Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Cegła na ścianę - w jaki sposób kłaść i fugować płytki cegłopodobne?

Płytki inspirowane kolorem i fakturą cegły od lat cieszą się niezwykłą popularnością ponieważ mają wiele możliwości zastosowania. Aby ostateczny efekt wizualny był zadawalający należy je nie tylko prawidłowo kleić, ale także fugować. Wygodną alternatywą są płytki dekoracyjne cegłopodobne z gotową fugą.

Cegła na ścianę - w jaki sposób kłaść i fugować płytki cegłopodobne?
Incana S.A. Wnętrza i elewacje Incana
www.incana.pl
Incana S.A. Wnętrza i elewacje Incana
Dane kontaktowe:
76 843 70 80
Witosa 10, 59-330 Ścinawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Płytki cegłopodobne kleimy się do ściany tak samo, jak wszystkie inne płytki dekoracyjne betonowe i gipsowe. Należy zatem rozpocząć od oczyszczenia i wyrównania powierzchni, którą następnie warto zagruntować. Ważne jest, aby do wyrównywania ściany nie używać kleju. Aby obliczyć, ile płytek będzie potrzebnych do wykonania planowanych prac, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znajduje się przy opisie każdej z serii produktów Incana. Na wypadek nieprzewidzianych strat podczas pracy, warto kupić ok. 10% więcej materiału.

W jaki sposób należy kleić płytki cegłopodobne?

Niezależnie od rodzaju płytek, klejenie najlepiej rozpocząć od narożników lub miejsc najbardziej widocznych i od dołu (pozwala to uniknąć łączeń i ewentualnych docinek w miejscach szczególnie eksponowanych). Wybierając klej trzeba się upewnić, czy jest on przeznaczony do tego rodzaju podłoża, na którym ma być użyty. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem będzie preparat uniwersalny, jak dostępny w ofercie firmy Incana. Klej Decoflex przeznaczony do takich podłoży, jak:

  • betony zwykłe, lekkie, komórkowe,
  • tynki cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe,
  • płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe, OSB,
  • sztywne płyty wiórowe,
  • okładziny płytek ceramicznych.

Możemy sobie też pomóc rysując na ścianie cienkie linie, które pomogą utrzymywać poziom i odległości. Każdą płytkę przed nałożeniem kleju należy zmatowić np. przy użyciu drucianej szczotki. Klej powinien być nakładany przy pomocy pacy zębatej, by jego warstwa nie przekraczała 5 mm. Płytki przyklejamy w taki sposób, by po dokładnym jej umiejscowieniu powstała spoina odpowiedniej szerokości, dopiero wtedy można docisnąć element do podłoża. W przypadku cegły warto pamiętać o tym, aby pojedyncze fragmenty układać w sposób naśladujący układ cegieł (czyli nie jedna pod drugą, ale w połowie długości). Szczegółowa instrukcja klejenia płytek dekoracyjnych zamieszczona jest na stronie Incana

W jaki sposób należy fugować płytki cegłopodobne?

Prawidłowe nałożenie fugi sprawia, że wygląd ściany zdecydowanie zyskuje na autentyczności. Warstwa fugi pomaga też ukryć miejsca z nadmiarem kleju. Fugowanie należy rozpocząć dopiero, gdy wszystkie elementy zostaną trwale przyklejone, a klej wyschnie. Fuga Incana dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów (jak wysokogatunkowe cementy, mączki mineralne i żywice), może być stosowana zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, a także w pomieszczeniach suchych i wilgotnych. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością i przyczepnością oraz bardzo dobrymi parametrami eksploatacyjnymi, jak odporność na zarysowania i spękanie.

Fugę można nakładać np. przy pomocy worka foliowego. Przygotowaną zaprawę należy mieścić w mocnej plastikowej torbie, a następnie obciąć jej końcówkę tak, aby strumień wyciskanej fugi był dostosowany do szczelin pomiędzy płytkami (sama fuga powinna mieć od 5 mm do 12 mm). Nadmiar materiału trzeba na bieżąco usuwać z powierzchni kamienia używając do tego czystej, lekko zwilżonej gąbki i pacy z gąbką. Nie należy mocno moczyć świeżych spoin. Po wstępnym związaniu można fugę delikatnie wygładzić za pomocą szpachelki lub palcem (do tego konieczne będą rękawiczki).

Incana oferuje cegłę dekoracyjną z gotową fugą

W ofercie firmy Incana dostępne są także produkty z fugą, jeszcze łatwiejsze w montażu. Płytki te są większe od pojedynczych elementów (20,5 cm szerokości i 7cm wysokości), co też przyspiesza proces klejenia.

Płytki Incana z gotową fugą to np.:

  • Milano (w dwóch wersjach kolorystycznych: ciemne Volcano i czerwone Loft),
  • Amsterdam Natural (neutralna kolorystycznie, z jaśniejszymi i ciemniejszymi przebarwieniami),
  • Mattone Bianco (imitują ponadczasową cegłę z gotową fugą),
  • Murro Panel (faktura białej cegły w połączeniu z delikatnymi zaokrągleniami).

Zasady montażu i impregnacji tych produktów są takie same, jak w przypadku innych płytek dekoracyjnych. Nie ma jednak potrzeby dodatkowego fugowania.

źródło i zdjęcie: Incana