Czy przewymiarowanie kotła gazowego powoduje wzrost zużycia gazu?

Im większa moc z jaką pracuje palnik kotła, tym większe jest zużycie gazu. W przypadku kotłów z palnikami modulowanymi maksymalna moc palnika powinna być taka, aby kocioł mógł zabezpieczyć maksymalne zapotrzebowanie instalacji odbiorczej na moc.

Czy przewymiarowanie kotła gazowego powoduje wzrost zużycia gazu?
Immergas Zestawy solarne
Dane kontaktowe:
42 649 36 00
Dostawcza 3A 93-231 Łódź
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Automatyka lepiej "radzi sobie" z kotłami o odpowiednio dobranej mocy

Automatyka kotła dostosowuje moc pracy palnika do aktualnego zapotrzebowania na ciepło - tym bardziej elastycznie, im mniejsza jest jego moc minimalna.

W praktyce oznacza to, że nowoczesny kocioł gazowy musi zapewnić niezbędna moc przy najniższych temperaturach, które nie występują przez cały sezon grzewczy a zaledwie przez jego nieznaczną część. Średnia temperatura w sezonie grzewczym w Polsce od wielu lat jest powyżej zera, zatem kocioł pracuje z mocą mniejszą niż maksymalna, a im wyższa temperatura zewnętrzna tym potrzebna moc dla utrzymania komfortu cieplnego mniejsza.

Jeżeli moc z jaką pracuje kocioł przewyższa moc zapotrzebowaną, to ilość jego załączeń i wyłączeń wzrasta, kocioł musi pracować z wyższymi niż przy pracy ciągłej temperaturami, przez co zmniejsza się sprawność całego układu grzewczego, a co za tym idzie zużycie gazu.

Reasumując: kocioł musi mieć odpowiednią moc maksymalną, aby był stanie ogrzać budynek podczas największych mrozów, ale im moc minimalna będzie mniejsza tym lepiej będzie radził sobie z dopasowaniem do potrzeb w ciągu całego roku, co będzie skutkowało mniejszym średniorocznym zużyciem gazu.

źródło i zdjęcia: Immergas