Armatura podtynkowa składa się z mechanizmu wewnętrznego ukrytego w ścianie, czyli „pod tynkiem”, i z widocznej na zewnątrz części natynkowej. Dlatego decyzję o wyborze tego typu baterii trzeba podjąć odpowiednio wcześniej, na pewno przed położeniem glazury.
Warto poszukać produktów najwyższej jakości. Jeśli wybierzemy modele wykonane z dobrego materiału, pochodzące od sprawdzonego producenta, a także zadbamy o prawidłowy montaż, urządzenia będą nam niezawodnie służyły przez lata.
Bateria nad wanną
Zewnętrznymi elementami wannowych baterii podtynkowych są zazwyczaj maskownica, uchwyt, rączka, wylewka i przełącznik wanna/natrysk. W aranżacji z wanną o wyrazistym kolorze minimalizm podtynkowej baterii Algeo idealnie harmonizuje z industrialnym charakterem łazienki.
Maskownica ma formę prostokąta wielkością zbliżonego do ceglanych płytek w tle. Uwagę zwraca cylindryczna rączka prysznicowa z natryskiem punktowym. Wylewka, długa na 190 mm, zakończona jest perlatorem, który napowietrza strumień wody, dzięki czemu zużywamy jej mniej. Baterię wyposażono w regulator ceramiczny, gwarantujący trwałość i bezawaryjną pracę urządzenia. Chromowane wykończenie elementów natynkowych sprawia, że są one odporne na korozję.
W drugiej industrialnej kompozycji - tej o bardziej stonowanych kolorach - nad owalną białą wanną zamontowano baterię podtynkową Algeo Square. I tutaj maskownica dobrze współgra z płytkami w cegiełkę, tym razem o charakterystycznych szerokich fugach.
Od swej poprzedniczki bateria ta różni się wydatną rączką prysznicową - szeroką, płaską, w formie prostokąta. Poza tym ma dokładnie te same zalety, co Algeo. Jest produktem trwałym, szczelnym i oszczędzającym wodę, za co odpowiadają zastosowany regulator ceramiczny, chromowane wykończenie i perlator na końcu wylewki.
Obie stylizacje zachwycają przemysłowymi motywami: surowością betonowych powierzchni, metalowych dodatków i łagodzącym tę surowość ciepłym wizualnie drewnem.
Bateria nad umywalką
Nienarzucający się wygląd armatury podtynkowej sprawia, że można ją zastosować w każdym stylu, nie tylko industrialnym. W szarej aranżacji z umywalką przypominającą kamienną donicę projektant wykorzystał baterię podtynkową Adore White/Chrome. Wybór ten był dobrze przemyślany.
Tłem w strefie umywalki jest dekoracyjny, jasny pas płytek 3D o florystycznym wzorze. Szalenie efektowny, od razu przyciąga uwagę. Niewielka bateria umywalkowa o dyskretnej elegancji, w białym kolorze połączonym z chromem, staje się niemal niewidzialna i ani przez moment nie próbuje rywalizować wizualnie z tym, co w zamyśle projektanta ma być głównym motywem aranżacji. Choć niewielka i oszczędna w formie - jest urządzeniem solidnym, wyposażonym w regulator ceramiczny i wylewkę z perlatorem.
Baterie pod prysznicem
Armatura podtynkowa zajmuje bardzo mało miejsca. Dzięki temu świetnie nadaje się do kabiny prysznicowej. W kompozycji z piękną brązowo-złotą mozaiką w strefie prysznica zamontowana została podtynkowa bateria natryskowa Algeo.
Jej mechanizm został ukryty w ścianie, a na zewnątrz widać tylko okrągłą maskownicę, wygodny uchwyt i mały dwufunkcyjny przełącznik. Ma regulator ceramiczny, a chromowana powłoka błyszczy jak elementy mozaiki.
źródło i zdjęcia: FERRO