa jest w stanie pełnić wiele funkcji. Przykładem aranżacja w bieli z drewnianymi blatami. Na obszernej wyspie projektant ulokował strefę gotowania. Nad kuchenką znajduje się okazały okap, stylistycznie dopasowany do zabudowy meblowej – biały, z delikatnymi, klasycznymi frezowaniami. Liczne powierzchnie robocze pozwalają uczestniczyć w kuchennych pracach nawet kilku osobom

Od strony salonu blat wyspy jest nieco podwyższony i tworzy obszerny stół jadalniany. To usytuowanie kilka centymetrów wyżej sprawia, że niewidoczny dla osób siedzących w pokoju dziennym staje się rozgardiasz, który zwykle powstaje podczas gotowania. Przy stole, na wysokich krzesłach, członkowie rodziny wygodnie zjedzą śniadanie czy wypiją poranną kawę. 

Wyspa kuchenna z drewnianym blatem
Drewniany blat na kuchennej wyspie będzie również pełnił funkcję stołu fot. Ferro

Wyspa to także doskonałe dodatkowe miejsce do przechowywania. Zawiera wiele szafek i półek na najróżniejsze akcesoria. Typowo praktyczne, niekoniecznie atrakcyjne wizualnie, ale za to często używane naczynia i urządzenia mają swe lokum od strony kuchennej. Z salonu widoczne są za to zazwyczaj otwarte półki z dekoracyjnymi przedmiotami. W prezentowanej aranżacji mamy gustowną miniwiniarnię. Niektórzy wkomponowują tu na przykład biblioteczkę. 

Dobór armatury do strefy zmywania na wyspie kuchennej

Przedstawiona na zdjęciu powyżej wyspa stylistycznie harmonizuje z zabudową meblową pod ścianą. Tam umieszczono między innymi strefę zmywania. Tworzy ją prostokątny, jasny zlewozmywak. Towarzyszy mu stojąca bateria Lugio. To elegancki model o klasycznej formie. Posiada obrotową wylewkę pozwalającą na wygodne zmywanie. Bateria wyposażona jest w regulator ceramiczny gwarantujący długą i niezawodną eksploatację oraz komfort pracy. Projektanci chętnie lokują strefę zmywania na wyspie. Co ważne, nie chodzi o to, by była jak najmniej widoczna, a wręcz przeciwnie – ma zwracać uwagę. 

W przykładowej stylizacji z wyspą z białego spieku kwarcowego wzrok przykuwa efektowna, wysoka bateria zlewozmywakowa Sonata. To model nie tylko dekoracyjny, ale także bardzo praktyczny. Posiada wyciągany natrysk pomocny podczas zmywania. Przydaje się też do napełniania naczyń ustawionych poza zlewem.

Wyspa kuchenna z baterią Sonata
Wyspa kuchenna z białego spieku kwarcowego wyposażona w baterię Sonata fot. Ferro

Regulator ceramiczny z funkcją cold start pozwala racjonalnie gospodarować ciepłą wodą. Po uruchomieniu baterii popłynie zawsze zimna woda. Uzyskanie ciepłego strumienia wymaga obrócenia uchwytu o 90 stopni. Nowoczesny design baterii sprawia, że świetnie pasuje zarówno do luksusowych kompozycji w stylu metropolitan glam, jak i kuchni industrialnych. Sonacie towarzyszy jednokomorowy, prostokątny zlewozmywak ze stali nierdzewnej, tworząc z nią dopasowany duet. 

Jasna kolorystyka wyspy została pięknie wyeksponowana na tle zabudowy meblowej, złożonej z grafitowych dolnych i górnych półek oraz drewnianej „szafy” z wbudowanym sprzętem AGD. Wyspa kuchenna dodaje całości aranżacji charakteru.

źródło i zdjęcia: Ferro

Autor
Aleksander Rembisz
Aleksander Rembisz

Ciągły kontakt z ludźmi to dla mnie prawdziwa przyjemność i naturalne środowisko pracy. Może właśnie dlatego w redakcji czuję się niczym ryba w wodzie. Moja przygoda z pracą w wydawnictwie i budowlaną prasą branżową zaczęła się całkiem niewinnie - ponad 20 lat temu - jeszcze na studiach. I tak oto inżynier budowlany został redaktorem. Początkowo zakres moich obowiązków obejmował przygotowanie do druku wydań branżowych, ale wraz z rozwojem mediów musiałem siłą rzeczy przebranżowić się na copywritera, moderatora forum branżowego i administratora profili redakcyjnych na platformach SM. Znajdziecie mnie na Facebook - Budomisja Złote Porady Budowlańców, Linkedin - Grupa Budujemy Dom, forum.budujemydom.pl, oraz ślad po mnie na portalach budujemydom.pl i budownictwob2b.pl.