W jaki sposób dobrać optymalną moc kotła?

Obecnie stosowane technologie budowlane nakierowane są na ograniczenie strat ciepła budynków. Powoduje to, że zapotrzebowanie na moc dla potrzeb centralnego ogrzewania jest stosunkowo niewielkie, w przeciwieństwie jednak do potrzeb związanych z podgrzewaniem wody.

W jaki sposób dobrać optymalną moc kotła?
Immergas Zestawy solarne
Dane kontaktowe:
42 649 36 00
Dostawcza 3A 93-231 Łódź
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czy kotły z modulowanym palnikiem są wydajne i oszczędne?

Zapotrzebowanie ciepła dla potrzeb c.o. występuje w sposób ciągły, natomiast zapotrzebowanie na ciepłą wodę występuje tylko w chwilach jej poboru. Opisane okoliczności tworzą sprzeczne założenia w zakresie doboru mocy kotłów dla potrzeb c.w.u. i c.o. Dlatego też, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z palnikiem modulowanym - jego główną cechą jest zmienna moc uzależniona od aktualnych potrzeb użytkowników.

Ciepłe grzejniki czy ciepła woda w kranie - co jest ważniejsze?

Moc maksymalna jest w stanie sprostać wymogom związanym z zapotrzebowaniem na komfort ciepłej wody, a jednocześnie niższa moc pozwala na płynne dopasowanie się do aktualnego zapotrzebowania na c.o. Dlatego im większy zakres mocy kotła tym bardziej będzie on w stanie "dostosować się" do naszych potrzeb i być bardziej ekonomicznym. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się kotły o mocy do 50 kW. W nowoczesnych, dobrze ocieplonych budynkach w praktyce wystarcza kocioł o mocy do 25 kW.

źródło i zdjęcia: Immergas