Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych praktyk dotyczących wykorzystania membran dla naszych klientów. W naszej opinii, ważne jest, aby pamiętać o następujących kwestiach podczas korzystania z membran:
- Prawidłowe działanie membran wstępnego krycia wymaga skutecznego działania szczeliny wentylacyjnej znajdującej się pod pokryciem zasadniczym. Aby szczelina ta dobrze funkcjonowała musi mieć wlot i wylot oraz musi być drożna na całej swojej długości. Dlatego wlot i wylot powinny być osłonięte przed gniazdowaniem drobnych zwierząt elementami przewiewnymi (grzebienie i siatki w okapie oraz taśmy na kalenicy) a wełna ułożona między krokwiami nie może nadmiernie wypychać membrany w stronę pokrycia zasadniczego. Z tego powodu bardzo ważne jest zamontowanie kontrłat o odpowiedniej wysokości (patrz "Teoria"), które gwarantują istnienie wolnej przestrzeni dla swobodnego przepływu osuszającego powietrza.
- W czasie układania membran trzeba stosować się do zaleceń zawartych w "Instrukcji układania". Wykonawcy powinni w trakcie pracy unikać: - palenia papierosów z powodu zagrożenia pożarowego oraz możliwości wypalenia drobnych dziurek w membranach ;- impregnowania drewna na dachu pokrytego już membraną ;- cięcia zużytymi piłami łańcuchowymi, które nadmiernie ciekną i mogą być powodem powstawania zbyt dużych plam oleju w jednym miejscu.
- Trwałość membrany zależy w dużym stopniu od prawidłowości ułożenia pokrycia zasadniczego oraz starannego wykonania wszystkich jego elementów. Na przykład: w koszach niezbędne są uszczelnienia (kliny samoprzylepne) między blachą tworzącą zlewnię kosza a pokryciem zasadniczym a w szczytach odpowiednie obróbki ograniczające podwiewanie i jednocześnie osłaniające przed światłem itd.
- Membrany przepuszczają przez swoją powierzchnię parę wodną (gaz) a nie wodę. Dla wody są barierą i dlatego w niskich temperaturach atmosferycznych membrany działają w ograniczony sposób bo ilości pary wodnej są bardzo małe – większość z niej po ochłodzeniu skrapla się. W skrajnych przypadkach (niskich temperaturach i dużej wilgotności względnej) napływająca z wnętrza budynku para wodna może osadzić się na wewnętrznej powierzchni membrany w postaci skroplin lub szronu. Dotyczy to szczególnie budynków nowo wybudowanych. Trzeba wtedy cierpliwie poczekać na lepsze warunki atmosferyczne lub ogrzać pomieszczenia poddasza zanim przystąpi się do dalszych prac budowlanych. Nie powinno się układać termoizolacji i paraizolacji na zawilgoconą konstrukcję (zamyka się wtedy duże ilości wilgoci).
- W trudnych warunkach panujących na dachach (wysokość, brak miejsca, silne wiatry) wykonawcy mogą niechcący uszkodzić nawet najmocniejszą membranę a nawet ekrany. Nie jest to groźne dla prawidłowego ich działania, pod warunkiem że się te uszkodzenia naprawi. Membrany łatwo można naprawić stosując odpowiednie taśmy klejące (MARMA PE1 i W1) lub wykonując "zasłony" większych dziur z kawałków membran (najlepiej zrobić jedno i drugie) wkładanych i mocowanych pod najbliższym zakładem nad uszkodzeniem.
- W trakcie układania MWK i FWK, gdy nie jest jeszcze ułożone pokrycie zasadnicze i pada deszcz, często występuje ich przeciekanie na krokwiach wywołane zbieraniem się wody pod kontrłatą. Przyczyną tych przecieków są dziury montażowe pod spinkami lub gwoździami. Ilość wody jaka gromadzi się w czasie deszczu nad spinkami powoduje przecieki. Woda ta zbiera się tam na skutek falowania MWK lub FWK pod wpływem działania wiatru. Gdy pokrycie zasadnicze zasłania MWK lub FWK ilość wody jaka dostaje się pod kontrłaty i działa na spinki jest bardzo mała. Takie ilości nie zagrażają zawilgoceniem belek, szczególnie gdy warstwą wstępną są membrany i ekrany - to co się do drewna dostanie wyparuje. Pod FWK proces wyparowywania trwa dłużej i dlatego warto pod nimi stosować samoprzylepne taśmy uszczelniające kontrłaty. Ilość przecieków zależy od prawidłowości ułożenia pokrycia zasadniczego oraz od jego stanu technicznego.
źródło i zdjęcia: Marma Polskie Folie