"Ale tu jest duszno"! Nie przez przypadek to powiedzenie oznacza napięcie i irytujący nastrój. To złe powietrze w pomieszczeniu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. I może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia. To istotny argument, ponieważ wiele osób pozostaje do 90% dnia w ciasnych przestrzeniach. Tym ważniejsze jest, aby klimat w pomieszczeniu był dobry, czy to we własnych czterech ścianach, czy w miejscu pracy. A zawsze jest coś...
Czy jest za gorąco? Otwórz okna! Ciągnie od okna? Zamknij okno! Czy jest za wilgotno, czy duszno? Jeśli czujesz się niekomfortowo, Twoja wydajność może zostać zmniejszona nawet o 50%. Klimat otoczenia wpływa na samopoczucie bardziej, niż jakikolwiek inny czynnik. Oczywiście jesteśmy w stanie dostosować się do pewnych warunków. Ale jest wyraźny obszar, w którym każda osoba jest maksymalnie wydajna. Decydujące znaczenie mają następujące czynniki:
- Temperatura pokojowa
- Wilgotność powietrza
- Temperatura otoczenia
- Przepływ powietrza
- Czystość powietrza
Co wpływa na klimat w pomieszczeniu?
Przede wszystkim jest to pogoda: letnie upały, suche zimno, wysoka wilgotność w deszczu - czynniki zewnętrzne są oczywiste. My sami również mamy na to znaczący wpływ: oddychamy, gotujemy, sprzątamy, bierzemy prysznic, uprawiamy sport: nie tylko oddajemy dwutlenek węgla do powietrza w pomieszczeniu, ale także niepokojące zapachy, ciepło i parę wodną. Np. w 3-osobowym gospodarstwie domowym dziennie wytwarza się około 10 litrów wody w postaci pary wodnej. Oprócz wilgoci obciążenia stanowią również emisje z materiałów budowlanych, a nawet z mebli i podłóg. Niezliczone cząsteczki zazwyczaj poruszają się niezauważalnie w powietrzu. Aby ponownie poprawić jakość powietrza, należy go regularnie wymieniać. Jeśli tego nie zrobimy, proporcja tlenu zmniejszy się, a jednocześnie zwiększy się zawartość CO2 i zanieczyszczenia. Bardzo wysokie stężenie CO2 w powietrzu jest ewidentnie odpowiedzialne za mdłości i spadek wydajności. Przecież nikt tego nie chce...
Automatyczna wentylacja: świeże i zdrowe powietrze w pomieszczeniach
Im lepiej dom jest izolowany termicznie, im bardziej jest szczelny, tym gorzej funkcjonuje naturalna wymiana powietrza. Jeżeli ta sytuacja nie jest kontrolowana, może powodować szkodliwe skutki uboczne, takie jak rozwój pleśni i wzrost stężenia zanieczyszczeń. Eksperci zalecają, aby w ciągu godziny wymieniać przeciętnie 40% powietrza w pomieszczeniach. Większość z nas po prostu nie ma czasu ani wiedzy technicznej, aby sobie z tym poradzić.
Niech Twój dom oddycha
Następstwem braku prawidło działającej wentylacji jest powstawanie wilgoci, szczególnie przy oknach oraz na elementach konstrukcyjnych i powierzchniach ścian, zapewniając idealne warunki dla rozwoju pleśni. Stwarza to ryzyko nie tylko dla budynku, ale także dla zdrowia mieszkańców, szczególnie dla osób z alergią. Centrale wentylacyjne eliminują te zagrożenia zapewniając kontrolowaną wymianę powietrza w budynku.
Wentylacja domowa - błędne koło
Istnieją rozwiązania techniczne, które sprawią, że wielu z Was odetchnie z ulgą. To nowoczesne, centralne i decentralne systemy wentylacji. Ich zalety są niewątpliwe:
- Poprawiona jakość powietrza w pomieszczeniach
- Redukcja szkodliwych emisji
- Zwiększony komfort życia
- Ciepło grzewcze, które jest tracone przez wentylację okna, zostaje zachowane
- Energooszczędna wentylacja dzięki odzyskowi ciepła do 90%
- Ochrona ścian i zapobieganie rozwojowi pleśni
- Korzyści dla alergików
Centralna wentylacja: dla świeżej atmosfery
Dzięki centralnej wentylacji pojedyncza jednostka (rekuperator) obsługuje dostarczanie i odprowadzanie powietrza do / z wnętrza budynku za pomocą kompleksowego systemu wentylacji. Potrzebne do tego kanały wentylacyjne mogą być wpuszczone w ścianach betonowych lub podwieszanych sufitach, w podłogach lub umieszczone pod jastrychem - nawet na otwartej przestrzeni. Ta opcja jest zatem szczególnie odpowiednia w przypadku nowych projektów i kompleksowych projektów modernizacyjnych. Jego główną zaletą jest równomierne dostarczanie świeżego powietrza w całym budynku. Energia odzyskana z powietrza wywiewanego może być wykorzystana do podgrzania powietrza nawiewanego.
Centrala wentylacyjna LWZ 370 Plus z systemem nawiewano-wywiewnym powietrza:
- Wysoka wydajność wentylacji 400 m3/h
- Wysoka sprawność do 90%
- Optymalna jakość powietrza
- Cicha praca
- Chłodzenie pasywne poprzez automatyczny Bypass
- Inteligentny układ ochrony przed zamarzaniem
- Bardzo łatwa konserwacja i wymiana filtrów
- Nowoczesny system CF (Constant Flow - stały przepływ powietrza)
Decentralna wentylacja: precyzyjna i energooszczędna
Decentralne urządzenia wentylacyjne są użyteczne, jeśli nie mamy możliwości integrować w domu systemu dystrybucji powietrza, zarówno w przypadku nowych konstrukcji, jak i modernizacji. Dzięki odzyskowi ciepła do 93%, tak zwane urządzenia nawiewne i wywiewne mogą niezwykle wydajnie dostarczać świeże powietrze do mieszkań, małych domów jednorodzinnych lub biur. Jednostki wywiewu powietrza są właściwym wyborem dla pomieszczeń o krytycznym poziomie wilgoci, takich jak łazienki czy kuchnie.
Rekuperator decentralny VLR 70 ścienny do pokojów ze ścianą zewnętrzną:
- Aluminiowy wymiennik ciepła do łatwego czyszczenie pod bieżącą wodą.
- Wysoki przepływ powietrza do 70 m³/h.
- Zastosowanie dwóch filtrów na wentylator wydłuża jego żywotność i poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu.
- Filtr drobnego kurzu F7 i pyłków idealny dla alergików oraz do walki ze smogiem.
- Cicha praca: 25 db w odległości 1m przy 40 m3/h.
- Oszczędność kosztów ogrzewania dzięki wysokiemu odzyskowi ciepła do 89%.
- Brak śladów spowodowanych odprowadzaniem kondensatu z muru.
Załóż rekuperację! Miej święty i świeży (s)pokój.
Kliknij na link i zapytaj nas o ofertę. Polecimy najlepszy system do Twojego domu, mieszkania, biura.
Ul. Działkowa 2
02-234 Warszawa
www.stiebel-eltron.pl