Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Wentylacja i rekuperacja - co to jest i jak działa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Rosnąca szczelność nowych budynków, a w szczególności wyremontowanych budynków mieszkalnych sprawia, że są zbyt hermetyczne, niemalże podobne do termosów i nie mają wystarczającego dopływu powietrza zewnętrznego. Remedium na to są nowoczesne systemy wentylacyjne, które dostarczają im niezbędnego do oddychania powietrza w procesie wymiany bez marnowania energii. W zależności od urządzenia przejmują także funkcje ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

Nowe i odremontowane budynki są energooszczędne dzięki trzyszybowym oknom, nowej termoizolacji, czy energooszczędnej płycie fundamentowej, ale to wszystko powoduje, że w takich warunkach nie zachodzi naturalna wymiana powietrza w drodze wentylacji grawitacyjnej poprzez tradycyjne kanały wentylacyjne.

Im lepsza izolacja budynków, tym bardziej konieczna jest naturalna wymiana powietrza, na przykład w celu zapobiegania tworzeniu wilgoci, rozwojowi pleśni czy uszkodzeń budynków. Rozwiązaniem w tym zaistniałym konflikcie interesów pomiędzy rozsądną ochroną termiczną a zapotrzebowaniem na świeże powietrze jest uwzględnienie rekuperacji na etapie przygotowywania projektu, tak aby zaplanować umieszczenie kanałów wentylacyjnych w dowolnym miejscu.

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna, połączona z odzyskaniem ciepła. Zachodzi energooszczędna wymiana zużytego powietrza z pomieszczeń na świeże powietrze zewnętrzne. Dodatkowo nawiewane dzięki rekuperacji powietrze jest filtrowane. Filtry umieszczane są w rekuperatorze i zatrzymują znakomitą część zanieczyszczeń w zależności od klasy filtra.

STIEBEL ELTRON dysponuje różnorodnym asortymentem kontrolowanych domowych systemów wentylacyjnych, które niezawodnie zapewniają potrzebne świeże powietrze, a także zapewniają ogrzewanie i ciepłą wodę w szczególnie energooszczędny sposób. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy wybrać odpowiedni system odprowadzania powietrza i nawiewu/wywiewu.

System wentylacji wywiewnej jest najprostszym i najbardziej opłacalnym systemem sterowania wentylacji domowej. Zużyte powietrze jest wyprowadzane z pomieszczeń za pomocą kanałów wentylacyjnych. Odzyskana energia z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do ogrzania powietrza nawiewanego. Jednocześnie świeże powietrze przepływa przez powstałe podciśnienie przez zewnętrzne wyloty powietrza bezpośrednio do pomieszczeń nawiewnych.

Prosty przełącznik pozwala nam dostosować ilość powietrza do naszych potrzeb. Mała pompa ciepła może być używana do ogrzewania ciepłej wody i jeśli to konieczne, do ogrzewania. Natomiast powietrze zewnętrzne jest zasysane w centralnym punkcie systemu nawiewu/wywiewu i rozprowadzane przez system rur do pomieszczeń. W przeciwprądowym wymienniku ciepła następuje odzyskiwanie do 90 procent ciepła z powietrza wywiewanego. Powietrze zewnętrzne jest filtrowane. Centralne systemy nawiewu i wydmuchu powietrza zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu życia.

Korzyści z rekuperacji

Rekuperator w wymienniku ciepła odzyskuje raz wytworzone ciepło. Dzięki temu w miesiącach zimowych możemy zaoszczędzić do 50 procent. Drugą korzyścią z rekuperacji jest możliwość oddychania świeżym, filtrowanym i oczyszczonym powietrzem przez całą dobę, w każdym pomieszczeniu i o każdej porze roku, co przy wentylacji grawitacyjnej jest niemożliwe.

  • Nawiewane powietrze jest czyste od pyłu, kurzu i zanieczyszczeń.
  • Dodatkowo możemy aktywnie oczyszczać powietrze z bakterii i wirusów, zapachów i wilgoci.
  • Zyskujemy niski poziom dwutlenku węgla i dzięki temu lepiej śpimy.
  • Możemy otwierać okna, ale nie musimy.

STIEBEL ELTRON, zdobywca prestiżowej nagrody Super Brands 2018-2019 reaguje stale na potrzeby zmieniającego się rynku i dyktuje światowe trendy w branży oferowanych przez siebie produktów i rozwiązań technologicznych. Przykłada przy tym dużą wagę do ich najwyższej jakości, funkcjonalności i estetyki.

źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum