Jak powinna byc zaplanowana i poprowadzona instalacja grzewcza z pompą ciepła?

Prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej, tak naprawdę rozpoczyna się już od montażu dolnego źródła ciepła (pompy ciepła, kolektora). To właściwy dobór przyłączeniowych przewodów instalacyjnych, jak i wysoka jakość prac decydują o efektywnej pracy kolektorów, czy też pomp ciepła. Należy pamiętać, że nawet taka gruntowna kontrola nie jest w stanie wykryć wszystkich błędów, szczególnie, tych których efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie.

Jak powinna byc zaplanowana i poprowadzona instalacja grzewcza z pompą ciepła?
Immergas Zestawy solarne
Dane kontaktowe:
42 649 36 00
Dostawcza 3A 93-231 Łódź
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakie przewody są stosowane przy instalacji z pompą ciepła?

Ważnym etapem jest właściwy dobór średnicy oraz jakość materiałów z jakich zostały wykonane przewody instalacyjne.

To przez nie ma bez przeszkód popłynąć czynnik grzewczy (solanka, glikol) od dolnego źródła ciepła do agregatu pompy ciepła (a dokładniej parownika), a w przypadku kolektorów słonecznych do zasobnika wody (podgrzewaczem).

Tym bardziej należy pamiętać, że wykorzystujemy zupełnie inny rodzaj przewodów przy wykonaniu instalacji grzewczej c.o. przebiegającej od górnego źródła ogrzewania do „odbiornika ciepła” – czyli zasobnika wody ciepłej lub parownika.

Instalacja grzewcza c.o. od zasobnika do górnego źródła ciepła

Przy wykonaniu instalacji grzewczej c.o., biegnące od zasobnika wody ciepłej (kolektory solarne, gruntowe) lub parownika (pompy powietrzne) do górnego źródła ciepła wykorzystuje się zupełnie innego rodzaju przewody sprawdzą tu się rury stalowe ze szwem, miedziane lub z tworzywa, ale te ostatnie powinny być wyposażone we wkładkę antydyfuzyjną zapobiegającą przenikaniu tlenu do wnętrza instalacji.

Należy liczyć się, że wykonanie instalacji z nieodpowiedniego rodzaju rur np. przeznaczonych do ciepłej lub zimnej wody użytkowej może skrócić ich żywotność. Negatywne konsekwencje spowoduje połączenie w jednej instalacji rur i kształtek z różnych materiałów.

Z jakiego materiału powinna być wykonana instalacja grzewcza?

Stal, miedz i inne tworzywa inaczej reagują na działanie wysokiej temperatury, różnią się choćby innymi współczynnikami rozszerzalności cieplnej.

Może to spowodować np. pęknięcie, rozszczelnienie, a nawet przyspieszoną korozję materiałów instalacyjnych. Standardowo należy przy pracach montażowych używać instalacji pochodzącej od jednego producenta.

Istotne jest też prawidłowe wykonanie izolacji termicznej rur c.o., w miejscach wskazanych w projekcie. W ten sposób unikniemy problemów z nieszczelnością instalacji oraz ze stratami ciepła, co wpływa na efektywność całego systemu.

źródło i zdjęcia: Immergas Polska