Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Dlaczego kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła to przyszłość?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Średnio ponad 80% swojego życia spędzamy w budynkach. Wprowadzając kontrolowaną wentylację, można poprawić jakość powietrza i nie marnować bez sensu ciepła podczas wietrzenia pomieszczeń. Z doświadczonym projektantem można również uzyskać atrakcyjne dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE.

Kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła jest obecnie standardem w nowych budynkach

Centralny system wentylacji

Sterowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła nie są niczym nowym na polskim rynku. Dziś stanowią część wspólną nowych budynków. Pierwsze systemowe centrale wentylacyjne serii LWZ zostały wprowadzone przez producenta STIEBEL ELTRON w 1999 roku. Systemowe, ponieważ zawierały również pompę ciepła powietrze/woda, która współpracuje z centralą wentylacyjną. Pompa ciepła ogrzewa dom i wykorzystuje ją do przygotowania ciepłej wody.

Oprócz urządzeń LWZ 5 CS Premium i LWZ 8 CS Premium - centralną wentylację można zrealizować za pomocą central LWZ 170 Plus, LWZ, 180, LWZ 370 Plus i VRC-W 400 z krzyżowo przeciwprądowym wymiennikiem ciepła do odzysku ciepła i powietrza filtry. Dla pełnej funkcjonalności koncepcji centralnej wentylacji konieczne jest zainstalowanie w budynku systemu kanałów wentylacyjnych do transportu powietrza do poszczególnych części domu.

Zdecentralizowany system wentylacji

Alternatywnym sposobem zapewnienia wentylacji kontrolowanej z odzyskiem ciepła jest instalacja zdecentralizowanych central wentylacyjnych VLR 70. Koncepcja wentylacji zdecentralizowanej polega na zainstalowaniu w pomieszczeniach mieszkalnych jednej lub kilku małych central wentylacyjnych przez ścianę zewnętrzną, dlatego w przeciwieństwie do wentylacji centralnej nie ma konieczności rozprowadzania powietrza kanałami. Stanowi to dużą zaletę podczas instalowania kontrolowanej wentylacji w rekonstrukcji budynków mieszkalnych i innych, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania poważnych ingerencji w budynek.

Jak działa kontrolowana wentylacja i odzysk ciepła?

Już w trakcie budowy w domu zostaną ustawione rozprowadzenia powietrza i doprowadzone do pomieszczenia technicznego lub innej części domu, w której zostanie zamontowana centrala wentylacyjna.

Pod względem kontrolowanej wentylacji i odzysku ciepła dom podzielony jest na dwie części - obszary, w których potrzebujemy klimatyzowanego świeżego powietrza (pokoje i sypialnie) oraz obszary o zwiększonym wydzielaniu wilgoci i zapachów (kuchnie, łazienki i toalety).

Powietrze jest usuwane z pomieszczeń z zanieczyszczonym powietrzem, a w centrali wentylacyjnej to ciepłe i zdegradowane powietrze przekazuje swoje ciepło do świeżego zimnego powietrza w krzyżowym wymienniku przeciwprądowym, które zostało zasysane z otoczenia i oczyszczone przez skuteczny filtr przeciwpyłowy i przeciwpyłkowy.

Podgrzane, świeże i przefiltrowane powietrze wpada do pomieszczeń i sypialni. Korytarze i schody wentylowane są powietrzem przechodzącym z pomieszczeń mieszkalnych do obszarów z wyciągiem powietrza. Wilgotne, zdegradowane powietrze jest usuwane z łazienek i toalet, dzięki wytworzeniu podciśnienia w pomieszczeniu zapobiega się również jego rozprzestrzenianiu się w głąb domu.

Urządzenia LWZ 5 CS Premium i LWZ 8 CS Premium

Urządzenia LWZ 5 CS Premium i LWZ 8 CS Premium mają wbudowane centrale wentylacyjne oraz pompę ciepła powietrze / woda. Zawierają również wbudowaną grzałkę elektryczną, która w przypadku większych mrozów, stanowi dodatkowe źródło ciepła. Pompa ciepła powietrze / woda jest rewersyjna, dzięki czemu może nie tylko ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę, ale także chłodzić dom latem. Urządzenie wspomaga wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), między innymi może integrować systemy solarne takie jak kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.

W przyszłości nie możemy już obejść się bez kontrolowanej wentylacji

Ustawodawstwo dotyczące nowych budynków jest stale zaostrzane. Od tego roku obowiązkowe jest budowanie budynków o prawie zerowym zużyciu energii. Standardowe obliczenia strat ciepła budynku uwzględniają utratę przenikania ciepła przez konstrukcje oraz utratę wentylacji spowodowaną higieniczną wymianą powietrza poprzez naturalną wentylację przez okna.

Należy to zawsze brać pod uwagę, niezależnie od stopnia izolacji budynku. Strata ciepła przez naturalną wentylację dla zwykłego domu jednorodzinnego wynosi około 2,5 kW. To właśnie tę stratę można zmniejszyć nawet o 90% dzięki kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła.

źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum