Beton komórkowy Ytong a deszcz i powodzie
Na rynku budowlanym wciąż pokutują mity, że beton komórkowy, z uwagi na swoją porowatą strukturę, łatwo chłonie wodę. Jednak badania zlecone przez Xella Polska, producenta materiałów Ytong, rozwiewają te wątpliwości. Przeprowadzone testy jednoznacznie potwierdzają, że beton komórkowy Ytong nie tylko nie chłonie wody, ale nawet w ekstremalnych warunkach – takich jak powodzie – zachowuje swoje właściwości użytkowe.
Jak Ytong zachowuje się po zalaniu?
Najlepszym przykładem wytrzymałości Ytonga są domy zbudowane w tej technologii, które przetrwały powódź tysiąclecia we Wrocławiu w 1997 roku. Budynki te były zalane na wysokość co najmniej 70 centymetrów, co pozwoliło na dokładne zbadanie zachowania ścian z betonu komórkowego w długotrwałym kontakcie z wodą.
Wyniki badań są imponujące. Dwa miesiące po ustąpieniu wody, ściany z bloczków Ytong wyschły z nasycenia wodą na poziomie 50-60% masy do około 35%. Po roku wilgotność spadła do poniżej 10% masy. Co więcej, intensywne osuszanie pozwala na jeszcze szybsze pozbycie się nadmiaru wilgoci, obniżając wilgotność nawet do poziomu poniżej 2% masy.
Ytong – bezpieczny materiał budowlany
Bloczki Ytong to nie tylko odporność na wilgoć. Badania wykazały, że nawet w zawilgoconych ścianach nie rozwijają się bakterie ani grzyby pleśniowe. W odróżnieniu od ceramiki, która po zawilgoceniu może stanowić pożywkę dla drobnoustrojów, ściany z Ytonga są w pełni bezpieczne dla zdrowia mieszkańców.
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie potwierdził w badaniach, że bloczki Ytong nie sprzyjają rozwojowi grzybów ani pleśni, nawet po kontakcie z wodą przez dłuższy czas. To ogromna zaleta, szczególnie w kontekście dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo domowników.
Jeśli budujesz dom i zastanawiasz się, czy bloczki Ytong będą odpowiednie w kontekście coraz bardziej nieprzewidywalnych warunków pogodowych, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Beton komórkowy Ytong jest nie tylko odporny na zalanie, ale także szybko wysycha, nie tracąc swoich właściwości. To sprawdzony materiał, który zapewni ci nie tylko trwałość konstrukcji, ale także bezpieczeństwo i zdrowy mikroklimat w twoim domu.
źródło i zdjęcia: Xella Polska
Fotografia otwierająca: pixabay.com