Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Oczyszczalnie ścieków

Dlaczego magazynowanie wody deszczowej jest tak ważne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Magazynowanie a następnie spożytkowanie wody deszczowej to zarówno spora oszczędność, jak i wspaniały przykład przemyślanego i ekologicznego gospodarowania zasobami wody. Zebrana deszczówka może zostać wykorzystana do podlewania ogrodu, mycia pojazdów czy sprzątania. Może też zasilać pralkę lub spłuczkę w toalecie. Zastosowań dla takiej wody jest wiele. Aby efektywnie zebrać jej znaczącą ilość, potrzebne są zbiorniki nawierzchniowe lub podziemne. Niezaprzeczalnym walorem tych drugich jest fakt, że są one niemal niewidoczne i nie ingerują w estetykę otoczenia.

Coraz większa popularność zbiorników na wodę

Na przydomowych posesjach wyrastają zbiorniki na wodę. Sprzyja temu coraz większa świadomość ekologiczna oraz - nie ukrywajmy - również fakt, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wymierne finansowe korzyści.

Po pierwsze - pozwala zaoszczędzić na wodzie płynącej z sieci wodociągowej, a po drugie - do 2024 roku można na zakup i instalację zbiornika do magazynowania wody deszczowej uzyskać dofinansowanie w formie dotacji w programie "Moja Woda" (z tym, że nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie).

Oprócz rządowego programu "Moja Woda", co jakiś czas pojawiają się również inne źródła finansowania tego typu inwestycji, zarówno o charakterze lokalnym jak i ogólnopolskim. Jest to związane z zagrożeniem, jakie wynika z sukcesywnego zmniejszania się poziomu wód gruntowych oraz zasobów wodnych, będącego następstwem suszy.

Masz pytania? Zadzwoń!
Damian Jabłoński +48 698 933 388, Filip Herbsztain +48 668 092 742

Stąd wsparcie i przychylność dla długofalowych działań mających zatrzymać wodę na działkach indywidualnych. W praktyce deszczówka najczęściej wykorzystywana jest do nawadniania ogrodu. Szczególnie w okresie suszy, gdy wprowadzany bywa zakaz wykorzystywania wody z sieci do podlewania roślin, zmagazynowana woda deszczowa jest wybawieniem dla naszych trawników oraz mniejszych lub większych upraw.

Zbiorniki na wodę - jaki mamy wybór?

Jak już wspomnieliśmy, wodę deszczową można zbierać w mniejszych zbiornikach nawierzchniowych lub większych podziemnych (o pojemności co najmniej 1 m3). Najbardziej popularnymi zbiornikami podziemnymi są te o pojemnościach 2 m3, 3 m3 oraz 5 m3. O tym, jaką wielkość wybrać, powinniśmy zdecydować biorąc pod uwagę powierzchnię dachu oraz zapotrzebowanie, wynikające np. z wielkości ogrodu.

Zbiorniki na wodę deszczową Wobet-Hydret
Zbiorniki na wodę deszczową Wobet-Hydret

Każdy zbiornik jest monolityczny, co zapewnia mu trwałość i szczelność. Na jego wlocie zainstalowany jest filtr wody deszczowej. Ze zbiornika prowadzi również wylot, który umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody do gruntu. Podstawowym typem zbiornika podziemnego, jest zbiornik jednopłaszczowy.

Duża grubość jego ścianki oraz użebrowanie zapewniają mu dobrą wytrzymałość na czynniki degradujące znajdujące się w gruncie. W ofercie firmy Wobet-Hydret znajdują się również zbiorniki z profilu dwupłaszczowego, który gwarantuje jeszcze większą trwałość. Występują one w większym zakresie dostępnych pojemności (od 2 m3 do 75 m3 oraz o średnicy od 1,2 m do 2,5 m).

W przypadku domków jednorodzinnych, najczęściej zastosowanie znajdują zbiorniki o średnicy 1,2 m, co wynika z tego, że aby je usadowić wystarczy stosunkowo nieduża głębokość wykopu. Popularnością na większych posesjach cieszą się również zbiorniki o średnicy 1,5 m, które mają pojemność od 6 m3 do 10 m3, co pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania w wodę nieco większego ogrodu.

Nowość w ofercie Wobet-Hydret - pompy ogrodowe

Producent zbiorników do magazynowania wody deszczowej, firma Wobet-Hydret, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wprowadziła do swojej oferty pompy ogrodowe Kärcher typu BP. Wraz ze zbiornikiem stanowią one gotowy zestaw, pozwalający nie tylko magazynować, ale i wykorzystywać (wypompowywać) wodę.

Zbiornik na deszczówkę Wobet-Hydret i pompa ogrodowa Kärcher typu BP
Zbiornik na deszczówkę Wobet-Hydret i pompa ogrodowa Kärcher typu BP

Dostępne są zarówno pompy zatapialne (Cistern) jak i nawierzchniowe (Garden). Dodatkowo ofertę wzbogacają automatyczne nawierzchniowe pompy Home & Garden oraz wersje z akcesoriami (np. efektywny choć ekonomiczny zestaw BP3 Garden Set Plus z pompą o mocy 800 W i ciśnieniem max. 4 bar, który pozwala zarówno na podlewania ogrodu z węża jak i na podłączenie wahadłowego zraszacza).

Pozostaje pytanie, co robić, gdy w jakimś bardziej bogatym w deszcz okresie wody jest w nadmiarze. I na to jest sposób. Każdy zbiornik magazynujący deszczówkę firmy Wobet-Hydret wyposażony jest w przelew, który umożliwia montaż pakietów rozsączających Pakietbox. Są one przeznaczone do magazynowania wody deszczowej w gruncie.

Zbiornik na wodę deszczową Wobet-Hydret oraz Pompa Karcher BP3 SET PLUS

Magazynowanie deszczówki - to się opłaca!

Polska jest jednym z najmniej zasobnych w wodę słodką państw Europy. Według danych GUS z 2017 roku na jednego mieszkańca Polski przypada 1566 m3 wody, a w porównaniu z tym, na jednego mieszkańca Europy średnio przypada 4560 m3 wody. Współczesne wyzwania związane ze zmniejszającymi się zasobami wód słodkich każą szukać nowych rozwiązań, zmierzających do zminimalizowania jej strat. Magazynowanie deszczówki i tzw. mała retencja stanowią przykłady najlepszych praktyk w tym zakresie.

źródło i zdjęcia: Wobet-Hydret

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum