Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura kuchenna i łazienkowa

W jakim stylu urządzić łazienkę? Retro, industrial, biophilic design, marynarski

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Nowocześnie czy klasycznie? Retro, industrialnie, a może w duchu…biophilic design? W jakim stylu urządzić łazienkę? Oto cztery inspirujące propozycje.

Biophilic design w łazience - z miłości do przyrody

Na świecie zapanował szał na biophilic design, będący wyrazem miłości do przyrody. W łazienkach królują więc barwy ziemi, a przede wszystkim zieleń. Chodzi nie tylko o kolory ścian, płytek i dodatków, ale o rośliny i wszelkie motywy florystyczne. Preferuje się także naturalne, głównie drewniane wykończenia oraz fakturę kamienia.

Do aranżacji z zielonymi heksagonami na ścianach i zasłoną prysznicową w liściaste wzory wybrano delikatne baterie Savio o opływowej formie korpusów i płaskich uchwytach. We wnętrzu nie brakuje roślin doniczkowych ani drewnianych, bambusowych, wiklinowych dodatków. Jest naturalnie, elegancko i pięknie.

Łazienka w stylu retro

Zacznijmy od stylistyki retro, w której rządzi duet doskonały, czyli czerń i biel. Na podłodze duże białe kafle, choć można byłoby się pokusić też o biało-czarną szachownicę. Na dolnej części ściany białe płytki w cegiełkę, wyżej drobne kwadraciki - mozaika. Dobrano do tego elementy o salonowym rodowodzie: czarny stolik pod umywalką na wysokich, profilowanych nogach, stolik-tacę, duże lustro z kinkietami po bokach. Chromowana armatura stylizowana jest na dawną.

Łazienka w stylu retro. fot FERRO
Łazienka w stylu retro. fot. FERRO

Baterie umywalkowa i natryskowa Retro New mają charakterystyczne ozdobne pokrętła i delikatnie zaokrąglone korpusy. Choć formą nawiązują do dawnych czasów, są to bez wątpienia modele na miarę XXI wieku, wyposażone m.in. w nowoczesne głowice ceramiczne. Przesuwny zestaw natryskowy Retro o stylizowanej rączce z funkcją deszczu zaopatrzono w system łatwego usuwania kamienia wapiennego. Trend retro po mistrzowsku łączy przeszłość ze współczesnością.

Łazienka industrialna

Każdą przestrzeń, niezależnie od wielkości,da się pięknie zaaranżować.W industrialnej kompozycji nie mogło zabraknąć płytek imitujących beton czy miedzianej lampy. Mile widziane sądodatki naśladujące wyposażenie warsztatu czy hali fabrycznej, także te z surowego drewna. Biel i przeszklenia sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze.

Łazienka w stylu industrialnym. fot. FERRO
Łazienka w stylu industrialnym. fot. FERRO

Wykorzystano minimalistyczną armaturę - stojącą baterię umywalkową i ścienną baterię prysznicową z serii Dijon. Natrysk przesuwny Doppio Verde Linema nie tylko oszczędną formę, ale pozwala też na oszczędne gospodarowanie wodą dzięki funkcji ECO i systemowi napowietrzania strumienia. Do aranżacji dopasowano proste akcesoria łazienkowe z linii Audrey - mydelniczkę, szklanki, uchwyt na papier. Jeśli wszechobecna łazienkowa biel nas nieco znużyła, należy wprowadzić do aranżacji coś oryginalnego, wyrazistego, co zupełnie odmieni jej charakter.

Łazienka w stylu marynarskim

Trzecia kompozycja jest w marynarskim stylu. Wystarczy dodać biało-granatowe pasy, jakiś morski motyw - miniaturę steru, wiosła, żaglówki; przyda się szczypta błękitu. Elementy skandynawskie czy industrialne, które dotąd mieliśmy w łazience,dostaną drugie życie. Okrągłe lustra na linach będą się odtąd kojarzyły z bulajami na statku, świetnie odnajdą się tu metalowe lampy, a także drewniane czy wiklinowe powierzchnie. Armatura?

Łazienka w stylu marynarskim. fot. FERRO
Łazienka w stylu marynarskim. fot. FERRO

W aranżacji wykorzystano stojącą baterię umywalkową Stratos i ścienny model wannowy z tej samej serii. Obie baterie mają regulator ceramiczny i wylewkę zakończoną perlatorem, który pozwala oszczędniej gospodarować wodą. Wyróżniają je płaskie uchwyty i ciekawy kształt korpusów. Dobrano do nich przesuwny zestaw natryskowy Quadroo charakterystycznej, geometrycznej formie.

źródło i zdjęcia: FERRO

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum