W przypadku małej łazienki oraz w sytuacji gdy wanna jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań - jak kąpiel, prysznic, napełnianie wiadra podczas sprzątania czy mycie dziecka i zwierząt domowych - eksperci polecają składane parawany nawannowe w formie harmonijki. Gwarantują one wielofunkcyjność pomieszczenia i strefy wannowej, a także oszczędność miejsca. Rozłożone chronią przed rozchlapywaniem wody na długości stukilkudziesięciu centymetrów, po zwinięciu są natomiast węższe niż rozłożona dłoń. Montaż ruchomych elementów na pozór wydaje się trudny, jednak dzięki rozwiązaniom proponowanym przez renomowanych producentów, zadaniu podołać naprawdę prosto. Tłumaczymy, jak krok po kroku zamontować składany trzyskrzydłowy parawan nawannowy na przykładzie modelu MODERN 3 marki Aquaform.
1. Przygotowanie do montażu
Przed przystąpieniem do montażu przygotuj potrzebne narzędzia: poziomicę, miarę, ołówek, wiertarkę, gumowy młotek, śrubokręt, nożyk tapicerski i silikon sanitarny. By instalacja poszła sprawnie, warto by zajmowały się nią dwie osoby. Używając poziomicy upewnij się, że wanna jest prawidłowo zamontowana. Z punktu widzenia stabilności parawanu kluczowe jest, by jej boczne krawędzie trzymały poziom na całej długości.
2. Przygotowanie parawanu
Otwórz pudełko, w którym znajduje się parawan, zapoznaj się z instrukcją i na podstawie podanych w niej informacji upewnij się, że w opakowaniu są wszystkie potrzebne elementy. W przypadku MODERN 3 w woreczku powinny znajdować się: wiertło, 3 kołki rozporowe, 3 długie wkręty, tubka kleju szybkoschnącego, 3 okrągłe podkładki, 3 krótkie wkręty, 3 zaślepki oraz 2 drewniane, prostokątne podkładki z zagłębieniem - tzw. dystanse.
3. Montaż profilu przyściennego
Pierwszym krokiem jest wyznaczenie punktów mocowania profilu przyściennego. Korzystając z miarki i ołówka zaznacz środek krawędzi wanny, na której znajdować będzie się parawan. Symetrycznie względem wyznaczonego punktu oraz zachowaniem pionu (znów przyda się poziomica) przyłóż profil do ściany. Podczas gdy jedna osoba będzie go przytrzymywać, druga powinna ołówkiem postawić znaki w centralnym punkcie każdego z otworów. Przed przystąpieniem do kolejnego kroku, którym jest nawiercenie we wskazanych miejscach ściany otworów, należy zweryfikować, czy w pod wyznaczonymi punktami nie znajduje się instalacja wodociągowa ani elektryczna. Jeśli masz tę pewność, użyj wiertarki i dołączonego do zestawu wiertła, żeby nawiercić 3 otwory. Następnie, korzystając z gumowego młotka, wsadź w nie kołki rozporowe. Zachowując pion, przyłóż profil do ściany i zamocuj przy użyciu 3 długich wkrętów i śrubokręta.
4. Montaż uszczelki
Przygotuj parawan, uszczelkę i dołączony do zestawu klej szybkoschnący. Posmaruj nim dolną krawędź jednego ze skrajnych skrzydeł (Nie smaruj połączeń między skrzydłami!) i przyłóż do niej uszczelkę. Powtórz czynność dla drugiego i trzeciego skrzydła. Jeśli po przyklejeniu uszczelka okaże się za długa i będzie wystawać poza obrąb parawanu, utnij naddatek nożykiem tapicerskim.
- "Dołączona do zestawu MODERN 3 uszczelka elastomerowa charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem szczelności i ponadprzeciętną żywotnością" - mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform.
- "Nie kruszy się, nie zmienia barwy i jest odporne na zanieczyszczenia w dużo większym stopniu niż konwencjonalne rozwiązania. Dzięki temu, zachowuje swoje właściwości użytkowe i kolor przez długie lata" - dodaje.
5. Osadzenie parawanu
Żeby uniknąć porysowania wanny, połóż w poprzek jej krawędzi drewniane dystanse. Podpierając na nich parawan, umieść go w profilu przyściennym. Celem ustabilizowania pozycji parawanu, z zachowaniem ostrożności nawierć w profilu bocznym trzy otwory. Do mocowania użyj okrągłych podkładek i krótkich wkrętów. Nasadź na nie zaślepki. Po przykręceniu parawanu możesz wyjąć podtrzymujące go dotychczas drewniane prostokąty. Uszczelnij miejsce między profilem a ścianą silikonem sanitarnym. Ze względu na czas potrzebny na jego wyschnięcie, nie korzystaj z wanny przez najbliższe 24 godziny. Gotowe!
źródło i zdjęcia: Armatura Kraków