- "Podbitka to rozwiązanie na elegancką elewację domu, pasującą zarówno do tradycyjnej architektury, jak i bardzo nowoczesnych form. Drewno z założenia świetnie współgra z metalem i szkłem, a świerk od zawsze cieszy się dużym powodzeniem jako materiał budowlany. Nie bez powodu oczywiście" - mówi Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.
Przede wszystkim, świerk to odnawialne i kontrolowane źródło drewna, które od dawna jest wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak deski elewacyjne, podłogi, schody, czy sklejka. Co więcej, podbitka świerkowa to nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale również praktyczne - spełnia ważną funkcję ochronną, zabezpieczając fasadę budynku oraz okap dachu przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
- "Walory wizualne możemy dodatkowo podkreślić podświetleniem. Wybierając podbitkę dachową wykonaną z wysokiej klasy drewna świerkowego klasy AB sprawiamy, iż dom oddycha, ma lepszą termoregulację oraz jest przyjazny dla środowiska. Podbitka świerkowa w JAF Polska oferowana jest w długościach od 3000 do 6000 mm. Do wyboru mamy profil Softline albo faza. Surowiec do produkcji pochodzi wyłącznie z kontrolowanych wycinek na terenie północnej Europy."
Samo posiadanie podbitki to nie wszystko - konieczne jest także jej odpowiednie zabezpieczenie. Dotyczy to nie tylko miejsc cięcia, ale całej powierzchni desek.
- "Na szczęście drewno świerkowe z łatwością poddaje się impregnacji oraz barwieniu. Jego gęstość powoduje, że jest stosunkowo lekkie, a co za tym idzie - wygodne w obróbce. Szybko schnie, dobrze znosi kleje, lazury i lakierobejce. Systematyczna konserwacja takiej podbitki zwraca się z nawiązką. Na pewno nie należy jej pomijać, jeśli chcemy mieć zdrową i piękną elewację przez lata" - dodaje ekspert z JAF Polska.
Podbitka świerkowa to nie tylko eleganckie rozwiązanie dla elewacji, ale także praktyczne i funkcjonalne. Dzięki swojej trwałości, łatwości obróbki i ekologicznym walorom, stanowi doskonały wybór dla tych, którzy pragną cieszyć się pięknem drewnianej fasady przez wiele lat.
źródło i zdjęcia: JAF Polska