Czy warto postawić drewniany domek?

Niektóre ogrodowe konstrukcje nie podlegają przepisom prawa budowlanego. Optymalnym materiałem do ich budowy jest drewno. Drewniany domek ma wiele zalet w porównaniu do swoich blaszanych odpowiedników – nie nagrzewa się, jest także lżejszy od stalowych konstrukcji.

Czy warto postawić drewniany domek?
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Szkolna 62D 62-023 Robakowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ekipa budowlana, pozwolenia, droga dojazdowa — nie każdy ma do tego głowę. Współczesna zabudowa szeregowa to alternatywa dla developerskich mieszkań. Możemy kupić gotowy segment, który wystarczy wykończyć i zadbać o jego najbliższe otoczenie.

Jednak wszystko ma swoje plusy, jak i minusy. Zdarza się, że pomimo większego metrażu oraz ogrodu… nadal brakuje miejsca. Zwłaszcza, że na wielu nowo powstających osiedlach domków jednorodzinnych nie znajdziemy garaży albo mieści się w nich góra jeden samochód.

Co wtedy? Można postawić na drewniany domek. Jego wygodne dopasowanie do naszych potrzeb oraz gabarytów przechowywanych akcesoriów stanowi plus. Dodatkowo, oprócz łatwego montażu, do jego zalet można śmiało zaliczyć również estetyczny wygląd.

Drewno konstrukcyjne to recepta na lekką oraz wytrzymałą konstrukcję domku narzędziowego.
Drewno konstrukcyjne to recepta na lekką oraz wytrzymałą konstrukcję domku narzędziowego. (fot. JAF Polska)

Domki i wiaty samochodowe wykonane z drewna, takie jak carporty, doskonale wpisują się w otoczenie nowoczesnych i minimalistycznych domów.

Niegdyś najpopularniejszym wyborem było tzw. mokre drewno z pobliskiego tartaku - tanie i łatwo dostępne. Na tym jednak jego plusy się kończyły. A dlaczego? Kluczowy jest prawidłowy stopień wysuszenia. Świeżo ścięte drewno ma wilgotność na poziomie 50%. Jednak zawartość wody może bez problemu dochodzić nawet do 70%, jeśli drewno zostało ścięte latem. W efekcie nagminnie kurczyło się, pękało oraz skręcało, a razem z nim — cała konstrukcja. Trudno było również uniknąć narastających problemów z pleśnią oraz grzybami – wyjaśnia ekspert firmy JAF Polska.

Domek ogrodowy może być również miejscem, w którym przechowywać będziemy sprzęt sportowy.
Domek ogrodowy może być również miejscem, w którym przechowywać będziemy sprzęt sportowy. (fot. JAF Polska)

Materiał najlepszy do ogrodu

Obecnie na rynku z łatwością kupimy wytrzymałe materiały konstrukcyjne z drewna, które z założenia przeznaczone są do budowania.

Wyróżniamy więc drewno lite C24, KVH, KVH Duo/Trio i BSH. Ze względu na klasę wizualną drewna rozróżniamy jeszcze Si do zastosowań widocznych oraz NSi dla elementów niewidocznych. Każde z nich będzie dobrym wyborem — nieporównywalnie lepszym niż drewno mokre.

Drewno konstrukcyjne powstaje na bazie świerku lub sosny. Jednak jest fabrycznie strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi 15-18% (lite C24). Dzięki dobrej stabilności wymiarowej — charakteryzuje się niską podatnością na skręcenia oraz mikropęknięcia. Jest też znacznie odporniejsze na działanie wilgoci i wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Co więcej, wraz ze spadkiem zawartości wody w drewnie, spada też zawartość substancji wabiących insekty. Klejone drewno oferuje większe możliwości nośne oraz jeszcze lepszą stabilność wymiarową. Do wyboru mamy wiele przekrojów i grubości, więc każdy dobierze coś dla siebie i planowanych zastosowań – mówi Wojciech Sroka, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna budowlanego.

Dla finalnego utrwalenia efektu warto je zabezpieczyć. Na zewnątrz sprawdzi się lazura olejna np. Saicos, natomiast wewnątrz wystarczy olej UV. Lazura olejna Saicos odróżnia się od oleju tym, że posiada w sobie biocydy.

Chronią one drewno przed działaniem alg i grzybów, zgnilizną oraz pleśnią. Olej wnika w pory drewna, a na powierzchni tworzy powłokę hydrofobową.

Domek warto zabezpieczyć. Na zewnątrz sprawdzi się lazura olejna, natomiast wewnątrz wystarczy olej UV.
Domek warto zabezpieczyć. Na zewnątrz sprawdzi się lazura olejna, natomiast wewnątrz wystarczy olej UV. (fot. JAF Polska)

Termoświerk i podbitka świerkowa

Co na boki? Piękne i trwałe deski elewacyjne – na przykład Termoświerk:

Termowany świerk ma łagodniejsze sęki niż Termososna, natomiast równie wysoką wytrzymałość. Drewno zostało pozbawione nadmiaru wilgoci i żywicy. Posiada znakomitą stabilność wymiarową oraz jest odporne na zmiany pogodowe. Nietoksyczne, ekologiczne i dostępne w trzech różnych profilach. Legitymuje się kompletem zalet drewna termowanego. Niestety nie wszystkie deski na rynku są termowane tymi samymi metodami. Innymi słowy — ich parametry mogą się drastycznie różnić. Najwyższą jakość produktów oferowanych w JAF Polska rozpoznasz po znaku towarowym ThermoWood® – tłumaczy Darina Lazarova, ekspert JAF Polska w kwestii tarasów i elewacji.

Podbitka świerkowa to atrakcyjne cenowo rozwiązanie, charakteryzujące się naturalnie jasną barwą i pozwalające na wybarwianie na dowolny kolor. Można również skorzystać z szorstkiej elewacji świerkowej w ponadczasowym skandynawskim stylu.

Pod dachem zaparkujemy bezpiecznie auto i przechowamy kolekcję akcesoriów motoryzacyjnych.
Pod dachem zaparkujemy bezpiecznie auto i przechowamy kolekcję akcesoriów motoryzacyjnych. (fot. JAF Polska)

Czystość przede wszystkim

Drewno konstrukcyjne to recepta na lekką oraz wytrzymałą konstrukcję domku narzędziowego. Pomieszczenie gospodarcze możemy połączyć bezpośrednio z wiatą na samochód, zyskując na terenie posesji funkcjonalny carport.

Pod dachem zaparkujemy bezpiecznie auto i przechowamy kolekcję akcesoriów. Zarówno tych typowo ogrodowych, motoryzacyjnych, jak i sezonowych. Możemy pokusić się o modne wykończenie dachem z blachy na rąbek, a nawet efektowne przeszklenia.

Domki i wiaty samochodowe wykonane z drewna doskonale wpisują się w otoczenie nowoczesnych i minimalistycznych domów.
Domki i wiaty samochodowe wykonane z drewna doskonale wpisują się w otoczenie nowoczesnych i minimalistycznych domów. (fot. JAF Polska)

W końcu, jeśli tylko zechcemy, drewniany domek pomieści w sobie też saunę, ogrodową kuchnię lub plenerową siłownię. Elewacja z termoświerku współgra wizualnie z drewnianym tarasem, a odpowiednia impregnacja wydłuża ich żywotność.

W przypadku zakupu drewna konstrukcyjnego oraz świerkowego, w JAF Polska możemy skorzystać z usługi malowania maszynowego na wybrany kolor — połączonego z ochroną przeciwogniową.


źródło i zdjęcia: JAF Polska

Autor
Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.