W Polsce wprowadzono je na początku lat 90. ubiegłego wieku, a już na początku tego wieku rynek zdominowały MWK. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zastosowanie tych materiałów znakomicie ulepszyło dachy.
MWK spełniają bowiem dwie ważne funkcje: uszczelniają pokrycia, osłaniając przed skroplinami i podwianymi opadami oraz wypuszczają z wnętrza dachu parę wodną osuszając termoizolację i konstrukcję dachu. Dzięki połączeniu dwóch cech: wodoodporności i wysokiej paroprzepuszczalności MWK podwyższają trwałość dachu oraz jego energooszczędność. W ten sposób obniżają wszelkie koszty eksploatacji budynków.
W chwili obecnej trudno jest określić skalę zysków z stosowania MWK w stosunku do starszych technologii dachowych z powodu ogromnej ich popularności oraz wzrostu wymagań wobec standardów budowania.
Jednak najłatwiej jest to wyjaśnić pokazując różnice wynikające z ilości koniecznych szczelin lub przestrzeni wentylacyjnych w dachach z MWK i z papą na deskowaniu lub z FWK. MWK wymagają jedynie jednej szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem i nad MWK a papa i FWK dwóch: jednej pod pokryciem, a drugiej pod papą lub FWK (a nad termoizolacją).
Zalet wynikających z możliwości ułożenia MWK bezpośrednio na termoizolacji jest więcej, ale warto zwrócić uwagę na taką relację: wykonanie dachu o poddaszu mieszkalnym z FWK obniżyło koszty w stosunku do papy na poszyciu, a zastosowanie MWK nie dość, że obniżyło koszt wykonania całego dachu to jeszcze go znakomicie ulepszyło przez doskonalszą ochronę dachu.
źródło: mgr inż. Krzysztof Patoka, Menadżer ds. rozwoju produktu Marma Polskie Folie
zdjęcia: Marma Polskie Folie Sp. z o.o.