Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak wykonać trwały taras na legarach aluminiowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Doskonałym pomysłem na nowoczesny i efektowny taras są deski kompozytowe. Jak sprawić, aby były trwalsze i służyły nam przez długi czas?

Legary aluminiowe od JAF

Współczesne deski kompozytowe mają szereg zalet, są: wytrzymałe, odporne na wilgoć, a do tego dostępne w wielu wzorach i kolorach.

Trójwymiarowa powierzchnia desek i wierne odwzorowanie usłojenia (np. Gardin Natur firmy JAF) to oddzielny temat. Dlaczego? Nawet najwyższej jakości deska nie zniweluje błędów popełnionych na etapie podkonstrukcji.

Zaliczają się do nich: źle przygotowane podłoże, niestaranne rozmieszczenie oraz niewłaściwy dobór legarów.

W przypadku tarasu z drewna przyjmujemy założenie, że materiał na legary powinien być co najmniej tej samej gęstości i trwałości, co deski tarasowe. Legar z drewna egzotycznego pod deskę egzotyczną, modrzew pod modrzew, ale co pod kompozyt?

Stracimy potrójnie, gdy będzie próbować oszczędzać na podbudowie, konstrukcji oraz montażu. Znacząco skróci się żywotność całego tarasu i wystawiamy deski na niebezpieczeństwo mechanicznych uszkodzeń.

Wykorzystanie legarów aluminiowych
Legary sprawdzają się na trasie lepiej niż drewno, są bowiem zdecydowanie trwalsze.

Naraża nas to na dodatkowe wydatki oraz ryzyko utraty gwarancji. Deski kompozytowe należy układać na odpowiednich powierzchniach. Do wyboru mamy polecaną wylewkę betonową, podpory miejscowe (szklanki albo słupki), konstrukcje metalowe oraz drewniane.

„Legar musi być odizolowany od podłoża, a podłoże posiadać spadek. Legary układamy na podkładkach, które dodatkowo pomagają odprowadzać wodę. Dzięki temu wszelkie opady (wymieszane z brudem z tarasu) spływają do ogrodu, a my unikamy kałuży stojącej pod tarasem.

Legary powinny być przymocowane do stabilnego i twardego podłoża. Najlepiej sprawdza się betonowa wylewka o odpowiednim spadku (minimum 1%, czyli 1 cm na metr), który umożliwia wodzie swobodny odpływ wzdłuż rowków deski.

Legary układamy na podkładkach prostopadle do kierunku spływu. Wylewka rozwiązuje również problem niechcianej roślinności (pnącej się od spodu tarasu). Możemy skorzystać z zapraw szybkoschnących. Należy pamiętać, że beton też trzeba zaizolować. Legary przytwierdzamy do podłoża za pomocą nierdzewnych wkrętów. Wkręty wykonane z materiałów nierdzewnych to gwarancja spokoju. Ta sama zasada dotyczy legarów.” — podpowiada Piotr Lisowski, ekspert JAF Polska.

Systemowe legary aluminiowe i kompozytowe

Główną zaletą tarasów kompozytowych jest to, że nie trzeba ich cyklicznie odnawiać. Ten sam atut odpowiada za sukces rozwiązania jakim są legary kompozytowe. Warto jednak rozważyć znacznie trwalsze rozwiązanie, czyli systemowe legary aluminiowe.

„Systemowy legar aluminiowy ma praktycznie same zalety. Jest niezwykle trwały i nie straszna mu biodegradacja. Nie wymaga konserwacji, ani nie rdzewieje. Kolejnym bezkonkurencyjnym atutem jest sztywność konstrukcji. Możemy stosować go niezależnie od typu posiadanego podłoża. Aluminiowy system podtarasowy ułatwia oraz przyśpiesza montaż.

Legar aluminiowy to również dobre rozwiązanie problemu zbyt wysokiej wylewki (za małej wysokości do progu okna lub drzwi balkonowych). Pozwala na to duża nośność, którą otrzymujemy przy jednocześnie niedużym przekroju. Ważne: systemowy legar aluminiowy do tarasów i prostokątny profil z aluminium to dwie różne rzeczy. Legar systemowy wygrywa sztywnością i lepiej utrzymuje wkręty. Zawdzięcza to specjalnym korytarzom, w których są mocowane.” — tłumaczy Darina Lazarova, ekspert z JAF Polska.

Montaż legarów aluminiowych
Montaż legarów aluminiowych.

Warto postawić na jednorodny materiał i wybrać do kompletu legary z kompozytu. Za tym wyborem przemawia cena, jednak pod względem trwałości i sztywności ustępują aluminiowym. Systemowy legar z aluminium ma też mniejszą powierzchnię styku z deską. Zapewnia on odpowiednią wentylację i tym samym wydłuża trwałość desek. Z racji tego, że jest sztywniejszy, lepiej trzyma wkręty.

Zrób sam nowy taras

Możemy przystąpić do układania legarów, mamy w końcu idealnie podłoże - równe i twarde. Układamy je w odstępach 35 cm. Większe odstępy spowodują nadmierne uginanie się desek, a to może prowadzić do ich uszkodzenia. Legary nawiercamy w równych odstępach.

Ich dokładna odległość jest zależna od rodzaju oraz sztywności użytych legarów. Legary do podłoża przykręcamy na podkładach. Brak odpowiedniej izolacji prowadzi do wilgoci, a jest to destrukcyjne dla tarasu.

Łączenia desek (drewnianych, jak i kompozytowych) bezwzględnie montujemy na dwóch oddzielnych legarach. Ważne jest, aby jedne i drugie miały co najmniej 1 cm odstępu.

Jeśli tylko masz zacięcie do majsterkowania, odrobinę doświadczenia w temacie oraz odpowiednie narzędzia, to znaczy, że jesteś w stanie zmontować taki taras samodzielnie.

Legary odporne na wilgoć
Odpowiednia izolacja ułożona pod legarami, poprawia ich odporność na wilgoć.

Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach. Szczegółowa instrukcja montażu zależy od wybranego systemu i warunków. Na stronie JAF Polska znajduje się Kreatora Tarasów, który pomoże na w kwestii rozłożenia legarów oraz zaproponuje pasujący system montażu. Dodatkowo, policzy za nas wszystkie potrzebne akcesoria montażowe.

Podczas montażu należy trzymać się instrukcji montażu danego producenta, a w razie wątpliwości warto zapytać o radę profesjonalisty. Zauważalną przewagą kompozytu jest montaż bez użycia wkrętów. Na takim tarasie nie uświadczymy widocznych elementów montażowych.

Odpowiadają za to dedykowane systemy niewidocznego montażu, oparte na klipsach z tworzywa lub stali nierdzewnej. W połączeniu z aluminiowymi legarami otrzymujemy taras, który doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Źródło i zdjęcia: JAF Polska

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum