Jakie są najczęstsze błędy montażowe instalacji PVC-U/PVC-C?

Instalacje prowadzone w sposób nadtynkowy najczęściej są bezawaryjne. W większości przypadków architektura pomieszczeń wymaga częstych zmian kierunków, tworząc tym samym samokompensacje.

Jakie są najczęstsze błędy montażowe instalacji PVC-U/PVC-C?
Nibco System instalacji wodnych z tworzyw sztucznych, miedzi i mosiądzu, system tryskaczowy BlazeMaster
Dane kontaktowe:
42 677 56 00
PKP 6 92-402 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podpory ślizgowe w rurociągu

Jedynym czułym punktem w prowadzeniu rur jest właściwe rozmieszczenie podpór ślizgowych, szczególnie w rejonie kolan zmieniających kierunek instalacji. Ważnym elementem jest ustalenie długości ramienia kompensacyjnego. Niewłaściwe usytuowanie podpory ślizgowej może spowodować wyeliminowanie naturalnej samokompensacji termicznej.

Błędy w montażu instalacji PVC

Powtarzającym się błędem montażowym jest betonowanie instalacji podpodłogowej prowadzonej w osłonach peszel i termoizolacyjnych. W tym przypadku instalatorzy zapominają o konieczności kompensowania wydłużeń i skurczów rur, które pracują wewnątrz otulin. Ściśliwość otulin termoizolacyjnych oraz luzy w otulinie peszel są niewystarczające do przejęcia wydłużeń.

Jeszcze większym błędem jest izolowanie rur przed zabetonowaniem i pozostawienie złączek bez izolacji. W takim przypadku tworzą się niezamierzone i niekontrolowane punkty stałe - zerowe.

Brak kompensacji termicznej w instalacji PVC

Istnieje sposób prowadzenia rur bez konieczności uwzględniania kompensacji termicznej. Jest to betonowanie ciągów instalacyjnych bez żadnych osłon. Jedynym niezbędnym warunkiem jest zachowanie odpowiedniej grubości otuliny betonowej - powinna ona, z każdej strony mieć grubość 2,5 - 2,7 cm dla rur o średnicach ½'' i ¾''. Izolacja zabezpieczająca rurę wymagana jest w miejscu wyjścia rury z betonu. Zabezpiecza ona rurę przed przetarciem, a beton przed wykruszeniem.

Punkty stałe w instalacji

Nieumiejętne rozmieszczenie punktów stałych występuje najczęściej przy rozgałęzieniach instalacji, np.: w pionach prowadzonych w szachtach. Brak punktu zerowego przy trójniku na pionie powoduje przemieszczanie odgałęzienia instalacyjnego, które nie zawsze ma taką możliwość (zbyt małe otwory w przegrodach budowlanych).

Czym skutkuje przegrzanie instalacji?

Przed wyborem urządzenia grzewczego, które będzie współpracować z instalacją tworzywową należy zapoznać się z jego instrukcją obsługi. W instrukcji tej producent podaje sposób regulacji temperatury, oraz sposób podłączenia instalacji do urządzenia.

Wadliwie działające urządzenia termoregulacyjne, bądź ich brak, mogą doprowadzić do przegrzania instalacji. Temperatura wody w instalacji powyżej 100°C powoduje powstanie pary, ta z kolei doprowadza do wzrostu ciśnienia, a w rezultacie do pęknięcia rury.

Nieprawidłowo wykonane połączenia rur

Błędy w łączeniu (klejeniu) instalacji występują sporadycznie. Pojawiają się one najczęściej przy instalacjach o dużych średnicach - powyżej 2''. Polegają one najczęściej na przekroczeniu czasu łączenia, niedopchnięciu rury do końca gniazda złączki, braku gradowania końcówek, co z kolei powoduje zgarnięcie kleju, bądź też na wykonaniu połączenia bez użycia kleju. Spotykamy się również z odteleskopowaniem rury w trakcie klejenia. Awarie powstające w wyniku błędów klejenia przy prawidłowym mocowaniu rurociągu mogą powodować przeciek złącza.

źródło i zdjęcie: NIBCO